Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zrosty po cesarce
Fotolia
Cesarskie cięcie

Zrosty po cesarskim cięciu – przyczyny, objawy, leczenie

Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 procent kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę. Na szczęście można im zapobiegać, a jeśli powstaną – skutecznie leczyć.

Zrosty po cesarce to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Powstają wskutek nieprawidłowego gojenia się rany. Tworzą się w miejscu nacięcia i w jego okolicy, na zdrowych tkankach. W ten sposób zrastają się ze sobą tkanki, które nie powinny być połączone. To powoduje szereg problemów.

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Zrosty po cesarskim cięciu – co to?

Zrosty po cesarskim cięciu to nieprawidłowo wygojona rana po nacięciu powłok brzusznych, które wykonuje lekarz podczas porodu operacyjnego. W miejscu rany powstaje blizna, która obejmuje nie tylko samą ranę, ale również okoliczne tkanki, łącząc je ze sobą.

Powstawaniu zrostów sprzyja stan zapalny błon surowiczych otrzewnej, do którego może dojść po każdej operacji dotyczącej jamy brzusznej, także po cesarskim cięciu. Organizm uruchamia procesy gojenia, które obejmują nie tylko przecięte skalpelem tkanki, ale również te położone w pobliżu i objęte stanem zapalnym. W ten sposób tworzą się zrosty pooperacyjne, które zbudowane są z tkanki łącznej, „sklejającej” tkanki, które nie powinny być ze sobą połączone.

Zrosty po cesarskim cięciu – objawy

Objawy zrostów po cesarskim cięciu mogą być nieprzyjemne i powodować duży dyskomfort u kobiety. Z tego względu niektóre zrosty muszą być leczone operacyjnie.

Do objawów zrostów po cesarskim cięciu zalicza się:

  • wzdęcia i ból w jamie brzusznej – spowodowany najczęściej zwężeniem lub niedrożnością jelit
  • ból miednicy
  • ból podczas stosunku
  • bolesne miesiączki
  • zapalenia pęcherza
  • zaburzenia owulacji, które mogą prowadzić do niepłodności.


Objawem powstania zrostów po cesarce jest też uczucie ciągnięcia w brzuchu podczas poruszania się. Blizna widoczna na skórze może być niemobilna, tzn. jest sztywna, skóry, na której się znajduje, nie da się przesuwać, jakby była przyklejona do głębiej położonych warstw tkanek. Blizna w wyniku zrostu może „skleić się” na całej długości lub tylko częściowo z głębiej położonymi tkankami.

Należy pamiętać, że blizna widoczna na skórze nie jest jedynym miejscem szycia tkanek po cesarce. Nawet jeśli rana na skórze zagoiła się prawidłowo, nie znaczy to, że zrosty nie utworzyły się na głębiej położonych tkankach.

Najczęstsze powikłania po cesarce, oprócz zrostów, to:

  • bolesna rana
  • infekcja rany
  • opóźnienie karmienie piersią
  • krwawienie wewnątrzmaciczne.

Jak zapobiec zrostom po cesarskim cięciu?

Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:

  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy),
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu),
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia,
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia,
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne).


Ważne jest także, aby w okresie rekonwalescencji kobieta odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Nie należy też za wszelką cenę unikać ruchu (podczas ruchu tkanki przemieszczają się względem siebie, co zapobiega ich zrastaniu się). Warto również zgłosić się do fizjoterapeuty na terapię blizny po cesarskim cięciu oraz po instruktaż wykonywania terapii w domu. Zabiegi te w większości przypadków pozwalają skutecznie zapobiegać powstawaniu zrostów po cesarskim cięciu.

Zrosty po cesarce – leczenie

W przypadku, gdy zrosty powstały i dają dolegliwości, początkowo lekarze zalecają przyjęcie postawy wyczekującej. Dzieje się tak, ponieważ u niektórych kobiet dolegliwości mijają. Nie oznacza to jednak, że zrosty znikają. Na tym etapie warto jednak spróbować terapii blizn w gabinecie fizjoterapeuty. Zastosowane techniki terapeutyczne pozwalają zwiększyć elastyczność tkanek i usprawnić krążenie krwi i limfy w okolicy zrostów.

Jeżeli zrosty są duże, a ich objawy nasilone lub nie ustępują, wykonuje się usuwanie zrostów. Stosuje się w tym celu zabieg operacyjny polegający na uwolnieniu złączonych zrostami tkanek, a przerośniętą tkankę bliznowatą wycina się. Oczywiście po takim zabiegu tkanki na nowo muszą się zrosnąć, więc istnieje ryzyko powstania kolejnych zrostów. Dlatego terapia blizny w tym momencie nabiera szczególnego znaczenia i zmniejsza ryzyko powstania nowych zrostów w miejscu usuniętych.

Zobacz także:

Poród naturalny po cesarce
fotolia
Przygotowania do porodu
Czy po cesarskim cięciu mogę rodzić naturalnie? film
Dawniej obowiązywała zasada „raz cesarka zawsze cesarka”, czy to się zmieniło?

Coraz więcej kobiet rodzi siłami natury po cesarskim cięciu . Nie zawsze jest to jednak możliwe. Naturalnie po cesarce Żeby uzyskać odpowiedź na pytanie: „Czy mogę rodzić naturalnie po cesarskim cieciu?” należy zastanowić się, z jakiego powodu była wykonywana pierwsza cesarka. Jeśli przyczyna jest trwała, wciąż aktualna, prawdopodobnie poród siłami natury nie będzie możliwy. Musimy też wziąć pod uwagę, że w kolejnej ciąży mogą się pojawić zupełnie inne wskazania do cięcia niż w poprzedniej. Jeśli jednak nie istnieją wskazania do cięcia, lekarze zachęcają kobiety do podjęcia próby porodu siłami natury. Zobacz film i sprawdź, o co jeszcze odgrywa ważną rolę w podjęciu decyzji o sposobie przyjścia na świat kolejnego dziecka.  Zobacz też: Naturalna cesarka jednak możliwa - film Naturalnie po cesarce – to możliwe! Cesarka czy siły natury? Mam porównanie i…

Wskazania do cc
fotolia
Cesarskie cięcie
Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? film
Czy waga dziecka jest wskazaniem do cc? Sprawdź, kiedy lekarze nie pozwalają rodzić naturalnie.

Wskazania do cesarskiego cięcia możemy podzielić na nagłe (pojawiające się w trakcie porodu), jak i takie, które znane są już od początku ciąży. Bardzo duża liczba cięć wykonywana jest nagłych przyczyn. Nieprawidłowości w zapisie KTG (monitorowanie tętna płodu) mogą skłonić lekarza do zaproponowania ciężarnej cesarskiego cięcia. Poznaj najczęstsze przyczyny do cc. Sprawdź, jaka masa płodu jest wskazaniem do cc . Dowiedz się, jak często wykonywane jest cesarskie cięcie ze względu na złe ułożenie dziecka.  Bardzo ważne jest spojrzenie na ciężarną całościowo. Jeśli lekarz ma wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki dziecko przyjdzie na świat, powinien podjąć decyzję wspólnie z ciężarną. Zobacz też: Cesarka to nie jest pójście na łatwiznę! Zobacz dowód!  

jak przygotować się do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu
Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury – czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przygotować się do cesarki, by zminimalizować ryzyko komplikacji i ułatwić przeprowadzenie zabiegu.

Cesarskie cięcie wykonuje się u kobiet, które z powodu przeciwwskazań nie mogą rodzić naturalnie. Bywa, że cesarka jest ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Aby zabieg zakończył się szczęśliwie i zmniejszyć ryzyko powikłań, musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Badania Niezależnie od tego, czy szykujesz się do planowanej cesarki , czy wybrałaś cesarskie cięcie na życzenie , musisz się dobrze przygotować. Zanim zapiszesz się na zabieg, twój ginekolog wypisze ci skierowania na niezbędne badania (np. krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów). Większość z nich należy zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, żeby były aktualne. W przeddzień zabiegu odbędziesz konsultację anestezjologiczną. To właśnie wtedy będziesz miała okazję porozmawiać z lekarzem na temat znieczulenia, twojego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób. Lekarz poinformuje cię też o możliwości wystąpienia powikłań po cesarce . Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące zabiegu, nie wahaj się o nich opowiedzieć. Tego dnia będziesz miała także wykonane badania laboratoryjne:   morfologię, badanie moczu, jonogram (zestaw badań laboratoryjnych, które pozwalają określić poziom elektrolitów w osoczu), APTT (badanie, które pozwala na diagnostykę związaną z krzepnięciem krwi). UWAGA! Pamiętaj, żeby mieć przy sobie dokument z grupą krwi oraz wyniki badania HBs , GBS, HIV. Jak się przygotować do cesarki i pobytu w szpitalu? Jeszcze w domu zmyj lakier z paznokci (lekarze chcą podczas operacji obserwować kolor płytek paznokci, który świadczy o krążeniu krwi). Do cesarskiego cięcia będziesz musiała też zdjąć wszystkie ozdoby (kolczyki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz