Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.
Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej z powodu zaburzeń tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Częstym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest również nagły krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzieli wskazania do cesarki na położnicze i pozapołożnicze. Położnicze są związane zarówno ze stanem dziecka, jak i z matki.
W przypadku dziecka wskazaniem jest np. nieprawidłowe położenie płodu (dzieje się tak, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, a jego pośladki lub miednica). Cesarskie cięcie jest zalecane również w przypadku porodu przedwczesnego, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko uszkodzenia płodu. Wykonuje się je też, gdy tętno dziecka jest zbyt wolne i w przypadku braku prawidłowej czynności skurczowej macicy. Wskazaniem do zabiegu jest także wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy oraz dystocja szyjkowa.
Wśród wskazań do cc z uwagi na stan matki wymienia się ciężki stan przedrzucawkowy (czyli obecność tzw. zatrucia ciążowego, inaczej gestozy), odwarstwienie siatkówki, zmiany naczyniowe na dnie oka, patologie położnicze w obrębie miednicy i kręgosłupa. Nie bez znacznie są także choroby neurologiczne i tokofobia, czyli patologiczny lęk przed porodem zaliczany do chorób psychicznych. Lekarz może również zadecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, gdy kobieta mierzy się z ciężkimi chorobami układu krążenia i płuc.
Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu: lista
- Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu;
- Słaba akcja skurczowa, która może grozić zbyt długim porodem i w konsekwencji niedotlenieniem dziecka;
- Niewłaściwe ułożenie dziecka (położenie poprzeczne, twarzyczkowe, nóżkowe, położenie miednicowe u kobiet rodzących po raz pierwszy);
- Przedwczesne odklejenie łożyska;
- Wypadnięcie pępowiny.
Wskazania do cesarskiego cięcia występujące przed porodem: lista
- Późny wiek matki (powyżej 30. r.ż.);
- Zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
- Dysplazja stawów biodrowych;
- Zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym;
- Konflikt serologiczny;
- Cukrzyca matki;
- Guzy mięśniowe w kanale rodnym;
- Wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
- Kłopoty ze wzrokiem, a dokładnie zmiany zwyrodnieniowe siatkówki oka;
- Przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
- Wcześniejsze operacje macicy;
- Nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
- Opryszczka narządów płciowych;
- Inne dolegliwości matki zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.
Warto też wiedzieć, co nie jest wskazaniem do cesarki. Żeby zabieg mógł się odbyć, nie wystarczy prośba pacjentki. Każda kobieta musi dobrze przemyśleć tę decyzję i omówić ewentualne ryzyko z lekarzem prowadzącym. Należy pamiętać, że aby uniknąć bólu porodowego, nie trzeba od razu decydować się na cesarskie cięcie.
Dlaczego lekarze odradzają cesarskie cięcie?
Coraz częściej kobiety pragną urodzić poprzez cesarskie cięcie, ponieważ boją się bólu i nieprzewidzianych komplikacji. Niepotrzebnie – obecnie, aby uniknąć bólu, możesz wybrać znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki któremu nie poczujesz silnych skurczów. Natomiast w razie wystąpienia komplikacji (których ryzyko jest naprawdę niewielkie), lekarze mogą podjąć błyskawiczną decyzję o cięciu. Jeśli marzysz o cesarskim cięciu na życzenie, pamiętaj, że ten rodzaj porodu również może nieść ryzyko dla zdrowia mamy i dziecka. Niektóre powikłania po cesarskim cięciu mogą odzywać się nawet kilka lat po urodzeniu dziecka.
Choć cesarskie cięcie cieszy się coraz większą popularnością, większość lekarzy nadal je odradza, jeśli nie ma wyraźnych wskazań do przeprowadzenia cesarki. Czasem poród operacyjny jest jedynym wyjściem, które może uratować życie matki i dziecka. Być może tylko raz w życiu będziesz musiała poddać się cięciu (np. przy poprzecznym ułożeniu dziecka), a być może musisz przygotować się na to, że każdy poród będziesz kończył się cesarką.
Zobacz też:
- Jak dbać o bliznę po cesarce?
- Jak wygląda cesarskie cięcie? – zapierający dech w piersiach film
- Ile trwa cesarskie cięcie?