Reklama

Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Koleżanka poradziła, bym już teraz zaczęła wykonywać ćwiczenia Kegla. Ona w ten sposób nie ćwiczyła przed porodem i – jak twierdzi – ma teraz z tego powodu kłopoty z nietrzymaniem moczu. Czy rzeczywiście jest to konieczne. Ewa

Reklama

To prawda, że są to bardzo ważne ćwiczenia. Wzmacniają one napięcie mięśni krocza otaczających ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu. Dzięki nim można zapobiec przykrym dolegliwościom oraz poważnym problemom podczas ciąży i po porodzie.

Jeśli mięśnie te są nadmiernie rozciągnięte, może dojść do obniżenia macicy, wysiłkowego nietrzymania moczu lub nadmiernego poszerzenia wejścia do pochwy. Szkoda, że tak mało kobiet pamięta o tej prostej formie profilaktyki i równie niewiele informuje lekarza, że ma trudności ze zwieraczem pęcherza w czasie ciąży.

Ćwiczenia Kegla polegają na częstym zaciskaniu mięśnia zwieracza odbytu oraz mięśnia zwieracza pęcherza moczowego (np. przerywanie oddawania moczu). Należy je wykonywać podczas ciąży, kontynuować zaraz po porodzie i pamiętać o nich później. Poprawiają one jakość życia i mają korzystny wpływ na przywrócenie właściwej anatomii wejścia do pochwy po porodzie.

prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

Reklama

Czytaj też: Erotyczny trening - ćwicz i ciesz się lepszym seksem.

Reklama
Reklama
Reklama