Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ból jajnika po owulacji
AdobeStock
Objawy ciąży

Ból jajnika po owulacji – to może być sygnał ciąży lub choroby

Ból jajnika po owulacji może oznaczać, że jesteś w ciąży. Jeżeli towarzyszą mu inne przykre objawy, może to być sygnał komplikacji ze zdrowiem. Nie powinnaś tego lekceważyć, ponieważ taki ból może też świadczyć np. o endometriozie.

Kłucie jajnika po owulacji i pobolewanie podbrzusza – podobnie jak przed miesiączką – może być jedną z najwcześniejszych oznak, że zaszłaś w ciążę. Dlatego, jeżeli po owulacji odczuwasz ból jajnika, to niewykluczone, że właśnie jesteś w ciąży. Ale nie zawsze tak jest. Ból jajnika po jajeczkowaniu może być sygnałem poważnych dolegliwości, wymagających leczenia. 

Spis treści:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Ból jajnika po owulacji a ciąża

Ból jajników po owulacji – co oznacza? Może to być sygnał, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko. Ból jajnika po zapłodnieniu na tak wczesnym etapie ciąży jest dosyć częstą sytuacją i jednym z pierwszych objawów ciąży. Wynika z tego, że w twoim organizmie mają miejsce w tym czasie istotne procesy:

  • zachodzą zmiany hormonalne, umożliwiające zapłodnionej komórce jajowej implantację w ścianie macicy;
  • wzrasta poziom progesteronu, który chroni zarodek, aby nie doszło do jego oderwania i poronienia;
  • macica staje się rozpulchniona, tak aby stworzyć idealne warunki do prawidłowego rozwoju zarodka.

Wszystko to może powodować ból lub uczucie dyskomfortu w podbrzuszu. Są to jednak procesy całkowicie fizjologiczne w pierwszych tygodniach ciąży. Również ból w lewym jajniku po owulacji jest zjawiskiem normalnym w tym czasie. Taki dyskomfort rzadko pojawia się po obu stronach – prawej i lewej. 

Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej zrobić domowy test ciążowy (najbardziej miarodajny jest po 9-10 dniach od zapłodnienia) lub bardziej czuły test ciążowy z krwi (można go zrobić 7 dni od zapłodnienia).

Kiedy jednak ból staje się nieznośny i towarzyszą mu inne objawy, może oznaczać kłopoty ze zdrowiem. Twój niepokój powinien budzić utrzymujący się ból w kolejnych tygodniach. Może to być objaw jednej z dolegliwości lub chorób kobiecych.

Ból jajnika po owulacji a PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) 

PMS to zespół fizycznych, psychicznych i emocjonalnych dolegliwości występujących na kilka, a nawet kilkanaście dni przed menstruacją. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – są charakterystyczne dla każdej kobiety, obejmują zazwyczaj:

  • kłucie jajników,
  • bolesność piersi;
  • migrenowe bóle i zawroty głowy;
  • wzrost apetytu;
  • tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg);
  • problemy z cerą;
  • przemęczenie;
  • złe samopoczucie;
  • huśtawkę emocjonalną;
  • spadek libido.

PMS leczy się objawowo i polega na łagodzeniu konkretnych symptomów. Pomaga aktywność fizyczna, dieta bogata w wapń i magnez oraz witaminy: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowanie ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych: mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego.

Ból jajnika po owulacji a ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna lub ektopowa ma miejsce, gdy zarodek zagnieździł się w innym miejscu niż ściana macicy, np. w jajowodzie lub jamie brzusznej. Ból jest:

  • stały, ostry, nasilający się, dokucza po obu stronach podbrzusza;
  • może towarzyszyć mu krwawienie.

Nie wolno go bagatelizować, gdyż może dojść do pęknięcia jajowodu. Ciąża pozamaciczna może być zagrożeniem dla życia kobiety. Wymaga natychmiastowego zgłoszenie się do lekarza. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży i pobolewa cię brzuch, umów się do lekarza. Wykonanie badanie USG pozwoli sprawdzić, czy rzeczywiście jesteś w ciąży i czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w macicy.

Dlaczego po owulacji bolą jajniki? Torbiele

Torbiel jajnika nazywana jest także cystą. To wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych między innymi, gdy w trakcie owulacji nie dojdzie do pęknięcia pęcherzyka Graffa lub jeśli nie zaniknie ciałko żółte, choć doszło do zapłodnienia.

Torbiele na jajnikach najczęściej nie powodują bólu. Czasem jednak możesz go odczuwać i mieć delikatne plamienie. Torbiele na jajnikach z reguły samoistnie zanikają. Czasem jednak torbiel wymaga usunięcia, ponieważ zagraża zdrowiu kobiety. 

Zależnie od przyczyny powstania torbieli jajnika i jej rodzaju, lekarz może zlecić kurację hormonalną, leczenie antybiotykami lub zabieg laparoskopowy.

Ból podbrzusza po owulacji – endometrioza

Ból podbrzusza odczuwany np. tydzień po owulacji może być spowodowany także endometriozą. Jest to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, np. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, w miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym. Objawia się m.in. w postaci:

  • bolesnej miesiączki;
  • bólu jajnika przed okresem;
  • problemów z zajściem w ciążę;
  • bólu podczas stosunków seksualnych.

Ból jajnika po owulacji a zapalenie przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Ból, podobny do menstruacyjnego, wynika z zakażenia bakteriami:

  • gronkowca;
  • paciorkowca;
  • E. coli;
  • dwoinki rzeżączki;
  • chlamydii.

Zapaleniu przydatków może towarzyszyć wysoka gorączka, ból mięśni i stawów, oraz ogólne osłabienie. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.

Nowotwór jajnika - ból pojawia się bardzo późno

Ból jajnika może być też objawem rozwijającego się nowotworu. Rak jajnika we wczesnym stadium jest bezobjawowy. Ból w podbrzuszu pojawia się w zaawansowanym stadium choroby, w momencie rozrastania się guza i przerzutów. Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu.

Raka jajnika leczy się:

  • chirurgicznie – usuwa się jajnik wraz ze wszystkimi zmianami nowotworowymi;
  • chemioterapią, zazwyczaj dożylną i/lub radioterapią;
  • leczeniem celowanym – uszkadza się określone funkcje komórek nowotworowych;
  • leczenie cytostatykami – na bazie wyciągu z cisu zachodniego i związków platyny.

W przypadku nowotworów łagodnych wycina się zmiany, pozostawiając zdrową część jajnika, co ma znacznie u młodych kobiet, lub usuwa się przydatki, na których znajdują się guzy.

Ból jajnika po owulacji – inne przyczyny

Stres również jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych, także w okolicy jajników. Są to tzw. nerwobóle. Często potocznie ten stan nazywany jest kolką jajnikową.

Ból jajnika mogą powodować również niektóre pozycje podczas współżycia. Wynika to z silnego ucisku na narządy miednicy mniejszej, czego skutkiem może być uczucie dyskomfortu w podbrzuszu.

Zobacz także: 

kłucie w brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny
Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.

Ból brzucha w ciąży, określany także jako tępe lub ostre kłucie w brzuchu, to jedna z częstszych dolegliwości przyszłej mamy. Często wzbudza niepokój i pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo, skoro pojawia się ból. Przyczyna kłucia w brzuchu najczęściej jest naturalna i podyktowana rozwojem ciąży. Jeżeli jednak bólowi w podbrzuszu towarzyszą inne niepokojące objawy, może być sygnałem powikłań w jej przebiegu. Poznaj najczęstsze przyczyny kłującego bólu brzucha w ciąży. Kłucie w brzuchu w ciąży - przyczyny: rozrost macicy skurcze macicy niestrawność powikłania ciążowe odklejające się łożysko stan przedrzucawkowy infekcja układu moczowego kłucie w brzuchu w ciąży a ruchy dziecka sposoby łagodzenia bólu Kłucie w brzuchu w ciąży z powodu rozciągnięcia się macicy To najczęstsza, a zarazem najbardziej naturalna przyczyna tej dolegliwości ciążowej. Ciężarna kobieta może odczuwać: kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, ból, który pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha. Wraz z rozwojem ciąży macica przyszłej mamy rośnie. Podtrzymujące ją więzadła obłe , ulegają rozciągnięciu i pogrubieniu. To kobieta może odczuwać jako kłucie w podbrzuszu. Dolegliwość może nasilać się przy zmianie pozycji, np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka lub podczas napięcia brzucha w trakcie kichania lub kaszlu. Gdy pojawi się kłucie najlepiej chwilę odpocząć, leżąc na boku lub w pozycji półsiedzącej. Przyczyną bólu w podbrzuszu może być również podwyższony poziom progesteronu we krwi, co wpływa na przekrwienie tkanek. Kłucie w brzuchu w ciąży spowodowane skurczami To druga najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w podbrzuszu w trakcie trwania ciąży. Macica „trenuje" skurcze, które za kilka miesięcy odegrają kluczową...

ból brzucha w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.

Ból brzucha w ciąży, a także ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból przypominający ten przed miesiączką może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból brzucha może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży.   Spis treści:   Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży Ból brzucha w ciąży a przedwczesny poród Ból brzucha w ciąży jak na okres: czy to poród? Nie rób tego, jeżeli boli cię brzuch w ciąży Inne najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży Ból brzucha w ciąży – czy to normalne? Ból brzucha i podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie i nasilenie mogą być jednak różne. Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z: powiększającą się macicą, rozwojem dziecka, ruchami dziecka, ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży. Chociaż ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży Wiele kobiet w 1. trymestrze ciąży odczuwa: napięcie w dole brzucha, ucisk na pęcherz moczowy, częstą potrzebę oddawania moczu, gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit, zaparcia, ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej...

ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.  Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Spis treści:  Jak boli brzuch na początku ciąży? Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza? Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży Jak boli brzuch na początku ciąży? Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia . Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe. Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to: Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz