Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czy cesarka boli
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Czy cesarka boli? Sprawdź, czy znieczulenie jest bolesne i co czuje kobieta po cesarskim cięciu

Mówi się, że cesarka nie boli, bo zabieg odbywa się po znieczuleniu – to dlatego tak wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. Sprawdź, ile w tym prawdy i czy połóg po cesarce jest mniej lub bardziej bolesny niż po porodzie naturalnym.

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, nawet jeśli nie mają one stwierdzonych przez lekarza wskazań do cesarki. W Polsce, w przeciwieństwie do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje, jednak przyszłe mamy i tak znajdują sposób, by nie rodzić siłami natury. Ich główną motywacją jest strach przed bolesnym porodem naturalnym. Wierzą, że dzięki znieczuleniu przy cc unikną bólu. Jednak czy cesarka boli? I jak czuje się kobieta w czasie rekonwalescencji? Wyjaśniamy.

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Czy cesarskie cięcie boli?

Samo cesarskie cięcie nie boli. Zabieg zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym). W rzadkich przypadkach (tylko wtedy, gdy jest problem z wykonaniem znieczulenia do kręgosłupa) ciężarna zostaje poddana narkozie, czyli znieczuleniu ogólnemu. Niezależnie jednak od rodzaju znieczulenia jego podanie może się wiązać z pewnym dyskomfortem (jak przy podaniu zastrzyku), nie jest jednak bolesne.

Chociaż cesarka nie boli, trzeba pamiętać, że podczas zabiegu dochodzi do przecięcia powłok brzusznych, przez co zawsze pozostaje poważna rana (która może powodować ból nawet przez kilka miesięcy). Może się więc okazać, że połóg po cesarskim cięciu będzie trudniejszy i bardziej bolesny niż po porodzie naturalnym.

Co czuje kobieta po cesarskim cięciu?

Jak już wiemy, sama cesarka jest bezbolesna, ale dyskomfort i ból bardzo często pojawiają się po zabiegu. Mniej więcej osiem godzin po cesarskim cięciu znieczulenie przestanie działać. Moment, kiedy trzeba będzie wstać z łóżka, jest bardzo trudny dla każdej kobiety po cc. Dlaczego? Nie dość, że młoda mama jest osłabiona po zabiegu (straciła przecież dużą ilość krwi podczas operacji, a potem długo leżała), to jeszcze odczuwa tępy, palący ból w miejscu, gdzie zostały przecięte powłoki brzuszne.

To niejedyne problemy, z jakimi zazwyczaj mierzy się kobieta po cesarskim cięciu. W pierwszych godzinach po zabiegu zazwyczaj odczuwalne jest „ciągnięcie” szwów. Dzieje się tak, gdy kobieta napina mięśnie brzucha podczas podnoszenia się z łóżka, zmiany pozycji, a nawet przy kichaniu! Na skutek obkurczania się macicy młoda mama może też odczuwać ból w podbrzuszu. Jedynym rozwiązaniem jest podanie leków przeciwbólowych w kroplówce. 

Rekonwalescencja wymaga czasu, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Już teraz możesz jednak zadbać o swoje samopoczucie. Gdy wstaniesz z łóżka, zajmij się maluchem. Szybki rozruch nie tylko pomoże ci szybciej dojść do siebie po zabiegu. Dzięki niemu możesz także uniknąć powikłań po cięciu cesarskim (rozruch pozwoli zapobiec powstawaniu zakrzepów i bolesnych zrostów). Pamiętaj też, żeby jak najszybciej się wypróżnić. Dzięki temu nie będziesz czuła się napęczniała i ociężała, a także unikniesz zaparć.

Kiedy zdejmuje się szwy po zabiegu?

Szwy zdejmuje się po 6-8 dniach od zabiegu. Dobra wiadomość jest taka, że odtąd rana będzie stopniowo boleć coraz mniej, zła – może zacząć swędzieć. Nie martw się. To typowy objaw gojenia się rany i tworzenia blizny. Tuż po zdjęciu szwów zacznij używać kremów, które przyspieszają gojenie się rany i zmniejszają ryzyko powstania dużych, widocznych blizn. I pamiętaj, bardzo ważny po cesarce jest odpoczynek. Bądź cierpliwa, staraj się jak najmniej stresować i niczego nie przyspieszaj. 

Zobacz też:

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby blues Baby...

Dziecko urodziło się z wielką blizną na twarzy
Adobe Stock/ Screen Youtube/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Dziecko urodziło się z wielką raną na twarzy. Tak okaleczył je lekarz podczas cesarki
Ten błąd lekarski będzie wiele kosztował malutką Kyanni Williams i jej rodzinę. W trakcie porodu dziewczynka została okaleczona na całe życie.

Cesarskie cięcie zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań po cc , jednak takiego finału operacji nikt się nie spodziewał. Kyanni Williams przyszła na świat z ogromną raną na lewym policzku. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie popełnił ogromny błąd. Do zdarzenia doszło w klinice Denver Health w Kolorado w USA. Początkowo lekarze zakładali, że Kyanni Williams urodzi się naturalnie. W szpitalu zdecydowali jednak o cesarskim cięciu.  Lekarz założył dziewczynce 13 szwów Choć decyzję o przeprowadzeniu cesarki podejmowano bardzo szybko, wyglądało na to, że wszystko idzie zgodnie z planem. Dziewczynka przyszła jednak na świat z bardzo dużą raną na twarzy. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie wykonał zbyt głębokie nacięcie, okaleczając dziecko. Później tłumaczył, że miało ono twarz zbyt blisko łożyska. „Podczas wyciągania dziecka rozcięli jej twarz i wymagała nagłej operacji po urodzeniu. Prosimy o modlitwę w ich intencji” – mówi babcia dziewczynki cytowana przez stację Fox 31, a matka dziecka dodaje: „Nigdy nie słyszałam, żeby czyjeś dziecko tak wyglądało po cesarskim cięciu”. Chirurg plastyczny założył Kyanni Williams aż 13 szwów.  Rodzina dziewczynki uważa, że lekarze powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W sprawie zostało wszczęte specjalne dochodzenie. Rzecznik szpitala Denver Health przekazał w oświadczeniu, że sprawa zostanie wyjaśniona, dodając jednocześnie, że takie sytuacje podczas cesarek czasem się zdarzają.  Zobacz też: Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego

Nacięcie krocza
AdobeStock
Poród
Nacięcie krocza podczas porodu: jak wygląda, czy boli, kiedy jest konieczne?
Nacięcie krocza, czyli epizjotomia, jest wykonywane podczas porodu siłami natury. Choć tkanki w okolicach pochwy są rozciągliwe, to zdarza się, że nie wytrzymują napięcia związanego z przechodzeniem dziecka przez kanał rodny. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy.

Nacięcie krocza przy porodzie wzbudza wiele kontrowersji. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których w wielu placówkach nacięcie krocza nadal stanowi rutynowy element prowadzenia porodu. Tymczasem obowiązujące standardy porodowe oraz zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują ograniczenie stosowania tego zabiegu, ponieważ udowodniono ponad wszelką wątpliwość szkodliwość jego powszechnego stosowania. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i kiedy powinno się go wykonywać. Spis treści: Nacięcie krocza – po co się je robi? Kontrowersje Kiedy nacięcie krocza jest naprawdę konieczne? Czy można nie zgodzić się na nacięcie krocza podczas porodu? Jak wygląda nacięcie krocza podczas porodu? Nacięcie krocza: czy boli? Nacięcie krocza: gojenie Nacięcie krocza – pielęgnacja Rana po nacięciu krocza ropieje – co robić? Powikłania po nacięciu krocza Jak uniknąć nacięcia krocza podczas porodu? Nacięcie krocza – po co się je robi? Kontrowersje Nacinanie krocza podczas jeszcze do niedawna było uważane za rutynową metodę zapobiegania powikłaniom porodu, w tym niekontrolowanemu pęknięciu krocza, które może mieć poważne skutki dla rodzącej. Oto lista argumentów, które przywoływano na potwierdzenie zasadności stosowania rutynowego nacięcia krocza. Zabieg nacinania krocza miał zapobiegać: poważnym większym uszkodzeniom krocza, obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy, wypadaniu narządów, nietrzymaniu moczu po porodzie, urazom główki dziecka, rozluźnieniu pochwy po porodzie i pogorszeniu jakości współżycia, gorszemu gojeniu się ewentualnego pęknięcia. Badania naukowe nie potwierdziły żadnego z tych argumentów.  Nacięcie krocza nie zapobiega wymienionym wyżej komplikacjom porodowym, może za to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz