Jak dojść do siebie po cesarce? O tych zasadach musisz pamiętać
Połóg po cesarce różni się od tego po porodzie naturalnym. Sprawdź, co należy zrobić, żeby szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu. Do najważniejszych zasad należy odpowiednia pielęgnacja rany po zabiegu.
Cesarskie cięcie umożliwia dziecku bezpieczne przyjście na świat w sytuacji, gdy występują przeciwwskazania do porodu naturalnego. Mimo to znaczna część kobiet, mimo braku wyraźnych wskazań do cesarki, świadomie decyduje się na cesarkę na życzenie – w ten sposób chcą uniknąć bólu towarzyszącego porodowi siłami natury. Cesarskie cięcie wiąże się jednak z ryzykiem komplikacji, a połóg może być długi i bolesny. Co robić, żeby jak najszybciej dojść do siebie po cesarce?
Jak szybko dojść do siebie po cesarskim cięciu? Najważniejsze zasady
By jak najszybciej dojść do siebie po cesarskim cięciu, zastosuj się do tych kilku zasad. Przede wszystkim:
- Nie bój się pierwszego kroku. Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie i nie wystąpią żadne powikłania po cesarce, prawdopodobnie już po 8-10 godzinach będziesz mogła przy pomocy położnej lub pielęgniarki zrobić kilka kroków. Unikaj jednak gwałtownych ruchów i nie rób nic na siłę!
- Dbaj o ranę po cięciu. To, jak szybko wrócisz do pełnej sprawności, w dużej mierze zależy od tego, jak szybko zagoi się rana. Jeśli zastosujesz się do wytycznych, szybciej będziesz mogła cieszyć się macierzyństwem – bez bólu i strachu, że dojdzie do infekcji.
- Pamiętaj, że każda kobieta dochodzi do siebie po cesarce we własnym tempie. Jeśli kilka tygodni po zabiegu nie czujesz się jeszcze gotowa, by wrócić do aktywności sprzed ciąży, nie zmuszaj się do tego! To, że jedna kobieta wróciła do ćwiczeń już trzy miesiące po cesarskim cięciu, nie oznacza, że w twoim przypadku będzie tak samo. Tkanki brzucha po cesarce mogą się regenerować nawet 18 miesięcy! Zamiast ulegać presji, wykorzystaj ten czas, by nacieszyć się swoim maleństwem i w spokoju – i swoim własnym tempie – wrócić do pełnej sprawności. Twoja macica i mięśnie brzucha dużo przeszły – daj im czas na regenerację.
Co się dzieje po cesarskim cięciu?
- Po cesarskim cięciu zostaniesz przewieziona na oddział pooperacyjny. Kilka godzin później pielęgniarka wyjmie cewnik z pęcherza. Po ok. 8-12 godzinach z pomocą położnej powinnaś wstać i pójść do toalety. Aby było łatwiej, otrzymasz leki przeciwbólowe. W pierwszej dobie po cesarce dostaniesz kroplówki nawadniające. W drugiej (jeżeli nic ci nie będzie dolegać) – pierwszy posiłek (płyny, kleiki). W kolejnych będziesz na diecie lekkostrawnej. Nie obawiaj się bólu, będziesz dostawała leki przeciwbólowe (domięśniowo, dożylnie lub do cewnika założonego do znieczulenia zewnątrzoponowego).
- Gdy już staniesz na nogi, możesz wciąć prysznic. Staraj się umyć tak, żeby nie moczyć opatrunku. Postaw na łagodne kosmetyki hipoalergiczne, bezpieczne również dla twojego maluszka – kiedy będziesz go przytulać, zapach i niektóre składniki kosmetyków mogą go drażnić.
- Pamiętaj też, że powinnaś oddać mocz w jak najkrótszym czasie od wyjęcia cewnika. Im szybciej wstaniesz z łóżka, tym mniejsze będziesz miała problemy z wypróżnieniem (pozycja pionowa sprzyja pracy jelit).
- Gdy będziesz mogła już normalnie spożywać posiłki, jedz dużo suszonych śliwek i rodzynek (zawierają błonnik i zapobiegają zaparciom). Na bóle od nagromadzonych gazów pomoże częsta zmiana pozycji i kołysanie się w bujanym fotelu.
Ile dni po cesarce spędza się w szpitalu?
Dobra wiadomość jest taka, że po narkozie (o ile tylko pozwala na to zdrowie) możesz stanąć na nogi już kilka godzin po zabiegu. Po znieczuleniu przewodowym – zazwyczaj po kilkunastu. W szpitalu będziesz musiała zostać jednak dłużej, niż gdybyś rodziła naturalnie. O ile po porodzie siłami natury można wrócić do domu już w drugiej dobie, o tyle po cięciu cesarskim czasem w szpitalu trzeba spędzić 4, a nawet 5 dni.
Jeśli miałaś planowaną cesarkę albo przeprowadzenie zabiegu było konieczne z uwagi na stan zdrowia twój lub maluszka, musisz odczekać minimum rok, zanim znów będziesz starać się o dziecko. Tyle czasu potrzeba, aby macica się zagoiła. Po cięciach zostają też w brzuchu liczne zrosty, które potem są przeszkodą przy jakiejkolwiek operacji brzusznej.
Kiedy można zacząć karmić piersią po cesarce?
Przez pierwsze dni po cesarskim cięciu karmienie piersią może być utrudnione – z pewnością będziesz obolała i będziesz potrzebowała pomocy w przystawianiu dziecka. Postaraj się jednak nie rezygnować z karmienia w pierwszych dniach życia malca – twoje mleko to najlepszy pokarm, jaki możesz dać dziecku! By ułatwić sobie karmienie, postaraj się znaleźć pozycję, w której będziesz się czuła jak najbardziej komfortowo. Pomocne mogą się okazać popularne gadżety dla młodych mam, np. poduszka do karmienia. W razie problemów z karmieniem skorzystaj z pomocy położnej, ginekologa lub doradcy laktacyjnego.
Podczas karmienia wybierz taką pozycję, w której maluszek nie będzie uciskał na ranę pooperacyjną – w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia szwów i wdania się infekcji.
Jak dbać o ranę po cesarce?
Szew jest przykryty jałowym opatrunkiem, który zdejmuje się zwykle w drugiej dobie (powietrze sprzyja gojeniu się rany). Jeśli przed zdjęciem opatrunek się zamoczy, np. podczas kąpieli, poproś położną, aby go zmieniła. Lekarz zdejmie szwy ok. 7-8 doby po zabiegu (chyba że zastosowano szwy rozpuszczalne).
Ranę przemywaj letnią wodą z mydłem lub płynem hipoalergicznym. Po zdjęciu (lub rozpuszczeniu) szwów powinnaś oczyszczać ranę 2-3 razy dziennie. Pamiętaj, by za każdym razem dobrze są osuszyć, a następnie zastosować bezalkoholowy środek do odkażania ran. Taka pielęgnacja powinna trwać aż do zabliźnienia się rany.
Przez kilka tygodni po cesarce będziesz odczuwała dolegliwości w okolicy blizny (kobiety zwykle mówią, że „blizna je ciągnie”). By zminimalizować ryzyko infekcji czy innych komplikacji, noś obszerne ubrania, które nie będą podrażniać blizny, oraz bawełnianą bieliznę.
Jeśli okolice rany są zaczerwienione, pojawia się nieprzyjemny zapach, a z rany sączy się przezroczysty, żółty lub brązowy płyn, jak najszybciej odwiedź ginekologa. W przypadku innych niepokojących objawów, np. gorączki, również powinnaś skonsultować się z lekarzem – być może doszło do zakażenia i konieczne będzie podanie antybiotyków.
Kiedy można uprawiać seks po cesarskim cięciu?
To, jak szybko po cesarce można wrócić do współżycia, zależy od ogólnego stanu zdrowia młodej mamy. Zwykle lekarze zalecają wstrzemięźliwość przez 6 tygodni po zabiegu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, a rana dobrze się goi, możesz spróbować kochać się z partnerem już 4 tygodnie po cesarce. Jeśli czujesz dyskomfort lub ból, nie zmuszaj się do seksu! Powrót do aktywności seksualnej po porodzie, naturalnym czy przez cięcie cesarskiego, powinien nastąpić dopiero w momencie, gdy poczujesz się gotowa do zbliżenia. Nie decyduj się na współżycie tylko dlatego, że czujesz, że powinnaś to zrobić lub nalega na to twój partner!
Odchody połogowe po cesarskim cięciu, czyli krwawienie z pochwy w czasie połogu, nie różnią się od tych po porodzie naturalnym. Zwykle najpierw są one czerwone, potem różowe, brązowe, w końcu bezbarwne. Po cesarce utrzymują się one przez 3-4 tygodnie. Jeśli krwawienie będzie skąpe lub szybko ustąpi, zgłoś się do lekarza, który sprawdzi, czy nie potrzebujesz leków udrożniających kanał szyjki macicy.
Zobacz też:
- Zrosty po cesarce: przyczyny, objawy
- Poród naturalny a cesarskie cięcie
- Blizna po cesarskim cięciu: jak o nią dbać?