jak odpieluchować dziecko
fot. fotolia.com

Odpieluchowanie – kiedy zacząć trening czystości i od czego?

Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane – gdy ma rok, dwa czy może trzy lata? Żadna odpowiedź nie jest poprawna. Należy to zrobić, gdy będzie do tego gotowe. Specjalistów od sadzania twojego dziecka na nocniku na pewno nie brakuje. Słuchając ich, nie zapominaj, że to ty decydujesz. Spróbujemy ci w tym pomóc. Opisujemy odpieluchowanie dziecka krok po kroku.
jak odpieluchować dziecko
fot. fotolia.com
Odpieluchowanie (czyli odzwyczajenie dziecka od noszenia pieluszek) przebiega u dzieci w różnym tempie i w różnym czasie. Nie przejmuj się, jeśli twój maluch wciąż jeszcze potrzebuje pieluch, chociaż już dawno skończył 2 lata. Nauka korzystania z nocnika to nie wyścigi – w treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju, cierpliwość i podążanie za dzieckiem. Sukces przyjdzie z czasem! Zobacz, co może pomóc w jego osiągnięciu.

Spis treści:

Od czego zacząć odpieluchowanie dziecka?

Od uchwycenia odpowiedniego momentu. Z odpieluchowaniem nie ma się co spieszyć. Dopiero między 18. a 24. miesiącem życia dzieci zazwyczaj są w stanie kontrolować zwieracze. Nie ma zatem sensu sadzać na nocniku młodsze dziecko. Nawet jeśli niemowlakowi uda się do niego załatwić, będzie to dzieło przypadku, a nie świadome działanie.

Większość dzieci żegna się z pieluszkami w połowie trzeciego roku życia. Niektóre maluchy noszą je jeszcze dłużej. Zdaniem psychologów to też nie powinno być powodem do niepokoju. Z treningiem czystości zwykle szybciej radzą sobie dziewczynki niż chłopcy.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

​Sygnały gotowości dziecka do odpieluchowania

Zdaniem Jaspera Juula, słynnego duńskiego pedagoga, dziecko powinno samo powiedzieć, że jest gotowe do odpieluchowania. Warto więc z nim jak najwięcej na ten temat rozmawiać i uważnie je obserwować.

Zwróć uwagę, czy dziecko:
 • potrafi komunikować swoje potrzeby – np. daje znać lub mówi, że chce jeść,
 • pokazuje, że zrobiło w pieluszkę,
 • gdy chce się załatwić, szuka ustronnego miejsca – wyraźnie się napina, kuca,
 • chętnie naśladuje dorosłych i starsze rodzeństwo w domowych czynnościach, 
 • jest w stanie spokojnie usiedzieć przez kilka minut,
 • często ma suchą pieluszkę, np. po drzemce.
To ważne: Aby dziecko mogło świadomie usiąść na nocniku, powinno wiedzieć, że chce siusiu. A to wcale nie jest oczywiste dla maluszka, który np. jest w trakcie zabawy. Nawet jeśli czuje, że ma pełny pęcherz, musi też pamiętać, by powiedzieć o tym dorosłemu, który nim się opiekuje, rozebrać się i siąść na nocniku. Większość dzieci osiąga tę umiejętność w połowie trzeciego roku życia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy odpieluchowaniu?

 • Dobrą pogodę – gdy jest ciepło na dworze, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, dziecko może biegać bez pieluszki np. po ogródku bez ryzyka, że się przeziębi.

 • Odpowiednie nastawienie – musisz zachować spokój. Wywieranie presji na dziecku, które nie chce siedzieć na nocniku, może skończyć się zaparciem nawykowym, czyli psychologicznym nawykiem wstrzymywania kupy. Lepiej, żeby dziecko zaczęło korzystać z niego później, niż przeżywało z tego powodu silny stres. 

Co będzie potrzebne w nauce nocnikowania?

Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni nocnik. Najlepiej taki, który zachwyci dziecko i sprawi, że chętnie będzie z niego korzystało. Aby wybrać właściwy, zabierz malucha na zakupy do sklepu. Dzięki temu dziecko będzie mogło również przymierzyć wybrany model (upewnicie się, że będzie wygodny).

Nie wszystkie dzieci akceptują nocniki. W przypadku niektórych maluchów lepszym rozwiązaniem może okazać się nakładka na sedes. Sprawdzi się szczególnie u tych dzieci, które chcą robić dokładnie to, co dorośli.

Inne przydatne gadżety:
 • podstawka do sedesu (jeśli maluch korzysta z nakładki)
 • książeczki, których bohaterowie uczą się korzystać z nocnika,
 • atrakcyjne majteczki, które zastąpią pieluszki (np. we wzorki, który dziecko polubi)
 • mata na łóżko, która ochroni przed zamoczeniem materaca.
 • lalka siusiająca (niektóre mają w komplecie nocnik), ułatwi dziecku zrozumienie, o co chodzi w odpieluchowaniu.
 

Odpieluchowanie krok po kroku

Jeśli stwierdzisz, że dziecko jest gotowe do rozstania z pieluchą i masz już w domu nocnik, pora zacząć działać.
 1. Posadź dziecko na nocniku np. po posiłku, gdy wiesz, że zwykle załatwia się w pieluszkę.
 2. Nie przetrzymuj go długo na nocniku, jeśli chce wstać, pozwól mu na to.
 3. Jeśli uda się zrobić siusiu lub kupkę, koniecznie pochwal malucha, to ułatwia zrozumienie, do czego służy nocnik.
 4. Jeśli dziecko kilka razy siada na nocniku bez efektu, odstaw go na pewien czas, żeby nie zaczął się źle kojarzyć.
 5. Jeśli masz ogródek, w ciepłe dni pozwalaj dziecku biegać bez pieluszki, to ułatwi mu zrozumienie, co dzieje się z jego ciałem.
 

Jak wytłumaczyć dziecku, do czego jest nocnik?

Jeśli dziecko boi się nocnika lub nie chce z niego korzystać, zamiast mu o nim opowiadać, pokaż, jak sama korzystasz z sedesu (rozbieranie się nie jest konieczne): „Siadam tu i siusiam, ty możesz usiąść na swoim nocniku i robić to samo". Jeszcze lepiej sprawdzi się oglądanie, jak z nocnika korzysta np. dziecko znajomych. Dodatkowo sprawę może rozjaśnić zabawa w sadzanie na nocniku lalek i misiów oraz czytanie książek dla dzieci, których bohaterowie próbują opanować tę umiejętność.

Błędy przy odpieluchowaniu

Oprócz tego, że sadza się dziecko na nocniku zbyt wcześnie, czyli kiedy jest jeszcze do tego nie gotowe, dość często popełnianym przez rodziców błędem jest ciągłe dopytywanie: „Chce ci się siusiu? Może zrobisz kupkę?”. Lepsze efekty przynosi uważna obserwacja. Dziecko, które chce się wypróżnić, przerywa zabawę, uspokaja się i chowa w kąt. A kiedy ma pełen pęcherz, dotyka ręką majteczek i je przytrzymuje. Warto uchwycić ten moment i posadzić dziecko na nocniku, mówiąc: „Widzę, że chce ci się siusiu/kupkę”. W ten sposób pomożesz maluchowi zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i co trzeba zrobić.

Co robić, jeśli dziecko czasem się zsiusia?

To może zdarzyć się maluchowi, gdy jest zajęty zabawą i zapomni pójść do toalety lub wybierze się do niej za późno. Dziecko wstydzi się takich niepowodzeń. Przytul je i zapewnij, że następnym razem będzie lepiej, by nie zniechęciło się do odpieluchowania.
 
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy