Dolegliwości związane z bolesną owulacją mogą dokuczać w każdym wieku – i nastolatkom, i kobietom dojrzałym. Nie są rzadkością także u kobiet po 40-tce (choć u nich rzadziej dochodzi do owulacji). Mimo to nie u każdej kobiety występuje ból owulacyjny. Niektóre panie mają z nim do czynienia tylko czasami, a większość owulacji odbywa się u nich bezboleśnie. Inne – zaczynają się skarżyć na bolesną owulację dopiero po porodzie.

Reklama

Ból owulacyjny może trwać od kilku minut do 2-3 dni. Zazwyczaj pojawia się jeszcze przed owulacją – zwykle mniej więcej 24 godziny przed jej wystąpieniem. Potrafi utrzymywać się przez jakiś czas, po tym jak komórka jajowa opuści jajnik.

Spis treści:

Objawy bolesnej owulacji

Ból owulacyjny występuje mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc u kobiet regularnie miesiączkujących co 28 dni, może pojawić się ok. 13-14 dnia. Często towarzyszy mu lekko podwyższona temperatura ciała, która jest normą podczas owulacji.

Cechy charakterystyczne bólu owulacyjnego:

Zobacz także
  • ból w dolnej połowie brzucha po lewej lub prawej stronie – tzw. ból jajnika
  • promieniowanie bólu do pleców i miednicy
  • wydzielina z pochwy przypominająca konsystencją białko jaja kurzego
  • ból nasila się po wysiłku fizycznym i stosunku
  • ból najczęściej na początku jest ostry, kłujący, a później tępy
  • bolesnej owulacji może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i nudności.

U niektórych kobiet podczas bólu owulacyjnego występuje plamienie z pochwy. Aby sprawdzić, czy ból rzeczywiście towarzyszy owulacji, można zrobić test owulacyjny dostępny bez recepty.

Czasami ból w dole brzucha może być objawem stanu chorobowego. Wtedy może być trudno odróżnić go od bólu owulacyjnego. Tak może się zdarzyć w przypadku: endometriozy, torbieli jajnika, zapalenia przydatków, zrostów po cesarce, stanów zapalnych narządów położonych w miednicy mniejszej. Jeśli ból dołu brzucha jest bardzo dokuczliwy, należy skonsultować się z ginekologiem.

Bolesna owulacja – przyczyny

Przyczyn bolesnej owulacji może być kilka. O powodowanie bólu owulacyjnego podejrzewa się krew, która może wydostawać się z pękniętego pęcherzyka Graafa i drażnić otrzewną, czyli łącznotkankową wyściółkę jamy brzusznej.

Innym powodem wystąpienia bólu podczas owulacji jest silne przekrwienie i pulsowanie jajowodu, który transportuje jajeczko w kierunku jamy macicy.

Plamienie, które występuje u niektórych kobiet podczas owulacji, jest spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w silnie ukrwionej śluzówce macicy.

Jak łagodzić ból owulacyjny?

Nie ma sposobu, który w sposób celowany zlikwidowałby ból owulacyjny. Można jednak pomagać sobie naturalnymi i farmaceutycznymi środkami rozkurczowymi. Na bolesną owulację można wypróbować:

  • przykładanie do podbrzusza rozgrzanego termoforu
  • picie naparów ziołowych, np. z nagietka lub krwawnika
  • mocno ciepłą kąpiel
  • leki działające rozkurczowo (zapytaj w aptece).

Około 2 procent kobiet doświadcza bardzo silnego bólu owulacyjnego. Jeśli dokucza on regularnie, a doraźne środki rozkurczowe nie przynoszą ulgi, jedynym sposobem na jego uniknięcie jest przyjmowanie hormonów, które powstrzymają owulację. Może przepisać je lekarz, po wykluczeniu innych przyczyn silnych bólów podbrzusza.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama