Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży

Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy?

Spis treści:

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Kiedy można zrobić test ciążowy?

To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia. Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne).

Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później.

Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście jeszcze nie widać dwóch kresek.

Rodzaje testów ciążowych

W drogeriach i aptekach możesz znaleźć kilka rodzajów testów ciążowych. Różnią się one sposobem wykonania testu. Na opakowaniu każdego z nich sprawdzisz również czułość testu.

 • Test ciążowy strumieniowy, często określany jako „flamastrowy” – by sprawdzić, czy jest się w ciąży, należy zdjąć nakładkę ochronną i na kilka sekund podstawić test pod strumień moczu. Następnie należy ponowne nałożyć nakładkę i położyć test na płaskiej i suchej powierzchni. Zwykle już po ok. 5 minutach można odczytać wynik.
 • Test ciążowy płytkowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia (zazwyczaj nie ma go w zestawie). Test należy położyć na suchej i płaskiej powierzchni. Za pomocą zakraplacza dołączonego do testu pobierz kilka kropel moczu i zakropl je w miejscu wskazanym na płytce testu. Wynik będzie można odczytać po ok. 3-5 minutach. 
 • Test ciążowy paskowy – najpierw trzeba pobrać mocz do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testowy na ok. 4-5 minut. Gdy czas upłynie – można odczytać wynik testu. 
 • Test ciążowy cyfrowy – jego działanie jest podobne do działania testu strumieniowego i paskowego, jednak różnica polega na tym, że posiada wskaźnik cyfrowy. Pokazuje wynik po 3 minutach: plus oznacza ciążę, minus świadczy o jej braku. 

Jak zrobić test ciążowy?

Sposób wykonania testu ciążowego zależy od jego rodzaju. Inaczej bowiem wykonuje się test paskowy, inaczej strumieniowy, a jeszcze inaczej – płytkowy, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić test ciążowy. To, co jest wspólne dla wszystkich testów, to:

 • koniecznie trzeba sprawdzić, czy test nie jest przeterminowany;
 • należy przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z nią;
 • testowi najlepiej poddać środkową porcję moczu, a nie tę, która wypływa z cewki moczowej jako pierwsza.

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?

Zarówno domowy test ciążowy, jak i ten wykonywany z krwi w laboratorium, wykryją ciążę, dopiero gdy odpowiedni poziom hormonu beta hCG pojawi się w moczu lub we krwi (czyli najwcześniej 7 dni po zapłodnieniu). Początkowo jego ilość w moczu i krwi jest bardzo mała, dopiero po implantacji stężenie tego hormonu gwałtownie wzrasta.

Cierpliwość jest wskazana również z tego powodu, że nie zawsze można jednoznacznie wskazać moment zapłodnienia. Plemniki mogą przeżyć kilka dni w organizmie kobiety, zanim dotrą do komórki jajowej. To właśnie z tego względu test ciążowy najlepiej robić nie wcześniej niż po ok. 10 dniach od owulacji. Jednak musisz wiedzieć, że większą pewność, da ci test robiony dopiero kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki.

To, kiedy najszybciej zrobić test ciążowy, zależy od rodzaju testu, a dokładniej – od jego czułości. Dlatego przed zakupem testu warto sprawdzić, jaką czułość ma wybrany produkt:

 • najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu ciążę mogą wykryć testy o czułości poniżej 500 IU/l;
 • najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu ciążę może wykryć test o czułości 500-800 IU/l;
 • najwcześniej 21 dni po zapłodnieniu ciąże wykrywają testy o czułości powyżej 800 IU/l.

Ponieważ nie sposób dokładnie określić, którego dnia od stosunku doszło do zapłodnienia, trzeba pamiętać, że wykonanie testu w pierwszych kilku dniach, gdy dany test najwcześniej na to pozwala, wciąż może dać niemiarodajny wynik – fałszywie ujemny.

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, możesz zrobić test ciążowy z krwi. Wykonuje się go w laboratorium. Test ciążowy z krwi jest bardziej precyzyjny i może wskazać, czy doszło do zapłodnienia już 7 dni po stosunku (jeśli miałaś wówczas dni płodne). Jeśli miesiączka pojawia się regularnie, co 28 dni, możesz wykonać go już ok. 21 dnia cyklu miesiączkowego.

Jednak pierwsze objawy ciąży np. tkliwość piersi czy nadwrażliwość na zapachy mogą pojawić się jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Niestety, może to być także objaw tzw. ciąży urojonej.

Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem?

Zagadnienie: kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem też ma znaczenie, zwłaszcza w bardzo wczesnej ciąży, gdy poziom hCG jeszcze nie jest zbyt wysoki. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka, poziom ciążowego hormonu beta hCG jest najwyższy. Mocz po całej nocy jest bardziej stężony niż w ciągu dnia, gdy częściej korzystamy z toalety. Dlatego test ciążowy najlepiej robić rano.

Jeśli chcesz zrobić test w terminie spodziewanej miesiączki, pora dnia już nie będzie aż tak istotna, ale nadal warto brać ją pod uwagę i dla większej wiarygodności testu wykonać go rano. W kolejnych tygodniach, kiedy poziom hCG jest o wiele wyższy, test bez problemu wykryje ciążę również podczas wieczornego badania.

Prawidłowy wynik testu ciążowego

Jak odczytywać wynik testu, by mieć pewność, że jest prawidłowy?

 • Dwie kreski na teście ciążowym – to znak, że jesteś w ciąży. W bardzo rzadkich sytuacjach pozytywny wynik testu może być związany z chorobami nerek, tarczycy, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub okresem okołomenopauzalnym.
 • Druga kreska na teście jest blada – taki pozytywny wynik testu ciążowego jest wiarygodny aż w 99 proc. przypadków. Niski poziom beta hCG (jeśli test był robiony późno) może sugerować problemy z ciążą, np. ryzyko poronienia.
 • Test nic nie pokazał – został nieprawidłowo zrobiony. Trzeba kupić nowy i zrobić go powtórnie.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony przed 10 dniem od zapłodnienia – należy go powtórzyć za kilka dni.
 • Test pokazał jedną kreskę, a był robiony po czasie, gdy powinna była wystąpić miesiączka – jego wiarygodność jest wysoka, prawdopodobnie nie doszło do zapłodnienia.

Możesz umówić się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży w badaniu USG (jednak nie wcześniej niż po 7 tygodniach od ostatniej miesiączki).

Fałszywe wyniki pozytywne testu ciążowego zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywe wyniki negatywne. Ale we wszystkich wątpliwych sytuacjach test ciążowy trzeba powtórzyć po kilku dniach. Jeśli w moczu było za mało hCG, podczas robienia kolejnego testu poziom tego hormonu powinien wzrosnąć. Jednak jeśli druga kreska przy kolejnym teście się nie pojawi, to znak, że o ciążę jeszcze trzeba się starać.

Niektórzy lekarze zalecają, by na początku ciąży monitorować przyrost hormonu beta hGC w krwi. Brak regularnego wzrostu tego hormonu może świadczyć o obumarciu zarodka lub o ciąży pozamacicznej.

Sprawdź też:

test ciążowy online
Adobe Stock
Objawy ciąży
Test ciążowy online: rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy jesteś w ciąży

„Czy mogę być w ciąży?”, zastanawiasz się. Na to pytanie w 100 proc. pewną odpowiedź uzyskasz dopiero w momencie, gdy lekarz lub lekarka potwierdzi ciążę podczas badania USG.

Test ciążowy online możesz jednak rozwiązać w każdym momencie! Dzięki temu możesz oszacować prawdopodobieństwo ciąży, a to być może rozwieje twoje wszelkie wątpliwości, zanim będziesz mogła wykonać pierwszy test ciążowy.

„Czy mogę być w ciąży?”, zastanawiasz się. Na to pytanie w 100 proc. pewną odpowiedź uzyskasz dopiero w momencie, gdy lekarz lub lekarka potwierdzi ciążę podczas badania USG. Test ciążowy online możesz jednak rozwiązać w każdym momencie! Dzięki temu możesz oszacować prawdopodobieństwo ciąży, a to być może rozwieje twoje wszelkie wątpliwości, zanim będziesz mogła wykonać pierwszy test ciążowy.

test ciążowy z krwi
Adobe Stock
Starania o dziecko
Test ciążowy z krwi – daje 100-procentowe potwierdzenie ciąży
Test ciążowy z krwi pozwala z niemal 100-procentową dokładnością potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć w zaledwie kilka dni po zapłodnieniu. Badanie pomaga także precyzyjnie określić, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje oraz czy jej przebieg jest prawidłowy.

Test ciążowy z krwi nie jest tak popularny jak testy z moczu , ponieważ, aby go zrobić, trzeba wybrać się do laboratorium na badanie krwi. To wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na wynik niż w przypadku testu z moczu. Jednak wykonanie testu ciążowego z krwi ma wiele zalet – pozwala na szybsze sprawdzenie , czy doszło do zapłodnienia i jest bardziej wiarygodne niż testy domowe. Test ciążowy z krwi: na czym polega kiedy zrobić normy kiedy wynik wiarygodność przygotowanie do badania Na czym polega test ciążowy z krwi? Test ciążowy z krwi polega na badaniu poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), który jest wytwarzany w organizmie kobiety przez zapłodnioną komórkę jajową, a następnie przez komórki łożyska. Organizm kobiety zaczyna produkować hormon hCG już około 7 dni po zapłodnieniu . Pomaga on w utrzymywaniu funkcji ciałka żółtego i wydzielaniu przez nie progesteronu , co umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej jamy macicy aż do wytworzenia łożyska. Hormon hCG pojawia się najpierw we krwi, a dopiero w drugiej kolejności w moczu. Stąd też jego pomiar w trakcie badania krwi daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy kobieta jest w ciąży. Są dwa rodzaje testu ciążowego z krwi, które polegają na: oznaczeniu ilościowym – mierzy dokładne stężenie hormonu hCG we krwi, oznaczeniu jakościowym – określa, czy hormon hCG jest obecny we krwi. Kiedy można zrobić test ciążowy z krwi? Test z krwi w kierunku potwierdzenia ciąży można wykonać już 7 dni od współżycia, w którego trakcie mogło dojść do zapłodnienia. Po takim czasie gonadotropina kosmówkowa może już być wykryta we krwi kobiety. To znacznie szybciej niż w przypadku testów z moczu, w których wiarygodny wynik testu jest możliwy do uzyskania nie wcześniej niż po 14 dniach od...

test ciążowy, kobieta
WavebreakmediaMicro
Objawy ciąży
Czy masz objawy ciąży? - test
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta