Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży

Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy?

Spis treści:

Kiedy można zrobić test ciążowy?

To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia. Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne).

Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później.

Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście jeszcze nie widać dwóch kresek.

Rodzaje testów ciążowych

W drogeriach i aptekach możesz znaleźć kilka rodzajów testów ciążowych. Różnią się one sposobem wykonania testu. Na opakowaniu każdego z nich sprawdzisz również czułość testu.

 • Test ciążowy strumieniowy, często określany jako „flamastrowy” – by sprawdzić, czy jest się w ciąży, należy zdjąć nakładkę ochronną i na kilka sekund podstawić test pod strumień moczu. Następnie należy ponowne nałożyć nakładkę i położyć test na płaskiej i suchej powierzchni. Zwykle już po ok. 5 minutach można odczytać wynik.
 • Test ciążowy płytkowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia (zazwyczaj nie ma go w zestawie). Test należy położyć na suchej i płaskiej powierzchni. Za pomocą zakraplacza dołączonego do testu pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w miejscu wskazanym na płytce testu. Wynik będzie można odczytać po ok. 3-5 minutach. 
 • Test ciążowy paskowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testowy na ok. 4-5 minut. Gdy czas upłynie – można odczytać wynik testu. 
 • Test ciążowy cyfrowy – jego działanie jest podobne do działania testu strumieniowego i paskowego, jednak różnica polega na tym, że posiada wskaźnik cyfrowy. Pokazuje wynik po 3 minutach: plus oznacza ciążę, minus świadczy o jej braku. 

Jak zrobić test ciążowy?

Sposób wykonania testu ciążowego zależy od jego rodzaju. Inaczej bowiem wykonuje się test paskowy, inaczej strumieniowy, a jeszcze inaczej – płytkowy, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić test ciążowy. To, co jest wspólne dla wszystkich testów, to:

 • koniecznie trzeba sprawdzić, czy test nie jest przeterminowany;
 • należy przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z nią;
 • testowi najlepiej poddać środkową porcję moczu, a nie tę, która wypływa z cewki moczowej jako pierwsza.

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?

Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy odpowiedni poziom hormonu beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi (czyli najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu). Początkowo jego ilość w moczu i krwi jest bardzo mała, dopiero po implantacji stężenie tego hormonu gwałtownie wzrasta.

Cierpliwość jest wskazana również z tego powodu, że nie zawsze można jednoznacznie wskazać moment zapłodnienia. Plemniki mogą przeżyć kilka dni w organizmie kobiety, zanim dotrą do komórki jajowej. To właśnie z tego względu test ciążowy najlepiej robić nie wcześniej niż po ok. 10 dniach od owulacji. Jednak musisz wiedzieć, że większą pewność, da ci test robiony dopiero kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki.

To, kiedy najszybciej zrobić test ciążowy, zależy od rodzaju testu, a dokładniej – od jego czułości. Dlatego przed zakupem testu warto sprawdzić, jaką czułość ma wybrany produkt:

 • najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu ciążę mogą wykryć testy o czułości poniżej 500 IU/l;
 • najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu ciążę może wykryć test o czułości 500-800 IU/l;
 • najwcześniej 21 dni po zapłodnieniu ciąże wykrywają testy o czułości powyżej 800 IU/l.

Ponieważ nie sposób dokładnie określić, którego dnia od stosunku doszło do zapłodnienia, trzeba pamiętać, że wykonanie testu w pierwszych kilku dniach, gdy dany test najwcześniej na to pozwala, wciąż może dać niemiarodajny wynik – fałszywie ujemny.

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz zrobić test ciążowy z krwi. Wykonuje się go w laboratorium. Test ciążowy z krwi jest bardziej precyzyjny i może wskazać, czy doszło do zapłodnienia już 7 dni po stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni, możesz wykonać go już ok. 21 dnia cyklu miesiączkowego.

Jednak pierwsze objawy ciąży np. tkliwość piersi czy nadwrażliwość na zapachy mogą pojawić się jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Niestety, może to być także objaw tzw. ciąży urojonej.

Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem?

Zagadnienie: kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem też ma znaczenie, zwłaszcza w bardzo wczesnej ciąży, gdy poziom hCG jeszcze nie jest zbyt wysoki. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka, poziom ciążowego hormonu beta hCG jest najwyższy. Mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. Dlatego test ciążowy najlepiej robić rano.

Jeśli chcesz zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki, pora dnia już nie będzie aż tak istotna, ale nadal warto brać ją pod uwagę i dla większej wiarygodności testu wykonać go rano. W kolejnych tygodniach, kiedy poziom hCG jest o wiele wyższy, test bez problemu wykryje ciążę również podczas wieczornego badania.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

Jak odczytywać wynik testu, by mieć pewność, że jest prawidłowy?

 • Dwie kreski na teście ciążowym – to znak, że jesteś w ciąży. W bardzo rzadkich sytuacjach pozytywny wynik testu może być związany z chorobami nerek, tarczycy, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub okresem okołomenopauzalnym.
 • Druga kreska na teście jest blada – taki pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny aż w 99 proc. przypadków. Niski poziom beta hCG (jeśli test był robiony późno) może sugerować problemy z ciążą, np. ryzyko poronienia.
 • Test nic nie pokazał – został nieprawidłowo zrobiony. Trzeba kupić nowy i zrobić go powtórnie.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony przed 10 dniem od zapłodnienia – należy go powtórzyć za kilka dni.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony po czasie, gdy powinna była wystąpić miesiączka – jego wiarygodność jest wysoka, prawdopodobnie nie doszło do zapłodnienia.

Możesz umówić się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży w badaniu USG (jednak nie wcześniej niż po 7 tygodniach od ostatniej miesiączki).

Fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne. Ale we wszystkich wątpliwych sytuacjach test ciążowy trzeba powtórzyć po kilku dniach. Jeśli w moczu było za mało hCG, podczas robienia kolejnego testu poziom tego hormonu powinien wzrosnąć. Jednak jeśli druga kreska przy kolejnym teście się nie pojawi, to znak, że o ciążę jeszcze trzeba się starać.

Niektórzy lekarze zalecają, by na początku ciąży monitorować przyrost hormonu beta hGC w krwi. Brak regularnego wzrostu tego hormonu może świadczyć o obumarciu zarodka lub o ciąży pozamacicznej.

Sprawdź też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA