Borelioza to choroba bardzo trudna do rozpoznania, bo najbardziej charakterystyczny dla niej objaw: rumień wędrujący, pojawia się tylko w 30-50 proc. zachorowań. Aby ją wykryć, najczęściej stosuje się specjalne badanie krwi: test ELISA i, w razie potrzeby, test Western blot.

Reklama

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) laboratoryjna diagnostyka boreliozy polega na wykryciu specyficznych przeciwciał klasy IgM oraz IgG w surowicy pacjenta.

Ogólne informacje o testach na boreliozę

Do zdiagnozowania boreliozy stosuje się obecnie dwa testy: ELISA i Western blot. Nie są to jednak testy idealne. Nie wykrywają samej choroby, a jedynie obecność przeciwciał, które pojawiają się w organizmie po kontakcie bakteriami wywołującymi boreliozę (krętkami Borrelia burgdorferi). To dlatego wykonanie tych testów nie pozwala jednoznacznie określić, czy badany jest chory na boreliozę czy nie. Można jedynie, w przypadku potwierdzenia obecności przeciwciał, stwierdzić, że badany miał kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, a więc może być chory.

Test na boreliozę: ELISA

To jedyny w Polsce refundowany test na boreliozę (wymagane jest skierowanie od lekarza). Traktowany jako test pierwszego wyboru. Przez wielu lekarzy uważany jest jednak za mało wiarygodny, dlatego, nawet jeśli wyjdzie ujemny, a u pacjenta kilka tygodni po ugryzieniu przez kleszcza pojawią się objawy grypy (gorączka, osłabienie), trzeba zrobić bardziej zaawansowane badania w kierunku boreliozy. Test ELISA daje też czasem wynik fałszywie dodatni, np. w chorobach autoimmunologicznych.

Sprawdź: Typowe i nietypowe objawy boreliozy

Zobacz także

Test polega na identyfikacji w osoczu przeciwciał specyficznych dla bakterii Borrelia w klasie IgM i/lub IgG. Warto pamiętać, że te przeciwciała pojawiają się we krwi dopiero po upływie 4 tygodni od ewentualnego zakażenia. Zatem we wczesnych stadiach choroby nie jest miarodajny.

Materiał do badań: osocze, surowica krwi, płyn mózgowo-rdzeniowy
Czas oczekiwania na wyniki: do 7 dni roboczych

Pozytywny test ELISA wymaga dalszej diagnostyki. W tym celu najczęściej wykonuje się test Western blot.

Test na boreliozę – Western blot

Western blot jest dokładniejszy niż test ELISA, ale za to nie wykonuje się go rutynowo jako testu pierwszego wyboru. Jest bezpłatny tylko wtedy, gdy u pacjenta test ELISA da dodatni lub wątpliwy wynik – wtedy Western blot wykonuje się, by potwierdzić boreliozę. W innym przypadku trzeba będzie za niego zapłacić (ok. 300 zł).

Sprawdź: Najczęstsze objawy neuroboreliozy

W próbkach pobranych we wczesnej fazie infekcji dominują przeciwciała klasy IgM, w późniejszych fazach zakażenia dominują przeciwciała klasy IgG. Pozytywny wynik testu IgG nie zawsze wskazuje na aktywną boreliozę. Przeciwciała tej klasy mogą utrzymywać się przez lata w organizmie człowieka.

Materiał do badań: osocze, surowica krwi
Czas oczekiwania na wyniki: od 2 do 7 dni roboczych

Test na boreliozę – biorezonans

Firmy oferujące to badanie chwalą się skutecznością na poziomie 80-90 proc. wykrywalności boreliozy. Nie wiadomo tylko, czy ta metoda potwierdza z taką skutecznością chorobę u wszystkich przebadanych, czy u tych, którzy faktycznie walczą z boreliozą ;) Nie marnuj kasy na to badanie – jest niewiarygodne!

Więcej o kleszczach:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama