Reklama

Wada wzroku niekoniecznie sprawia, że poród naturalny jest niemożliwy. Bywa jednak, że duża wada wzroku przesądza o cesarskim cięciu. Wyjaśniamy, kiedy dostaniesz od okulisty zalecenie, by rodzić przez cesarkę.

Reklama

Przy jakiej wadzie wzroku planowana jest cesarka?

Kiedyś sądzono, że zarówno lekka, jak i poważna wada wzroku uniemożliwia poród naturalny. Nigdy nie potwierdzono jednak teorii, jakoby wysiłek porodowy zagrażał wzrokowi kobiety z każdą wadą i wskazania do cesarskiego cięcia uległy zmianie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie cesarskich cięć tylko w przypadku zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Takie wady niosą spore ryzyko, że w trakcie porodu naturalnego mogłoby dojść do odklejenia siatkówki, co może grozić nawet utratą wzroku.

Na liście PTG umieszczono zatem następujące wady wzroku – to okulistyczne, czyli tzw. pozapołożnicze wskazania do cesarskiego cięcia:

  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna;
  • krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową;
  • zaawansowany lub ostry stożek rogówki;
  • stan pooperacyjny gałki ocznej (np. po laserowej korekcji wady refrakcji);
  • ślepota korowa oraz surowicze odwarstwienie siatkówki w przebiegu stanów rzucawkowych.

Cesarkę wykonuje się także w przypadku zaawansowanej jaskry z dużymi zmianami w polu widzenia (ryzyko wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas porodu naturalnego) oraz nagłych stanów okulistycznych, które mogą ulec pogorszeniu w trakcie porodu, a których nie można leczyć przed porodem (np. zranienia gałki ocznej operowane w okresie 1 miesiąca przed rozwiązaniem).

Jednocześnie Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca: „Decyzję [o cesarskim cięciu] podejmuje doświadczony położnik, wypełniając i podpisując odpowiednio opracowany formularz kwalifikacji do cięcia na podstawie badania oczu przeprowadzonego przez lekarza okulistę”.

Czy astygmatyzm i zez to wskazania do cesarskiego cięcia?

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami przyszłe mamy, które noszą okulary jedynie z powodu krótkowzroczności, mogą rodzić naturalnie. Przeciwskazaniem do porodu naturalnego nie jest także nadwzroczność, astygmatyzm czy zez.

Według PTO następujące wady wzroku niosą ze sobą niskie ryzyko powikłań okulistycznych w przypadku porodu naturalnego:

  • krótkowzroczność bez zmian w plamce,
  • jaskra bez zmian lub z małymi zmianami w polu widzenia,
  • odwarstwienie siatkówki operowane w okresie więcej niż 1 roku przed rozwiązaniem z całkowitym przyłożeniem siatkówki,
  • zmiany degeneracyjne obwodu oka,
  • średnio i bardzo zaawansowany stożek rogówki po zabiegu crosslinking.

Ważne! Słabsze widzenie, czyli krótkowzroczność, często wiąże się z nieprawidłowościami w budowie oka. Z tego względu każda kobieta w ciąży, która ma problemy ze wzrokiem, powinna pozostawać pod opieką okulisty. Okulista musi ocenić, czy wysiłek związany z porodem nie zaszkodzi oczom pacjentki. Powinnaś mieć zbadany wzrok, zmierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe i sprawdzony stan siatkówki oka. Na koniec poproś o zalecenia dotyczące porodu na piśmie – musi je respektować lekarz położnik. Jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o zaświadczenie, że twoja wada wzroku nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Wada wzroku a poród: kiedy do lekarza?

Ciąża może nasilić istniejące problemy ze wzrokiem. Powinnaś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jeszcze przed porodem, gdy:

  • obraz staje się zamazany, przyciemniony;
  • widzisz punkty lub plamy;
  • widzenie podwójne utrzymuje się przez ponad dwie, trzy godziny;
  • widzisz migotliwe plamki po zmianie pozycji, np. z siedzącej na stojącą.

Źródło: Polskie Towarzystwo Okulistyczne

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama