Ile żyje komórka jajowa?
Adobe Stock
Starania o dziecko

Ile żyje komórka jajowa i jak długo jest zdolna do zapłodnienia?

Podstawową funkcją gamety żeńskiej, czyli komórki jajowej jest udział w procesie rozmnażania. Czy wiesz, że nie tylko to, ile żyje komórka jajowa, ma znaczenie? Żeby doszło do zapłodnienia, istota jest także żywotność plemników. Sprawdź, jak długo żyje komórka jajowa po owulacji.

Komórki jajowe powstają już w życiu płodowym. W chwili narodzin u każdej biologicznej dziewczynki znajduje się od 1 do 2 milionów pęcherzyków w obu jajnikach. Jednak do czasu pierwszej miesiączki pozostają w stanie uśpienia i dopiero z czasem przekształcą się w komórkę jajową. Co ważne, w trakcie całego życia kobiety uwolni się tylko 400-500 dojrzałych komórek jajowych. Czy wiesz, ile żyje komórka jajowa?

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Ile żyje komórka jajowa po owulacji?

Owulacja jest najważniejszym i kluczowym momentem w cyklu miesiączkowym każdej biologicznej kobiety. Do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, czyli właśnie owulacji, dochodzi około 14 dni przed pojawieniem się krwawienia. Dlatego też idealny schemat cyklu miesiączkowego wskazuje 14. dzień cyklu jako szczytowy moment płodności – owulację. Ile żyje komórka jajowa po pęknięciu pęcherzyka? Jak podają źródła naukowe, czas gotowości na przyjęcie plemnika to zaledwie od 12 do 24 godzin. Jednak dla uproszczenia przyjmuje się, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie dobę.

Zapłodnienie komórki jajowej

Komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka Graffa kieruje się jajowodem ku macicy i wtedy może dojść do zapłodnienia. Połączona z plemnikiem komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie dochodzi do rozwoju zarodka, a następnie płodu.

By doszło do zapłodnienia, ważna jest także żywotność plemników, a te mogą przeżyć w ciele kobiety aż 5 dni. Dlatego, przy 28. dniowym cyklu uznaje się, że dni płodne przypadają między 7. a 15. dniem cyklu.

Ile żyje niezapłodniona komórka jajowa?

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, obumarła komórka zostaje wydalona z organizmu kobiety, czyli pojawia się miesiączka.

Zobacz także:

stymulacja owulacji
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Stymulacja owulacji: jak wygląda procedura stymulacji jajeczkowania? [LEKI, SKUTECZNOŚĆ]
Stymulacja owulacji, zwana też indukcją owulacji, to jedna z procedur leczenia niepłodności. Jej celem jest kontrolowane mobilizowanie organizmu kobiety do jajeczkowania, za pomocą leków lub zastrzyków, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Stymulacja owulacji, poza zwiększeniem szans na zapłodnienie naturalne, służy też pozyskaniu komórek jajowych do sztucznego zapłodnienia. Stosuje się ją u kobiet, które mają zaburzenia owulacji – szacuje się, że 40 proc. kobiet mających problemy z płodnością cierpi na zaburzenia owulacji. Stymulacja owulacji: Przebieg Leki i ich skuteczność : leki doustne zastrzyki Skutki uboczne Przebieg stymulacji owulacji Zanim kobieta zostanie poddana procedurze stymulacji owulacji , musi przejść badania diagnostyczne, które potwierdzą, że cierpi na brak lub zaburzenia jajeczkowania. Najlepszym miernikiem tego faktu jest badanie progesteronu w środkowej fazie lutealnej – analiza jego poziomu pozwala stwierdzić, czy cykl jest owulacyjny, czy nie – poziom progesteronu 3 ng/ml krwi wskazuje zazwyczaj na brak owulacji. Kobieta, która zakwalifikowała się do stymulacji owulacji, otrzymuje preparaty doustne lub zastrzyki. Procedurę ich podawania opisaliśmy poniżej. Jakie leki stymulujące owulację? Najczęściej leczenie zaczyna się od podania leków doustnych – jaki lek na stymulację owulacji zostanie podany, zależy od przyczyny zaburzeń jajeczkowania. Jeśli ta terapia lekami nie przyniesie skutku, stosuje się podawanie hormonów w zastrzykach. Leki doustne stymulujące owulację - z adaniem tych preparatów jest modyfikacja wydzielania przez organizm kobiety endogennych gonadotropin. Oznacza to, że hormony, które stymulują jajeczkowanie, są produkowane przez organizm leczonej kobiety.  Leki najczęściej podaje się przez 5 dni, zaczynając od 3-5 dnia cyklu. Dawkowanie dobiera się indywidualnie i może ono być modyfikowane (zwiększenie dawki), jeśli dawka mniejsza nie przynosi rezultatów. Z leczenia doustnymi środkami rezygnuje się, gdy podawanie maksymalnej dawki dziennej nie skutkuje jajeczkowaniem. Zastrzyki na...

brak owulacji
Adobe Stock
Mama
Brak owulacji – czym się objawia i jak się go leczy
Często powtarzający się brak owulacji może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Cykl bezowulacyjny jest to cykl, w którym nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie – nie ma szans na zapłodnienie.

Brak owulacji jest całkowicie normalny w czasie dojrzewania i po porodzie. Wiele kobiet nawet nie wie, że mają cykle bezowulacyjne. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z płodnością i mimo starań nie zachodzą w ciążę, zaczynają zastanawiać się, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem cykle bezowulacyjne. Brak owulacji  pozbawia szans na zapłodnienie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc. Spis treści: Cykl bezowulacyjny to nie choroba Brak owulacji – objawy Brak owulacji – przyczyny Brak owulacji a okres Brak owulacji – diagnozowanie Brak owulacji – leczenie Cykl bezowulacyjny to nie choroba Cykl bezowulacyjny nie jest chorobą, ale objawem zaburzeń, które pojawiają się w organizmie kobiety. Cykl bezowulacyjny, zwany też brakiem owulacji, oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie wydostała się z niego komórka jajowa – wyjaśnia ekspertka ds. kobiecej płodności Aleksandra Demiańczyk. Brak owulacji – objawy Cykl miesiączkowy składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie, czyli menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy. Do objawów cyklu bezowulacyjnego (nazywanego także anowulacją) należą: nieregularne cykle miesiączkowe – krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni, brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania, brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji, obecność gęstego, lepkiego i białego śluzu, który nie zmienia się w „płodny’’ – przejrzysty, mokry lub rozciągliwy, obniżone libido, bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe w postaci plamienia. Brak owulacji jest całkowicie normalny u młodych dziewcząt przed okresem dojrzewania i u kobiet po menopauzie. Cykl bezowulacyjny – przyczyny Do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz