
Dolegliwości związane z bolesną owulacją mogą dokuczać w każdym wieku – i nastolatkom, i kobietom dojrzałym. Nie są rzadkością także u kobiet po 40-tce (choć u nich rzadziej dochodzi do owulacji). Mimo to nie u każdej kobiety występuje ból owulacyjny. Niektóre panie mają z nim do czynienia tylko czasami, a większość owulacji odbywa się u nich bezboleśnie. Inne – zaczynają się skarżyć na bolesną owulację dopiero po porodzie.
Ból owulacyjny może trwać od kilku minut do 2-3 dni. Zazwyczaj pojawia się jeszcze przed owulacją – zwykle mniej więcej 24 godziny przed jej wystąpieniem. Potrafi utrzymywać się przez jakiś czas, po tym jak komórka jajowa opuści jajnik.
Spis treści:
Objawy bolesnej owulacji
Ból owulacyjny występuje mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc u kobiet regularnie miesiączkujących co 28 dni, może pojawić się ok. 13-14 dnia. Często towarzyszy mu lekko podwyższona temperatura ciała, która jest normą podczas owulacji.
Cechy charakterystyczne bólu owulacyjnego:
- ból w dolnej połowie brzucha po lewej lub prawej stronie – tzw. ból jajnika
- promieniowanie bólu do pleców i miednicy
- wydzielina z pochwy przypominająca konsystencją białko jaja kurzego
- ból nasila się po wysiłku fizycznym i stosunku
- ból najczęściej na początku jest ostry, kłujący, a później tępy
- bolesnej owulacji może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i nudności.
U niektórych kobiet podczas bólu owulacyjnego występuje plamienie z pochwy. Aby sprawdzić, czy ból rzeczywiście towarzyszy owulacji, można zrobić test owulacyjny dostępny bez recepty.
Bolesna owulacja – przyczyny
Przyczyn bolesnej owulacji może być kilka. O powodowanie bólu owulacyjnego podejrzewa się krew, która może wydostawać się z pękniętego pęcherzyka Graafa i drażnić otrzewną, czyli łącznotkankową wyściółkę jamy brzusznej.
Innym powodem wystąpienia bólu podczas owulacji jest silne przekrwienie i pulsowanie jajowodu, który transportuje jajeczko w kierunku jamy macicy.
Plamienie, które występuje u niektórych kobiet podczas owulacji, jest spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w silnie ukrwionej śluzówce macicy.
Jak łagodzić ból owulacyjny?
Nie ma sposobu, który w sposób celowany zlikwidowałby ból owulacyjny. Można jednak pomagać sobie naturalnymi i farmaceutycznymi środkami rozkurczowymi. Na bolesną owulację można wypróbować:
- przykładanie do podbrzusza rozgrzanego termoforu
- picie naparów ziołowych, np. z nagietka lub krwawnika
- mocno ciepłą kąpiel
- leki działające rozkurczowo (zapytaj w aptece).
Około 2 procent kobiet doświadcza bardzo silnego bólu owulacyjnego. Jeśli dokucza on regularnie, a doraźne środki rozkurczowe nie przynoszą ulgi, jedynym sposobem na jego uniknięcie jest przyjmowanie hormonów, które powstrzymają owulację. Może przepisać je lekarz, po wykluczeniu innych przyczyn silnych bólów podbrzusza.
Zobacz także:

Objawy owulacji nie są jednoznaczne i kobietom, które nie mają wprawy obserwowaniu subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało, trudno będzie je zauważyć. Objawy owulacji występujące u każdej kobiety : śluz ( wydzielina z pochwy ) staje się przezroczysty i ciągnący, po owulacji wzrasta o kilka kresek temperatura ciała, Objawy owulacji, które mogą, ale nie muszą, wystąpić : ból podbrzusza po lewej lub prawej stronie – kłujący ból, towarzyszący pękaniu pęcherzyka Graffa na jajniku; trwa od kilku sekund do kilku godzin, obrzmienie i bolesność piersi (skutek wzrostu poziomu estrogenu), plamienie trwające do 4 dni (podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy), wzrost libido, pojawienie się zmian trądzikowych. Zobacz: Owulacja – droga komórki jajowej [WIDEO] Objawy owulacji – to je zaburza Nie dość, że objawy owulacji nie są jednoznaczne, to jeszcze na ich pojawienie się mogą wpływać różne czynniki: niektóre l eki, spożycie alkoholu, choroba , zmiana trybu życia. Dlatego nie da się na ich podstawie ze stu procentową pewnością określić, czy owulacja wystąpiła, czy nie. Objawy owulacji – temperatura ciała Aby zwiększyć trafność określenia terminu owulacji, kobieta musi mieć regularne miesiączki, mierzyć codziennie temperaturę ciała i sporządzać jej wykres. Temperaturę trzeba mierzyć codziennie rano o tej samej godzinie (z dokładnością do 60 minut), przed wstaniem z łóżka i w tym samym miejscu. Pomiaru należy dokonywać po minimum trzech godzinach snu. W pierwszej połowie cyklu temperatura ciała powinna wynosić 36,6 stopni. Tuż przed owulacją może ona spaść do 36,3 stopni. Zaraz po owulacji wzrasta nawet do 37 stopni. Aby próbować posługiwać się tą metodą określania terminu owulacji, trzeba prowadzić obserwacje i pomiary przez minimum 3 miesiące . Wyniku mogą jednak być zaburzone...

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży. Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści: Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania. Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży: Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem...