Testy ciążowe sprzed wieków - szokujące metody potwierdzania ciąży
Myślisz, że zanim wynaleziono współczesne testy ciążowe, kobiety cierpliwie czekały na miesiączkę (lub jej brak)? Nic z tych rzeczy! Oto zaskakujące stare sposoby na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży.
1 z 4
Starożytne testy ciążowe
Testy ciążowe w starożytności
Już w starożytności istniały sposoby, by dowiedzieć się, czy kobieta spodziewa się dziecka. Zanim potencjalna przyszła mama zaczęła odczuwać i dostrzegać pierwsze objawy ciąży, siusiała na nasiona - pszenicy bądź jęczmienia. Jeśli któreś z nasion wykiełkowało, ciąża była (prawie) pewna.
Na tej podstawie próbowano nawet przewidzieć płeć dziecka - jeśli kiełki były duże, kobieta miała urodzić dziewczynkę, jeśli ledwie widoczne - chłopca.
Co ciekawe, ta metoda nie była wcale całkiem niedorzeczna. Udowodniono bowiem, że podwyższony poziom estrogenów w moczu ciężarnej mógł rzeczywiście sprawiać, że nasiona kiełkowały.
Zobacz też: Kiedy wykonać test ciążowy
2 z 4
Średniowieczne testy ciążowe
Testy ciążowe w średniowieczu
W średniowieczu także potwierdzano lub wykluczano ciążę na podstawie badania moczu. Test był jednak mało wiarygodny - do naczynia z zebranym moczem wkładano igłę: jeśli zabarwiła się na czarno lub przybrała rdzawy kolor, kobieta mogła podejrzewać, że jest w ciąży.
3 z 4
Testy ciążowe w latach 20-tych
Testy ciążowe w latach 20-tych
W latach 20-tych do potwierdzania ciąży zaczęto wykorzystywać zwierzęta. Naukowcy wiedzieli już, że gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon obecny tylko we krwi kobiet ciężarnych. Aby więc sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży, wstrzykiwali... kobiecy mocz do organizmu myszy, żaby albo królika. Jeśli zwierzę stawało się po tym niespokojne i pobudzone, stwierdzano ciążę nawet z 98% pewnością.
4 z 4
Pierwszy domowy test ciążowy
Pierwsze domowe testy ciążowe
W latach 70-tych kobiety po raz pierwszy zyskały możliwość robienia testów ciążowych w domu. Zestaw kosztował 10 dolarów i składał się m.in. z fiolki z oczyszczoną wodą, zakraplacza, probówki oraz... próbki krwi owczej. Wynik można było uzyskać po 2 godzinach, wynik pozytywny dawał ok. 97% pewności, a negatywny - ok. 80%.
Sprawdź 6 objawów dni płodnych.