Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tokofobia
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Tokofobia – czyli paniczny lęk przed porodem. Czy trzeba robić cesarkę?

Tokofobia to paraliżujący strach przed porodem. Objawy mogą ograniczać się wyłącznie do sfery psychicznej lub obejmować także reakcje fizjologiczne. Leczenie nie jest proste. W skrajnych przypadkach lęk przed porodem może być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Patrycja Satkiewicz
Konsultacja merytoryczna

Tokofobia dotyczy 6-10 proc. kobiet w ciąży. W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost liczby ciężarnych z objawami tokofobii. Rośnie też liczba wydawanych zaświadczeń o tym zaburzeniu. To bardzo poważny i realny problem, a nie tylko „wymysł” kobiet, które nie chcą rodzić naturalnie.

Czego boi się kobieta cierpiąca na tokofobię? „Przede wszystkim odczuwa olbrzymi lęk przed bólem podczas porodu, ale jest również przekonana o złej opiece ze strony personelu szpitala” – wyjaśnia psycholog Patrycja Satkiewicz. Ciężarna boi się także utraty kontroli nad swoim zachowaniem w trakcie porodu oraz tego, że urodzi dziecko z niepełnosprawnością albo że umrze ono podczas porodu.

Spis treści:

Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

Tokofobia – co to jest?

Tokofobia, czyli patologiczny i paniczny strach przed porodem, zaliczana jest do fobii specyficznych, czyli wywoływanych przez konkretny czynnik.

Możemy rozróżnić dwa rodzaje tokofobii:

  • Tokofobię pierwotną, o podłożu nerwicowym, która występuje w pierwszej ciąży. Zazwyczaj pojawia się u kobiet, które już wcześniej miały jakiś rodzaj zaburzeń lękowych.
  • Tokofobię wtórną dotyczącą kobiet w kolejnej ciąży. „Tokofobia wtórna może być następstwem wcześniejszego, traumatycznego porodu spowodowanego np. ułożeniem pośladkowym dziecka, bardzo długim czasem porodu dużego dziecka” – wyjaśnia psycholog Patrycja Satkiewicz. 


„Kobieta z tokofobią, jeśli zdecyduje się urodzić dziecko, już w pierwszym trymestrze ciąży chce wiedzieć niemalże wszystko o porodzie i przebiegu ciąży, często niestety skupia się na tych negatywnych aspektach porodu, co prowadzi do wyolbrzymiania możliwych powikłań i tworzenia katastroficznych scenariuszy. To nie służy ani dobru przyszłej matki, ani nienarodzonemu dziecku, ani związkowi, w którym jest kobieta” – wyjaśnia ekspertka.

Przyczyny tokofobii

Powodów wystąpienia tokofobii jest wiele, a każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Zdaniem Patrycji Satkiewicz do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tokofobii można zaliczyć:

  • wcześniejsze traumy (np. wykorzystywanie seksualne i gwałt);
  • doświadczenie przemocy;
  • ciężkie porody w rodzinie lub wśród znajomych i przyjaciółek;
  • traumatyczny wcześniejszy poród.

Objawy tokofobii

Objawy tokofobii zwykle trudno rozpoznać. „Poród oczywiście zawsze łączy się z pewnym rodzajem lęku, ale nie każdy lęk jest patologiczny” – tłumaczy psycholog. Nie istnieje coś takiego jak test na tokofobię – diagnozę musi postawić lekarz.

O tokofobii można mówić na pewno wtedy, kiedy kobieta w ogóle rezygnuje z macierzyństwa. Jej strach przed porodem jest tak wielki, że woli nigdy nie być matką niż męczyć się (w jej rozumieniu) podczas ciąży i porodu.

Inne objawy tokofobii:

  • nawracający niepokój,
  • myśli katastroficzne,
  • koszmary senne,
  • bezsenność,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia i jakości życia.


Objawy tokofobii mogą też być somatyczne (dają symptomy fizjologiczne):

  • bóle głowy i brzucha,
  • kołatanie serca,
  • uczucie duszności,
  • zaburzenia koncentracji.
U kobiet cierpiących na tokofobię mogą się pojawić napady paniki i problemy z codziennym funkcjonowaniem oraz wypełnianiem swoich obowiązków.

Leczenie tokofobii

Kobiety cierpiące na tokofobię nie zawsze podejmują leczenie. Częściej idą do psychiatry po zaświadczenie o tokofobii, które daje im prawo do porodu poprzez cesarskie cięcie.

Należy pamiętać, że lęk przed porodem można zmniejszyć: między innymi poprzez udział w psychoterapii i rozmowy o swoich wątpliwościach z ginekologiem.

Co jeszcze może pomóc w leczeniu tokofobii?

  • W leczeniu tokofobii warto wykorzystać techniki oddechowe i relaksacyjne.
  • Poszukać godnej zaufania położnej, przyjaznego szpitala i lekarza ginekologa,
  • Dobrze przygotować się do porodu, np. w szkole rodzenia.
  • Skorzystać z krótkoterminowej terapii (jest skuteczna, jeśli kobieta chce współpracować z psychoterapeutą).
  • Przygotować plan porodu.
  • Niezwykle ważne jest wsparcie partnera – nie powinien on bagatelizować problemu, ale pomagać i wspierać swoją partnerkę. 

Czy tokofobia jest wskazaniem do cesarki?

Tokofobia może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Chodzi o to, by poród naturalny nie spowodował u ciężarnej nasilenia lęku, poważnych komplikacji okołoporodowych (może do nich dojść np. wtedy, gdy rodząca nie współpracuje z personelem medycznym) lub depresji poporodowej.

Po rozmowie z kobietą i postawieniu diagnozy psychiatra może wystawić zaświadczenie o tokofobii, które będzie informacją dla lekarza odbierającego poród. Lekarz musi wziąć pod uwagę zalecenia psychiatry i podjąć ostateczną decyzję co do rodzaju porodu. Uwaga, zaświadczenie o tokofobii nie gwarantuje wykonania cesarskiego cięcia.

Poród przy tokofobii

Kobiety cierpiące na tokofobię najczęściej rodzą przez cesarskie cięcie: „To jednak też nie załatwia wszystkiego” – twierdzi psycholog. „Nawet jeśli kobieta zdecyduje się na cesarskie cięcie, przedstawiając zaświadczenie o tokofobii, to i tak przez całą ciążę towarzyszy jej olbrzymi niepokój, z którym nie może sobie poradzić.

Zdarzają się również przypadki, w których nawet zaświadczenie o tokofobii nie jest potrzebne, ponieważ ciężarna jest w tak silnym stresie i wykazuje tak wielkie objawy paniki, że żaden lekarz nie jest w stanie rozwiązać ciąży inaczej niż przez cesarskie cięcie” – dodaje Patrycja Satkiewicz.

Poród naturalny w przypadku tokofobii jest możliwy, o ile wcześniej kobieta odpowiednio się do niego przygotuje. Ciężarna powinna czuć się bezpiecznie, wybrać szpital, lekarza i położną, do których ma zaufanie. Warto także pójść na terapię, a przygotowania do porodu prowadzić przez całą ciążę.

Zobacz też:

dianatal
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Poród bez strachu - Jak zdobywać wiedzę o porodzie?
Każda kobieta potrafi rodzić. To jest wpisane w kobiecą fizjologię. Ale czasem rzeczywiście trudno wsłuchać się w głos swojego instynktu. Dlatego do porodu warto się przygotować.

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować.  Lęk przed porodem - pomoże szkole rodzenia Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trzeci trymestr ciąży , który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród , jakie są wady i zalety porodu drogami natury , a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Położna przedstawia także rozwój płodu , a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego. Wiedza o porodzie z książek i internetu...

Ułożenie dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Poród naturalny
Ułożenie dziecka w brzuchu: poprzeczne, miednicowe i główkowe
Ułożenie dziecka w brzuchu zależy od tego, jak jego ciała układa się względem długiej osi macicy. Istnieją trzy główne typy ułożenia dziecka w brzuchu matki oraz pięć podtypów. Najważniejsze jest to, jak układa się płód w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może mieć to wpływ na przebieg porodu.

Ułożenie dziecka w brzuchu matki tuż przed porodem powinno być główkowe, bo tak łatwiej mu przyjść na świat. Najczęściej płód przyjmuje takie ułożenie przed 36 tygodniem ciąży, wcześniej może być ułożony dowolnie. Inne niż główkowe ułożenie dziecka w brzuchu nie zawsze jednak oznacza coś złego. Poród jest wówczas co prawda bardziej skomplikowany, ale lekarze potrafią sobie radzić z każdym „niezdyscyplinowanym" dzieckiem. Spis treści: Ułożenie dziecka w brzuchu - położenie główkowe - położenie miednicowe - położenie poprzeczne Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach Położenie główkowe dziecka a poród Położenie miednicowe dziecka a poród Położenie poprzeczne dziecka a poród Zmiana pozycji dziecka w brzuchu matki Przyczyny nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu matki określa się dopiero pod koniec ciąży, ok. 4 tygodni przed porodem, aby lekarze wiedzieli, czy dziecko obróciło się główką w dół, czy nie. Od tego zależy np. decyzja, czy będzie poród naturalny , czy trzeba zrobić planowaną cesarkę . Na wcześniejszych etapach ciąży dziecko w worku owodniowym ma dużo miejsca. Może zatem dowolnie zmieniać pozycję i obracać się, jak mu wygodnie. Już podczas USG prenatalnego lekarz widzi, jak ułożone jest dziecko w brzuchu matki, ale na tym etapie ciąży nie ma to jeszcze znaczenia, a dziecko ma jeszcze czas na obrócenie się główką do dołu.  Ułożenie dziecka w brzuchu. Rys. Adobe Stock Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe Większość dzieci przyjmuje położenie podłużne główkowe między 32. a 36. tygodniem ciąży . To optymalne ułożenie dziecka w brzuchu, przyjmowane przez ok. 95 proc. dzieci przed przyjściem na świat. Zwykle dziecko jest...

plan porodu
Adobe Stock
O porodzie
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.

Przygotowanie planu porodu pozwala zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi narodzin dziecka i okresu okołoporodowego. Plan porodu sprawia, że ciężarna czuje się aktywną uczestniczką wydarzenia, jakim jest wydanie dziecka na świat.   Sprawdź, jak napisać plan porodu i znajdź szpital, który spełni zawarte w twoim planie oczekiwania. Jeżeli w danej placówce nie są przestrzegane standardy opieki okołoporodowej, jeśli masz wrażenie, że nie zapoznano się z twoim planem porodu – możesz poinformować o zaistniałej sytuacji dyrekcję szpitala lub rzecznika praw pacjenta. Spis treści: Co to jest plan porodu? Czy plan porodu jest obowiązkowy? Jak napisać plan porodu? Plan porodu: wzór do druku Plan porodu a koronawirus i COVID-19 Co to jest plan porodu? Plan porodu to dokument, który przygotowuje się przed porodem. Zawiera preferencje dotyczące narodzin dziecka. Ma formę formularza, który najczęściej składa się z pytań i odpowiedzi do wyboru. Plan porodu dołącza do dokumentacji medycznej. Szpital jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń rodzącej. Przygotowanie planu porodu zwiększa szansę na urodzenie dziecka zgodnie z oczekiwaniami ciężarnej. Czy plan porodu jest obowiązkowy? Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej plan porodu powinna opracować każda ciężarna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Niestety, nie jest to powszechna praktyka. Jeżeli nie przygotujesz wcześniej planu porodu, na izbie przyjęć otrzymasz do wypełnienia plan porodu z danego szpitala. Trudno jednak zastanawiać się nad tym, jak chce się rodzić, w momencie, gdy poród już się rozpoczął. Sporządzenie planu porodu jest nie tylko prawem ciężarnej, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę. Dzięki zaplanowaniu porodu narodziny dziecka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak