ból jajnika po owulacji
AdobeStock
Objawy ciąży

Ból jajnika po owulacji - to może być pierwszy sygnał ciąży

Ból jajnika po owulacji może oznaczać, że jesteś w ciąży. Jeżeli towarzyszą mu inne przykre objawy, może to być sygnał komplikacji ze zdrowiem. Nie powinnaś tego lekceważyć, ponieważ taki ból może też świadczyć np. o endometriozie.

Kłucie jajnika po owulacji i pobolewanie podbrzusza – podobnie jak przed miesiączką - może być jednym z najwcześniejszych oznak, że zaszłaś w ciążę. Dlatego, jeżeli po owulacji odczuwasz ból jajnika to niewykluczone, że właśnie jesteś w ciąży. Ale nie zawsze tak jest. Ból jajnika po jajeczkowaniu może być sygnałem poważnych dolegliwości, wymagających leczenia. 

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Ból jajnika po owulacji a ciąża

Ból jajników po owulacji - co oznacza? Może to być sygnał, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko. Ból jajnika po zapłodnieniu na tak wczesnym etapie ciąży jest dosyć często sytuacją i jednym z objawów ciąży. Wynika z tego, że w twoim organizmie mają miejsce w tym czasie istotne procesy:

 • zachodzą zmiany hormonalne, umożliwiające zapłodnionej komórce jajowej zaimplantowanie w ścianie macicy;
 • wzrasta poziom progesteronu, który chroni zarodek, aby nie doszło do jego oderwania i poronienia;
 • macica staje się rozpulchniona, tak aby stworzyć idealne warunki do prawidłowego rozwoju zarodka.


Wszystko to może powodować ból lub uczucie dyskomfortu w podbrzuszu. Są to jednak procesy całkowicie fizjologiczne w pierwszych tygodniach ciąży. Również ból w lewym jajniku po owulacji jest zjawiskiem normalnym w tym czasie. Taki dyskomfort rzadko pojawia się po obu stronach – prawej i lewej.  

Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej zrób domowy test ciążowy (najbardziej miarodajny jest po 9-10 dniach od zapłodnienia) lub bardziej czuły test ciążowy z krwi (można go zrobić 7 dni od zapłodnienia).

 


Kiedy jednak ból staje się nieznośny i towarzyszą mu inne objawy, może oznaczać kłopoty ze zdrowiem. Twój niepokój powinien budzić utrzymujący się ból w kolejnych tygodniach. Może to być objaw jednej z dolegliwości lub chorób kobiecych.

 

Ból podbrzusza po owulacji a PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) 

To zespół fizycznych, psychicznych i emocjonalnych bardzo wielu dolegliwości występujących na kilka, a nawet kilkanaście dni przed menstruacją. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są charakterystyczne dla każdej kobiety, obejmują zazwyczaj:

 • kłucie jajników,
 • bolesność piersi;
 • migrenowe bóle i zawroty głowy;
 • wzrost apetytu;
 • tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg);
 • problemy z cerą;
 • przemęczenie;
 • złe samopoczucie;
 • huśtawka emocjonalna;
 • spadek libido.


PMS leczy się objawowo i polega na łagodzeniu konkretnych symptomów. Pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w wapń i magnez oraz witaminy: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowaniem ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych: mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego.

Ciąża pozamaciczna może objawiać się bólem jajnika

Ciąża pozamaciczna lub ektopowa ma miejsce, gdy zarodek zagnieździł się w innym miejscu niż ściana macicy, np. w jajowodzie lub jamie brzusznej. Ból jest:

 • stały, ostry oraz nasilający się, po obu stronach podbrzusza;
 • może mu towarzyszyć krwawienie.


Nie możesz go bagatelizować, gdyż może dojść do pęknięcia jajowodu, które jest zagrożeniem dla życia kobiety. Taka ciąża wymaga natychmiastowego zgłoszenie się do lekarza.

Dlaczego po owulacji bolą jajniki? Przyczyną mogą być torbiele

Torbiel jajnika nazywana jest także cystą. To wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych m.in. niepęknięcia w trakcie owulacji pęcherzyka Graffa lub niezaniknięcia ciałka żółtego w sytuacji, kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Torbiele na jajnikach najczęściej nie powodują bólu, ale czasem możesz go odczuwać i mieć delikatne plamienie. Z reguły samoistnie zanikają. Ale bywa też i tak, że torbiel może być bardzo groźna dla twojego zdrowia i wymaga usunięcia.
Zależnie od przyczyny jej powstania i rodzaju lekarz może zlecić kurację hormonalną, leczenie antybiotykami lub zabieg laparoskopowy.

Ból brzucha po owulacji - endometrioza

Ból brzucha np. tydzień po owulacji może być spowodowany także endometriozą. Jest to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, np. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym. Objawia się m.in. w postaci:

Ból jajnika po owulacji a zapalenie przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Ból, podobny do menstruacyjnego, wynika z zakażenia bakteriami:

 • gronkowca;
 • paciorkowca;
 • E. coli;
 • dwoinki rzeżączki;
 • chlamydii.


Zapaleniu przydatków może towarzyszyć wysoka gorączka, ból mięśni i stawów, oraz ogólne osłabienie. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.

Nowotwór jajnika bardzo późno objawia się bólem

Nowotwory jajnika we wczesnym stadium są bezobjawowe. Ból w podbrzuszu pojawia się, kiedy doszło już do stanu bardzo zaawansowanego choroby, w momencie rozrastania się guza i przerzutów. Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu.

Raka jajnika leczy się:

 • chirurgicznie – usuwa się jajnik wraz ze wszystkimi zmianami nowotworowymi;
 • chemioterapią, zazwyczaj dożylną i/lub radioterapią;
 • leczeniem celowanym - uszkadza się określone funkcje komórek nowotworowych;
 • leczenie cytostatykami – na bazie wyciągu z cisu zachodniego oraz w oparciu o związki platyny.


W przypadku nowotworów łagodnych wycina się zmiany, pozostawiając zdrową część jajnika, co ma znacznie u młodych kobiet lub usuwa się przydatki, na których znajdują się guzy.

Stres wywołuje ból jajnika

Również stres jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych. Są to tzw. nerwobóle. Często potocznie ten stan nazywany jest kolką jajnikową.

Stosunek seksualny może spowodować ból jajnika

Podczas seksu niektóre pozycje seksualne mogę powodować ból jajnika. Wynika to z silnego ucisku na narządy miednicy mniejszej, czego skutkiem może być uczucie dyskomfortu w podbrzuszu.

Zobacz także: 

torbiel jajnika
Adobe Stock
Mama
Torbiel jajnika (cysta) - objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Ból podbrzusza i zaburzenia miesiączkowania to jedne z objawów torbieli jajnika. Nieleczona może powodować wiele powikłań zdrowotnych, w tym nawet nowotwór jajnika. 

Torbiel na jajniku to częsta dolegliwość u kobiet młodych, w wieku rozrodczym. Najczęściej jest to łagodna zmiana i wystarczy regularna jej kontrola, a znika ona samoistnie po kilku cyklach miesiączkowych. Ale bywa też i tak, że torbiel może stać się groźna dla zdrowia kobiety. Dlatego nie można jej bagatelizować. Opisujemy, na czym polega torbiel jajnika i jak się ją leczy. Spis treści: Na czym polega torbiel jajnika Objawy torbieli jajnika Przyczyny powstawania torbieli jajnika Diagnoza torbieli jajnika Leczenie torbieli jajnika Rokowania w torbieli jajnika Na czym polega torbiel jajnika Torbiel jajnika, nazywana także cystą (z łac. cystis ovarii ) to wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Może znajdować się we wnętrzu, na zewnątrz oraz w ścianie jajnika. Jest to zmiana o charakterze łagodnym, występująca na jednym lub obu jajnikach. Cysty dzielimy na:  torbiele endometrialne (torbiele czekoladowe), torbiele surowicze (torbiele proste np. torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego),  torbiele dermatoidalne (torbiele skórzaste). Torbiel jajnika może mieć wielkość zaledwie kilka milimetrów lub osiągać rozmiary pokaźnej pomarańczy. Małe, pojedyncze torbiele na jajnikach nie powodują z reguły dolegliwości odczuwanych przez kobietę. Duże torbiele na jajnikach mogą oznaczać kłopoty z zajściem w ciążę - niebezpieczne są zwłaszcza liczne cysty na obu jajnikach, ponieważ mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieje także ryzyko, że mogą pęknąć i spowodować stan zapalny.  Objawy torbieli jajnika Objawy cysty na jajniku to: krwawienia występujące między okresami, zaburzenia miesiączkowania, bóle podbrzusza – często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielą, ból miednicy, ból pleców, ból podczas stosunku...

ból brzucha na początku ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży: czy boli jak przy okresie? Gdzie boli brzuch w ciąży?
Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać rozciąganie się macicy i więzadeł, zwłaszcza gdy przypomina on ciągnięcie w podbrzuszu. Ale ból brzucha w pierwszym trymestrze może też sygnalizować problemy: ciążę pozamaciczną i ryzyko poronienia, dlatego należy go skonsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy bólowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych.

Ból brzucha na początku ciąży może być spowodowany np. implantacją zarodka. Brzuch boli wtedy jak na okres. Choć nie zawsze ból podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży musi oznaczać coś niepokojącego, może być także oznaką choroby, np. pękniętej torbieli ciałka żółtego, skrętu lub zapalenia przydatków albo mięśniaków macicy.  Z pewnością nie możesz lekceważyć silnego bólu brzucha na początku ciąży, ponieważ może mieć on negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego oraz dziecka. Ryzyko utraty ciąży w pierwszym trymestrze jest statystycznie wysokie, dlatego ból brzucha na początku ciąży trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Spis treści:  Jak boli brzuch na początku ciąży? Silny ból brzucha na początku ciąży: kiedy do lekarza? Ginekologiczne powody, dlaczego na początku ciąży boli brzuch Inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży Jak boli brzuch na początku ciąży? Wiele kobiet zastanawia się, czy na początku ciąży brzuch boli jak przy okresie. Rzeczywiście, bolący brzuch na początku ciąży (zwłaszcza w podbrzuszu) może przypominać ból menstruacyjny. Możesz odczuwać też kłucie. Taki „miesiączkowy” ból w dole brzucha na początku ciąży jest zjawiskiem naturalnym, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które są wynikiem zapłodnienia . Jeśli więc zastanawiasz się: „czy mogę być w ciąży”, bo brzuch boli cię jak przy okresie, odpowiedź brzmi – tak, to możliwe. Ból w dole brzucha na początku ciąży możesz odczuwać z kilku prozaicznych i niegroźnych dla zdrowia powodów. Są to: Rozrost macicy: rosnąca macica rozciąga się, a w konsekwencji zaczyna uciskać narządy wewnętrzne. Możesz odczuwać ból, który przypomina lekkie kłucie w podbrzuszu oraz skurczowy palący ból idący w stronę miednicy. Może mu towarzyszyć...

6 objawów zespołu policystycznych jajników
AdobeStock
Starania o dziecko
6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników (PCOS) może być przeszkodą w zajściu w ciążę. Jak go rozpoznać? Zobacz, jakich objawów nie powinnaś lekceważyć.

Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie starasz się o dziecko, być może przyczyną tego jest zespół policystycznych jajników (w skrócie   PCOS). Sprawdź, jakie są objawy tego zaburzenia - jeżeli zauważysz u siebie większość z nich, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Im szybciej zdiagnozujesz chorobę i zaczniesz ją leczyć, tym szybciej twój organizm zacznie pracować prawidłowo. Jak objawia się zespół policystycznych jajników?  Przeczytaj! Zespół policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne U zdrowych kobiet w jajnikach znajduje się cały arsenał  komórek jajowych . Są ukryte w  pęcherzykach Graafa , dojrzewając w nich. Gdy jajeczko jest gotowe do zapłodnienia, pęcherzyk pęka i uwalnia je, aby mogło powędrować jajowodem do macicy i tam poczekać na zapłodnienie przez plemnik. Przy zespole policystycznych jajników nieprawidłowe działanie hormonów uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i pęknięcie pęcherzyka. Nie dochodzi do  owulacji.  Jajeczko zostaje w nim uwięzione. W trakcie następnych cykli miesiączkowych kolejne pęcherzyki rosną i obumierają, nie uwalniając jajeczek. Gromadzące się w jajniku niedojrzałe pęcherzyki tworzą liczne małe torbiele jajnika, czyli cysty - stąd nazwa zespół policystycznych jajników lub zespół wielotorbielowatych jajników. Oto 6 najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników: Nieregularne miesiączki Zaburzenia lub brak okresu przynajmniej w 6 cyklach menstruacyjnych w ciągu roku, to najbardziej oczywisty sygnał, że powinnaś zbadać się w kierunku PCOS. Brak miesięcznego krwawienia to efekt zakłócania lub wręcz zatrzymania owulacji. Bez niej nie dojdzie do zapłodnienia. W takiej sytuacji starania o dziecko mogą być bardzo trudne , a czasem wręcz niemożliwe. Ból w okolicach miednicy Jest to ból, który pojawia się bez szczególnej przyczyny. Prawdopodobnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj