Mięśnie Kegla: jak ćwiczyć i po co to robić?
Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które stanowią podparcie narządów położonych w miednicy mniejszej, czyli: macicy, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy. Ulegają osłabieniu po porodzie, ale także wskutek urazów i zabiegów operacyjnych oraz z wiekiem. Ćwiczenia mięśni Kegla to prosty sposób na ich wzmacnianie.
Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo-guziczne, nazywane również mięśniami dna miednicy i krocza. Otaczają ujście cewki moczowej, pochwy oraz odbytnicy i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Wraz z przeponą, mięśniami brzucha i mięśniami dolnej części grzbietu wpływają na prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Osłabione mięśnie krocza nie zaciskają się prawidłowo wokół cewki moczowej. Skutkiem tego jest wysiłkowe nietrzymanie moczu , czyli popuszczanie moczu przy nawet niewielkim wysiłku fizycznym. Innym problemem może być wypadnięcie macicy czy pęcherza. Dlatego ważne jest, aby regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, szczególnie w ciąży i po porodzie.
Spis treści:
Mięśnie Kegla
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla w ciąży
Mięśnie Kegla
Gdzie są mięśnie Kegla? Najlepszym sposobem na odnalezienie mięśni Kegla jest włożenie dwóch palców do pochwy i zaciśnięcie na nich mięśni. Jeśli wokół palców jest odczuwalny wyraźny ucisk, a dno macicy się unosi, znaczy to, że mięśnie Kegla zostały napięte.
Lokalizowanie mięśni Kegla poprzez wstrzymywanie strumienia moczu nie jest najlepszym pomysłem. Wynika to z faktu, że nie napinają się wtedy wszystkie mięśnie dna miednicy, a tylko wtedy, gdy wszystkie będą mocne, spełnią funkcję podporową dla narządów.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Trening mięśni Kegla to najlepsza profilaktyka. Nie jest zbyt forsowny, ale wymaga regularności. Najprościej mówiąc, polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.
Przed wykonaniem ćwiczenia oddaj mocz, a następnie usiądź lub połóż się.
Wykonaj wdech i zaciśnij mięśnie krocza tak, aby krocze podniosło się, a następnie je rozluźnij, wydychając powietrze.
Oddychaj swobodnie i równomiernie.
Nie napinaj mięśni brzucha, ud, pośladków.
Utrzymuj napięcie przez 3-5 sekund, a następnie przez...