GRY

Odpieluchowanie – od czego zacząć?

Chcesz zacząć naukę nocnikowania? Dobry moment to okolica 2. urodzin, kiedy dziecko już dużo rozumie. Sprzymierzeńcem rodziców są także ciepłe miesiące i spokój. Wywieranie presji na dziecku może skończyć się zaparciem nawykowym.

odpieluchowanie
fot. fotolia.com
Nauka nocnikowania u różnych dzieci przebiega w różnym tempie. Nie przejmuj się, gdy twoje wciąż korzysta z pieluszki, chociaż już dawno skończyło 2 latka. To nie wyścig – w treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju. Sukces przyjdzie z czasem!

Od czego zacząć odpieluchowanie

Zanim zaczniesz przyzwyczajać dziecko do korzystania z nocnika, upewnij się, czy jest gotowe rozstać się z pieluszką. Jest kilka sygnałów, które o tym świadczą:
  • dziecko potrafi komunikować swoje potrzeby, np. daje znać lub mówi, że chce jeść lub pić
  • pokazuje, że zrobiło coś w pieluszkę
  • gdy chce zrobić kupę, szuka ustronnego miejsca, wyraźnie się napina, a nawet kuca
  • naśladuje dorosłych lub starsze rodzeństwo
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Ważne przy odpieluchowaniu

Jeśli chcesz przyzwyczaisz dziecko do korzystania z nocnika, zwróć uwagę na 3 rzeczy:

  • wiek dziecka – dopiero między 18. a 24. miesiącem życia dziecko jest w stanie kontrolować zwieracze
  • pogodę – gdy jest ciepło, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, bo dziecko może biegać bez pieluszki bez ryzyka przeziębienia się
  • własne nastawienie – zachowaj spokój, spokój i jeszcze raz spokój. Wywieranie presji na dziecku może skończyć się zaparciem nawykowym, czyli psychologicznym nawykiem wstrzymywania kupy. Lepiej, żeby dziecko przyzwyczaiło się do nocnika miesiąc później, niż przeżywało z tego powodu silny stres. 

Co jeszcze może pomóc przy odpieluchowaniu dziecka

Dziecko może bać się korzystać z nocnika. W końcu przez 2 ostatnie lata spokojnie załatwiało się w pieluszkę! Żeby je przekonać, daj własny przykład – zabierz je ze sobą do łazienki, spokojnie wytłumacz, że mama i tata siusiają do sedesu.

Być może nauka przebiegnie łatwiej, gdy kupisz dziecku wesołą nakładkę na sedes – niektóre dzieci wolą ją od nocnika. 

Zabierz też dziecko na wspólne zakupy. Razem wybierzcie nocnik (lub nakładkę) i kilka par majteczek. Zwłaszcza, gdy w domu jest starsze rodzeństwo, dziecko chętnie będzie je nosić. Nie unikaj nakładania bielizny "bo dziecko pomoczy". Nakładaj śmiało! Dopóki dziecko nie przekona się na własnej skórze, jakie są skutki siusiania w majtki, nie będzie miało motywacji, żeby usiąść na nocniku. Pamiętaj, że ono nie wie, co to znaczy mieć mokro – musi się tego dopiero nauczyć.   

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?