Lamblie u dzieci mogą pojawić się w okresie żłobkowym lub przedszkolnym. W czasie zabawy maluchy mają ze sobą bardzo bliski kontakt, sprzyjający przenoszeniu się pasożytów. Jest to częsta, ale niejedyna droga zakażenia. Lamblioza uznawana jest za „chorobę brudnych rąk”. Szacuje się, że zakażenie lambliami dotyczy ok. 20 proc. dzieci. Rodzice nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, gdyż choroba zwykle nie daje objawów, może natomiast przyczynić się do wyniszczenia organizmu dziecka.

Reklama

Spis treści:

Co to są lamblie?

Lamblie (z łac. Giardia intestinalis) to pasożyty żyjące w jelicie cienkim człowieka i zwierząt, a także w przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym. Tam żywią się i rozmnażają przez podział. Dostają się organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą. Lamblioza nazywana jest także giardiozą i jest klasycznym przykładem choroby „brudnych rąk".

Lamblie na zdjęciu mikroskopowym:

lamblie u dzieci
Adobe Stock

Lamblie mają cztery pary wici i przyssawkę, dzięki którym szybko się poruszają i przyczepiają do błony śluzowej przewodu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia. Ich obecność powoduje zakłócenie chłonności jelita, co zaburza wchłanianie składników odżywczych. Po pewnym czasie pewna ilość pasożytów otacza się grubą otoczką i tworzy cysty, które są wydalane z organizmu razem z kałem.

Zobacz także

Objawy lamblii u dzieci

Bardzo często zakażenie lambliami przebiega łagodnie i bezobjawowo. Dopiero ostre zakażenie ma wyraźne objawy, dotyczące układu pokarmowego, utrzymujące się nawet do czterech tygodni.

Objawy lamblii u dzieci:

  • nawracająca biegunka (z domieszką śluzu i tłuszczu),
  • kurczowe bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • brak apetytu, za to wielka ochota na słodycze,
  • uczucie zmęczenia.

Po okresie ostrego zarażenia lamblioza może przejść w stan przewlekły, którego objawami są m.in. luźne, cuchnące, ale nie wodniste stolce, chudnięcie lub częste wzdęcia.

Jak można się zakazić lambliami?

Na lambliozę najczęściej chorują dzieci przebywające w dużych skupiskach. Przedszkolaki i dzieci, które chodzą do żłobka, nie mają jeszcze wykształconych prawidłowych nawyków higienicznych i łatwo mogą zarażać się chorobami.

Szacuje się, że nawet 60 proc. dzieci w wieku przedszkolno–szkolnym zostaje zarażonych lamblią.

Do zakażenia dochodzi wskutek:

  • bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną,
  • kontaktu z wodą (także basenową),
  • z pokarmem,
  • z chorymi zwierzętami lub ich odchodami.

Do przewodu pokarmowego lamblie dostają się np. z zanieczyszczonymi pokarmami (niemyte jabłka, śliwki) albo np. poprzez kąpiele w zanieczyszczonej rzece, jeziorze lub basenie (lamblie są odporne na chlor!).

Lamblie mogą także przechodzić na człowieka od zarażonego psa lub kota (i odwrotnie).

Jak wykrywa się lamblie u dziecka?

Cysty lamblii mogą być widoczne przez mikroskop w kupce dziecka, dlatego w przypadku podejrzenia lambliozy, wykonuje się badanie kału. Do badania (jego cena wynosi ok. 30 złotych) konieczne są trzy próbki pobrane w kilkudniowych odstępach – pojedyncze badanie może nie przynieść rezultatów, ponieważ lamblie wydalane są okresowo.

Leczenie lambliozy

Zazwyczaj lekiem pierwszego wyboru jest lek przeciw pasożytom u dzieci na bazie pyrantelu (u dzieci powyżej 2. roku życia) lub antybiotyki, np. metronidazol czy tynidazol (leczy się nimi nawet lamblie u niemowląt).

Stosuje się także leczenie objawowe, polegające na nawadnianiu celem opanowania biegunki oraz podawaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych w przypadku bólu brzucha.

Lamblie tuczą się cukrami prostymi, dzięki którym szybko się rozmnażają. Stąd w walce z nimi pomaga dieta pozbawiona węglowodanów.

Leczenie lambliozy musi objąć nie tylko dzieci i rodziców, ale także domowe zwierzęta.

Powikłania po zakażeniu lambliami u dzieci

Nieleczona lamblioza może prowadzić m.in. do:

Lamblie u dzieci – zapobieganie

Lablioza to choroba „brudnych rąk" dlatego najważniejsze jest nauczenie dziecka przestrzegania zasad higieny:

  • dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami,
  • picia wody z pewnego źródła,
  • mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Jeżeli przeszło się lambliozę, nie można korzystać z kąpielisk przez dwa tygodnie od ustąpienia objawów choroby.

Źródło: podyplomie.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama