
Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, nawet jeśli nie mają one stwierdzonych przez lekarza wskazań do cesarki. W Polsce, w przeciwieństwie do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje, jednak przyszłe mamy i tak znajdują sposób, by nie rodzić siłami natury. Ich główną motywacją jest strach przed bolesnym porodem naturalnym. Wierzą, że dzięki znieczuleniu przy cc unikną bólu. Jednak czy cesarka boli? I jak czuje się kobieta w czasie rekonwalescencji? Wyjaśniamy.
Czy cesarskie cięcie boli?
Samo cesarskie cięcie nie boli. Zabieg zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym). W rzadkich przypadkach (tylko wtedy, gdy jest problem z wykonaniem znieczulenia do kręgosłupa) ciężarna zostaje poddana narkozie, czyli znieczuleniu ogólnemu. Niezależnie jednak od rodzaju znieczulenia jego podanie może się wiązać z pewnym dyskomfortem (jak przy podaniu zastrzyku), nie jest jednak bolesne.
Co czuje kobieta po cesarskim cięciu?
Jak już wiemy, sama cesarka jest bezbolesna, ale dyskomfort i ból bardzo często pojawiają się po zabiegu. Mniej więcej osiem godzin po cesarskim cięciu znieczulenie przestanie działać. Moment, kiedy trzeba będzie wstać z łóżka, jest bardzo trudny dla każdej kobiety po cc. Dlaczego? Nie dość, że młoda mama jest osłabiona po zabiegu (straciła przecież dużą ilość krwi podczas operacji, a potem długo leżała), to jeszcze odczuwa tępy, palący ból w miejscu, gdzie zostały przecięte powłoki brzuszne.
To niejedyne problemy, z jakimi zazwyczaj mierzy się kobieta po cesarskim cięciu. W pierwszych godzinach po zabiegu zazwyczaj odczuwalne jest „ciągnięcie” szwów. Dzieje się tak, gdy kobieta napina mięśnie brzucha podczas podnoszenia się z łóżka, zmiany pozycji, a nawet przy kichaniu! Na skutek obkurczania się macicy młoda mama może też odczuwać ból w podbrzuszu. Jedynym rozwiązaniem jest podanie leków przeciwbólowych w kroplówce.
Kiedy zdejmuje się szwy po zabiegu?
Szwy zdejmuje się po 6-8 dniach od zabiegu. Dobra wiadomość jest taka, że odtąd rana będzie stopniowo boleć coraz mniej, zła – może zacząć swędzieć. Nie martw się. To typowy objaw gojenia się rany i tworzenia blizny. Tuż po zdjęciu szwów zacznij używać kremów, które przyspieszają gojenie się rany i zmniejszają ryzyko powstania dużych, widocznych blizn. I pamiętaj, bardzo ważny po cesarce jest odpoczynek. Bądź cierpliwa, staraj się jak najmniej stresować i niczego nie przyspieszaj.
Zobacz też: