bolesna owulacja
Jelena Stojankovic/Adobe Stock
Mama

Bolesna owulacja – objawy, jak zmniejszyć ból

Bolesna owulacja dokucza wielu kobietom. Dolegliwości spowodowane są rozciąganiem się i pękaniem ścianki pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową. Sprawdź, ile trwa bolesna owulacja i jak sobie z nią radzić.

Dolegliwości związane z bolesną owulacją mogą dokuczać w każdym wieku – i nastolatkom, i kobietom dojrzałym. Nie są rzadkością także u kobiet po 40-tce (choć u nich rzadziej dochodzi do owulacji). Mimo to nie u każdej kobiety występuje ból owulacyjny. Niektóre panie mają z nim do czynienia tylko czasami, a większość owulacji odbywa się u nich bezboleśnie. Inne – zaczynają się skarżyć na bolesną owulację dopiero po porodzie.

Ból owulacyjny może trwać od kilku minut do 2-3 dni. Zazwyczaj pojawia się jeszcze przed owulacją – zwykle mniej więcej 24 godziny przed jej wystąpieniem. Potrafi utrzymywać się przez jakiś czas, po tym jak komórka jajowa opuści jajnik.

Spis treści:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Objawy bolesnej owulacji

Ból owulacyjny występuje mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc u kobiet regularnie miesiączkujących co 28 dni, może pojawić się ok. 13-14 dnia. Często towarzyszy mu lekko podwyższona temperatura ciała, która jest normą podczas owulacji.

Cechy charakterystyczne bólu owulacyjnego:

  • ból w dolnej połowie brzucha po lewej lub prawej stronie – tzw. ból jajnika
  • promieniowanie bólu do pleców i miednicy
  • wydzielina z pochwy przypominająca konsystencją białko jaja kurzego
  • ból nasila się po wysiłku fizycznym i stosunku
  • ból najczęściej na początku jest ostry, kłujący, a później tępy
  • bolesnej owulacji może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i nudności.


U niektórych kobiet podczas bólu owulacyjnego występuje plamienie z pochwy. Aby sprawdzić, czy ból rzeczywiście towarzyszy owulacji, można zrobić test owulacyjny dostępny bez recepty.
 

Czasami ból w dole brzucha może być objawem stanu chorobowego. Wtedy może być trudno odróżnić go od bólu owulacyjnego. Tak może się zdarzyć w przypadku: endometriozy, torbieli jajnika, zapalenia przydatków, zrostów po cesarce, stanów zapalnych narządów położonych w miednicy mniejszej. Jeśli ból dołu brzucha jest bardzo dokuczliwy, należy skonsultować się z ginekologiem.

Bolesna owulacja – przyczyny

Przyczyn bolesnej owulacji może być kilka. O powodowanie bólu owulacyjnego podejrzewa się krew, która może wydostawać się z pękniętego pęcherzyka Graafa i drażnić otrzewną, czyli łącznotkankową wyściółkę jamy brzusznej.

Innym powodem wystąpienia bólu podczas owulacji jest silne przekrwienie i pulsowanie jajowodu, który transportuje jajeczko w kierunku jamy macicy.

Plamienie, które występuje u niektórych kobiet podczas owulacji, jest spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych w silnie ukrwionej śluzówce macicy.

Jak łagodzić ból owulacyjny?

Nie ma sposobu, który w sposób celowany zlikwidowałby ból owulacyjny. Można jednak pomagać sobie naturalnymi i farmaceutycznymi środkami rozkurczowymi. Na bolesną owulację można wypróbować:

  • przykładanie do podbrzusza rozgrzanego termoforu
  • picie naparów ziołowych, np. z nagietka lub krwawnika
  • mocno ciepłą kąpiel
  • leki działające rozkurczowo (zapytaj w aptece).


Około 2 procent kobiet doświadcza bardzo silnego bólu owulacyjnego. Jeśli dokucza on regularnie, a doraźne środki rozkurczowe nie przynoszą ulgi, jedynym sposobem na jego uniknięcie jest przyjmowanie hormonów, które powstrzymają owulację. Może przepisać je lekarz, po wykluczeniu innych przyczyn silnych bólów podbrzusza.

Zobacz także:

owulacja objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Owulacja: objawy, metody stwierdzania jajeczkowania
Objawy owulacji, czyli momentu, w którym jajnik uwalnia komórkę jajową, może zauważyć jedynie kobieta dobrze znająca swoje ciało.

Objawy owulacji nie są jednoznaczne i kobietom, które nie mają wprawy obserwowaniu subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało, trudno będzie je zauważyć. Objawy owulacji występujące u każdej kobiety : śluz ( wydzielina z pochwy ) staje się przezroczysty i ciągnący, po owulacji wzrasta o kilka kresek temperatura ciała, Objawy owulacji, które mogą, ale nie muszą, wystąpić : ból podbrzusza po lewej lub prawej stronie – kłujący ból, towarzyszący pękaniu pęcherzyka Graffa na jajniku; trwa od kilku sekund do kilku godzin, obrzmienie i bolesność piersi (skutek wzrostu poziomu estrogenu), plamienie trwające do 4 dni (podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy), wzrost libido, pojawienie się zmian trądzikowych. Zobacz: Owulacja – droga komórki jajowej [WIDEO] Objawy owulacji – to je zaburza Nie dość, że objawy owulacji nie są jednoznaczne, to jeszcze na ich pojawienie się mogą wpływać różne czynniki: niektóre l eki, spożycie alkoholu, choroba , zmiana trybu życia. Dlatego nie da się na ich podstawie ze stu procentową pewnością określić, czy owulacja wystąpiła, czy nie. Objawy owulacji – temperatura ciała Aby zwiększyć trafność określenia terminu owulacji, kobieta musi mieć regularne miesiączki, mierzyć codziennie temperaturę ciała i sporządzać jej wykres. Temperaturę trzeba mierzyć codziennie rano o tej samej godzinie (z dokładnością do 60 minut), przed wstaniem z łóżka i w tym samym miejscu. Pomiaru należy dokonywać po minimum trzech godzinach snu. W pierwszej połowie cyklu temperatura ciała powinna wynosić 36,6 stopni. Tuż przed owulacją może ona spaść do 36,3 stopni. Zaraz po owulacji wzrasta nawet do 37 stopni. Aby próbować posługiwać się tą metodą określania terminu owulacji, trzeba prowadzić obserwacje i pomiary przez minimum 3 miesiące . Wyniku mogą jednak być zaburzone...

zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Pierwsze objawy ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów
Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. To wczesne objawy ciąży.  Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy . Podajemy, kiedy występują i wyliczamy inne typowe i nietypowe objawy ciąży, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie. Spis treści:  Pierwsze objawy ciąży – kiedy Pierwsze objawy ciąży tuż po zapłodnieniu Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PEŁNA LISTA] Nietypowe objawy wczesnej ciąży Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży PMS czy pierwsze objawy ciąży  Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają? Najwcześniejsze pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Obecność oznak ciąży na tak wczesnym etapie zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś zmieniło się w ich organizmie i dostrzegają u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączkowania . W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  Kiedy mogą wystąpić pierwsze objawy ciąży:  Wzrost temperatury ciała – następuje tuż po zapłodnieniu i trwa przez ok. 3 tygodnie. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj