Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród w szpitalu
Fotolia
Poród naturalny

Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?

Chwyt Kristellera to jeden z popularnych zabiegów stosowanych przy porodzie od końca XIX wieku. Aktualnie lekarze wiedzą już, że może wiązać się z poważnymi powikłaniami i... wysokimi odszkodowaniami dla matek i dzieci (z dożywotnimi rentami włącznie). Mimo że położnicy mają zalecenia dotyczące stosowania innych, bezpieczniejszych metod – w określonych sytuacjach mogą podjąć decyzję o chwycie Kristellera.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Chwyt (manewr, rękoczyn, zabieg Kristellera) wykonywany jest przez lekarzy, którzy mają nadzieję, że w ten sposób przyspieszą przedłużający się poród naturalny (zabieg ten nie jest stosowany przy cesarce). Niestety, skutki tej metody mogą być  dramatyczne. Sprawdź, czym jest chwyt Kristellera, czy jest legalny i dlaczego poszkodowana matka lub rodzice dziecka, które doznało urazu w wyniku chwytu Kristellera mają prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

Spis treści:

 

Jak przebiega poród [LIVECZAT z ekspertem]

Co to jest chwyt Kristellera i jak wygląda

Zabieg Kristellera stosowany jest od XIX wieku.  Polega on na mocnym ugniataniu brzucha rodzącej kobiety po to, aby wzrosło ciśnienie w macicy. Stosuje się go podczas rodzenia się główki i barków dziecka, wskutek czego maleństwo, zamiast powoli przechodzić przez kanał rodny, jest dosłownie wyciskane z brzucha mamy. 

Manewr Kristellera jest zabiegiem dość brutalnym i  bardzo bolesnym dla kobiety. Uważa się, że takie wyciskanie na siłę musi być też bolesne dla dziecka, które nie ma czasu dopasowywać się do kanału rodnego. Jednak nawet ten olbrzymi ból matki i dziecka jest tylko drobnostką w porównaniu z powikłaniami, jakimi grozi stosowanie chwytu Kristellera. 

Lekarze wciąż często wierzą, że stosując ten chwyt, przyspieszą poród. W rzeczywistości rękoczyn Kristellera może prowadzić do wydłużenia czasu porodu. Jedno jest pewne: poród to nie wyścigi. Tu nie chodzi o czas, ale bezpieczeństwo matki i dziecka. 

Powikłania po zabiegu Kristellera

Czym może skutkować wykonanie chwytu Kristellera w trakcie porodu? Powikłania mogą wystąpić zarówno jeśli chodzi o zdrowie matki, jak i dziecka. 

U kobiety stosowanie tego zabiegu może doprowadzić do:

  • pęknięcia macicy,
  • krwotoku wewnętrznego,
  • urazu krocza lub/ i odbytu,
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska i związanego z tym krwotoku,
  • śmierci wskutek krwotoku.

U rodzącego się dziecka chwyt Kristellera może doprowadzić do:

  • złamania kości,
  • niedotlenienia,
  • uszkodzenia splotu ramiennego,
  • krwawień wewnątrzczaszkowych,
  • niepełnosprawności albo nawet śmierci w wyniku doznanych urazów okołoporodowych.

Czy chwyt Kristellera jest legalny?

Chwyt Kristellera nie jest w polskim prawie zabroniony. Oznacza to, że jest legalny, jednak w przypadku powikłań można oskarżyć lekarza o to, że popełnił błąd, i żądać odszkodowania. Według adwokatów specjalizujących się w tego typu odszkodowaniach – nawet gdy pacjentka nie ma żadnych wątpliwości, że lekarz zastosował przy porodzie jej dziecka zabieg Kristellera – w dokumentacji medycznej może nie być po nim śladu. 

Choć chwyt Kristellera jest dopuszczalny, oficjalnie się go nie stosuje, ponieważ z medycznego punktu widzenia aktualnie zaleca się zupełnie inne metody wspomagające poród. Mimo że w latach 2004-2014 polscy lekarze nie przyznawali się do rękoczynów Kristellera, szacuje się, że towarzyszył on ponad 20 procentom porodów.

Kiedy lekarz może wykonać chwyt Kristellera

Zgodnie z obowiązującymi od 2016 roku zaleceniami dotyczącymi chwytu Kristellera, lekarz położnik może wykonać go, gdy:

  • pękł pęcherzyk płodowy,
  • ma miejsce całkowite rozwarcie ujścia szyjki macicy,
  • kanał rodny oraz miednica rodzącej są zbudowane prawidłowo,
  • główka dziecka ustawiona jest prawidłowo,
  • płód jest rozwinięty prawidłowo,
  • barki płodu nie zahaczyły się o łuk łonowy.

Jak widać, pojawiające się często na forach pytanie o to, od kiedy chwyt Kristellera jest zabroniony — nie ma uzasadnienia. Jednocześnie położnikom, którzy zastosowali tę metodę, doprowadzając do powikłań, zarzuca się, że nie doszłoby do nich, gdyby w porę zdecydowali o wykonaniu cesarskiego cięcia. 

Czytaj także:

jak przygotować się do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu
Nie zawsze kobieta może rodzić siłami natury – czasem jedynym rozwiązaniem, aby dziecko w dobrej formie pojawiło się na świecie, jest cesarskie cięcie. Sprawdź, jak przygotować się do cesarki, by zminimalizować ryzyko komplikacji i ułatwić przeprowadzenie zabiegu.

Cesarskie cięcie wykonuje się u kobiet, które z powodu przeciwwskazań nie mogą rodzić naturalnie. Bywa, że cesarka jest ostatnią deską ratunku, kiedy podczas porodu naturalnego dochodzi do komplikacji. Warto pamiętać, że jak każda operacja, także cesarka jest sporą ingerencją w ludzki organizm. Aby zabieg zakończył się szczęśliwie i zmniejszyć ryzyko powikłań, musisz wiedzieć, jak się do niego przygotować. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Badania Niezależnie od tego, czy szykujesz się do planowanej cesarki , czy wybrałaś cesarskie cięcie na życzenie , musisz się dobrze przygotować. Zanim zapiszesz się na zabieg, twój ginekolog wypisze ci skierowania na niezbędne badania (np. krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów). Większość z nich należy zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, żeby były aktualne. W przeddzień zabiegu odbędziesz konsultację anestezjologiczną. To właśnie wtedy będziesz miała okazję porozmawiać z lekarzem na temat znieczulenia, twojego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób. Lekarz poinformuje cię też o możliwości wystąpienia powikłań po cesarce . Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące zabiegu, nie wahaj się o nich opowiedzieć. Tego dnia będziesz miała także wykonane badania laboratoryjne:   morfologię, badanie moczu, jonogram (zestaw badań laboratoryjnych, które pozwalają określić poziom elektrolitów w osoczu), APTT (badanie, które pozwala na diagnostykę związaną z krzepnięciem krwi). UWAGA! Pamiętaj, żeby mieć przy sobie dokument z grupą krwi oraz wyniki badania HBs , GBS, HIV. Jak się przygotować do cesarki i pobytu w szpitalu? Jeszcze w domu zmyj lakier z paznokci (lekarze chcą podczas operacji obserwować kolor płytek paznokci, który świadczy o krążeniu krwi). Do cesarskiego cięcia będziesz musiała też zdjąć wszystkie ozdoby (kolczyki,...

rozwarcie szyjki macicy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie
Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.

Rozwarcie szyjki macicy przy prawidłowym przebiegu ciąży pojawia się dopiero w czasie porodu. Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Przez dziewięć miesięcy ciąży (a także kiedy nie jesteś w ciąży) szyjka macicy jest zamknięta. Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, szyjka macicy się skraca i dochodzi do rozwarcia, co umożliwia dziecku przyjście na świat. Spis treści: Rozwarcie szyjki macicy do porodu Badanie rozwarcia szyjki macicy Brak rozwarcia szyjki macicy Rozwarcie szyjki macicy w ciąży Rozwarcie szyjki macicy – objawy Rozwarcie szyjki macicy do porodu W czasie ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Dlaczego? Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych . Jeśli rodzisz pierwszy raz, do pełnego rozwarcia może upłynąć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin. Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm . Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić. Badanie rozwarcia szyjki macicy Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy...

Chwyt Kristellera stosowany podczas porodu
Fotolia
Aktualności
Kobieta zmarła przez chwyt Kristellera. Mąż żąda 3 milionów zadośćuczynienia
"Zadośćuczynienie to rekompensata za krzywdę, cierpienia i ból doznane w wyniku porodu" – mówi reprezentantka rodziny zmarłej. Tą historią żyła cała Polska!

Rozpoczęła się walka o odszkodowanie dla rodziny kobiety, która zmarła w czasie porodu w poznańskim szpitalu przy Polnej. Rodzina pacjentki żąda zadośćuczynienia W 2009 roku do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ulicy Polnej w Poznaniu trafiła 34-letnia Lucyna Kardasz. Kobieta była w drugiej ciąży, spodziewała się córeczki. Aby przyspieszyć poród, jeden z lekarzy wykonał tzw. chwyt Kristellera , używając do tego przedramienia. Po zastosowaniu manewru doszło do pęknięcia macicy i kobieta wykrwawiła się na śmierć. Jej nowo narodzona córeczka zachłysnęła się krwią i również zmarła. Rodzina kobiety, mąż i osierocona córka, domagają się od szpitala zadośćuczynienia w kwocie 3 milionów złotych. Szpital zgodził się negocjować żądaną kwotę. Co to jest chwyt Kristellera? Chwyt Kristellera to manewr położniczy polegający na mechanicznym wyciskaniu dziecka z łona matki poprzez uciskanie dłońmi dna macicy. Chwyt nie jest prawnie zakazany, jednak w wyniku jego zastosowania może dojść do pęknięcia macicy, krwotoku wewnętrznego i śmierci. Chociaż nie wiadomo, czy wykonanie chwytu było bezpośrednią przyczyną śmierci pani Lucyny i jej dziecka, w 2015 roku położnik i asystująca mu położna zostali skazani na dwa i trzy lata pozbawienia wolności. Dostali również dwuletni zakaz wykonywania zawodu. W grudniu 2016 roku sąd zmienił wyrok i skazał jedynie lekarza-położnika, zasądzając karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i roczny zakaz wykonywania zawodu. Manewr wciąż w użyciu Kilka miesięcy temu, pod jednym z naszych artykułów o chwycie Kristellera, jedna z naszych czytelniczek napisała taki komentarz: "Po niemal 20 godzinach porodu, zwlekaniu z zalecanym CC , z braku innego pomysłu i krytycznej już sytuacji zastosowano u m nie chwyt w akcie chyba desperacji! Było przy mnie 3 ginekologów i 3 położne....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz