nimfa kleszcza
fot. Adobe Stock

Nimfa kleszcza: mały owad, wielkie zagrożenie

Nimfa kleszcza to jedna postaci, jaką przyjmuje kleszcz w swoim cyklu życiowym. Jest to postać pośrednia między larwą a dorosłym kleszczem.
Ewa Janczak-Cwil
nimfa kleszcza
fot. Adobe Stock
Nimfa kleszcza jest maleńka i wielkością przypomina ziarnko maku – ma ok. 1,5 milimetra długości i jest koloru brązowo-czarnego. Powstaje z opitej krwią larwy, która odpada od żywiciela. W środowisku larwa przekształca się w nimfę, która wspina się na roślinność, najczęściej na trawy i niską roślinność o wysokości do 1 metra. Tam czeka na żywiciela. Gdy go znajdzie, pije jego krew, odpada i przekształca się w postać dorosłą kleszcza.

Nimfa kleszcza może być tak samo niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak postać dorosła. Jednak dużo trudniej ją zauważyć na ciele ze względu na niewielkie rozmiary. Potrafi wejść pod skórę, a wtedy wygląda jak ciemna kropka zrobiona długopisem. Wczepiona w powierzchnię ciała wygląda jak niewielki strupek w kształcie łezki. Najedzona nimfa kleszcza zwiększa swoje rozmiary do mniej więcej 3 milimetrów.

Nimfa kleszcza – choroby

Szacuje się, że ok. 10-15 proc. kleszczy na każdym etapie rozwoju jest nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów. W wyniku ukąszenia larwy czy nimfy kleszcza oraz jego postaci dorosłej człowiek może zakazić się:
  • boreliozą,
  • anaplazmozą,
  • riketsjozą,
  • odkleszczowym zapaleniem mózgu.

U zaatakowanych przez kleszcze psów może rozwinąć się groźna dla ich zdrowia babeszjoza.

Warto wiedzieć, że chorobotwórcze mikroby przedostają się do ciała żywiciela nimfy kleszcza dopiero po upływie ok. 12 godzin od ukąszenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko stosować repellenty na kleszcze, ale też po spacerze rozebrać się, wejść pod prysznic i tam wyszorować ciało miękką szczotką, która usunie z ciała kleszcze i nimfy szukające miejsca do jedzenia.
Redakcja poleca: Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze?
Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz, dlaczego warto jak najszybciej usunąć kleszcza oraz jakie choroby może przenosić.

Usuwanie nimfy kleszcza

Gdy nimfie uda się jednak wczepić w ciało, można ją delikatnie usunąć plastikową pęsetą – metalowa może przeciąć owada. Dobrze sprawdzą się też dostępne w aptekach pompki do odsysania, które wykorzystuje się także przy użądleniach przez pszczoły i osy.

Jeśli nimfy nie da się usunąć albo weszła pod skórę, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Miejsce usunięcia kleszcza czy jego nimfy trzeba obserwować tym uważniej, im więcej czasu upłynęło od wczepienia się owada w ciało. Obrzęk i zaczerwienienie powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdyż mogło dojść do zakażenia. W celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia lekarz zleci test na boreliozę.

Więcej o kleszczach:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy