Reklama

Komórki jajowe powstają już w życiu płodowym. W chwili narodzin u każdej biologicznej dziewczynki znajduje się od 1 do 2 milionów pęcherzyków w obu jajnikach. Jednak do czasu pierwszej miesiączki pozostają w stanie uśpienia i dopiero z czasem przekształcą się w komórkę jajową. Co ważne, w trakcie całego życia kobiety uwolni się tylko 400-500 dojrzałych komórek jajowych. Czy wiesz, ile żyje komórka jajowa?

Reklama

Ile żyje komórka jajowa po owulacji?

Owulacja jest najważniejszym i kluczowym momentem w cyklu miesiączkowym każdej biologicznej kobiety. Do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, czyli właśnie owulacji, dochodzi około 14 dni przed pojawieniem się krwawienia. Dlatego też idealny schemat cyklu miesiączkowego wskazuje 14. dzień cyklu jako szczytowy moment płodności – owulację. Ile żyje komórka jajowa po pęknięciu pęcherzyka? Jak podają źródła naukowe, czas gotowości na przyjęcie plemnika to zaledwie od 12 do 24 godzin. Jednak dla uproszczenia przyjmuje się, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie dobę.

Zapłodnienie komórki jajowej

Komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka Graffa kieruje się jajowodem ku macicy i wtedy może dojść do zapłodnienia. Połączona z plemnikiem komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie dochodzi do rozwoju zarodka, a następnie płodu.

By doszło do zapłodnienia, ważna jest także żywotność plemników, a te mogą przeżyć w ciele kobiety aż 5 dni. Dlatego, przy 28. dniowym cyklu uznaje się, że dni płodne przypadają między 7. a 15. dniem cyklu.

Ile żyje niezapłodniona komórka jajowa?

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, obumarła komórka zostaje wydalona z organizmu kobiety, czyli pojawia się miesiączka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama