odpieluchowanie
fot. fotolia.com

Odpieluchowanie – od czego zacząć?

Chcesz zacząć naukę nocnikowania? Dobry moment to okolica 2. urodzin, kiedy dziecko już dużo rozumie. Sprzymierzeńcem rodziców są także ciepłe miesiące i spokój. Wywieranie presji na dziecku może skończyć się zaparciem nawykowym.
Adela Prochyra
odpieluchowanie
fot. fotolia.com
Nauka nocnikowania u różnych dzieci przebiega w różnym tempie. Nie przejmuj się, gdy twoje wciąż korzysta z pieluszki, chociaż już dawno skończyło 2 latka. To nie wyścig – w treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju. Sukces przyjdzie z czasem!

Od czego zacząć odpieluchowanie

Zanim zaczniesz przyzwyczajać dziecko do korzystania z nocnika, upewnij się, czy jest gotowe rozstać się z pieluszką. Jest kilka sygnałów, które o tym świadczą:
  • dziecko potrafi komunikować swoje potrzeby, np. daje znać lub mówi, że chce jeść lub pić
  • pokazuje, że zrobiło coś w pieluszkę
  • gdy chce zrobić kupę, szuka ustronnego miejsca, wyraźnie się napina, a nawet kuca
  • naśladuje dorosłych lub starsze rodzeństwo
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Ważne przy odpieluchowaniu

Jeśli chcesz przyzwyczaisz dziecko do korzystania z nocnika, zwróć uwagę na 3 rzeczy:

  • wiek dziecka – dopiero między 18. a 24. miesiącem życia dziecko jest w stanie kontrolować zwieracze
  • pogodę – gdy jest ciepło, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, bo dziecko może biegać bez pieluszki bez ryzyka przeziębienia się
  • własne nastawienie – zachowaj spokój, spokój i jeszcze raz spokój. Wywieranie presji na dziecku może skończyć się zaparciem nawykowym, czyli psychologicznym nawykiem wstrzymywania kupy. Lepiej, żeby dziecko przyzwyczaiło się do nocnika miesiąc później, niż przeżywało z tego powodu silny stres. 

Co jeszcze może pomóc przy odpieluchowaniu dziecka

Dziecko może bać się korzystać z nocnika. W końcu przez 2 ostatnie lata spokojnie załatwiało się w pieluszkę! Żeby je przekonać, daj własny przykład – zabierz je ze sobą do łazienki, spokojnie wytłumacz, że mama i tata siusiają do sedesu.

Być może nauka przebiegnie łatwiej, gdy kupisz dziecku wesołą nakładkę na sedes – niektóre dzieci wolą ją od nocnika. 

Zabierz też dziecko na wspólne zakupy. Razem wybierzcie nocnik (lub nakładkę) i kilka par majteczek. Zwłaszcza, gdy w domu jest starsze rodzeństwo, dziecko chętnie będzie je nosić. Nie unikaj nakładania bielizny "bo dziecko pomoczy". Nakładaj śmiało! Dopóki dziecko nie przekona się na własnej skórze, jakie są skutki siusiania w majtki, nie będzie miało motywacji, żeby usiąść na nocniku. Pamiętaj, że ono nie wie, co to znaczy mieć mokro – musi się tego dopiero nauczyć.   
 


Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj