Jak interpretować objawy śluzu
Naucz się interpretować objawy śluzu szyjkowego, by wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne, a kiedy niepłodne.
- EŻ
Opublikowano: poniedziałek, 4 lipca 2011 14:30
Reklama
Objawy śluzu szyjkowego pozwalają ustalić, kiedy zaczyna się faza płodności, na jaki dzień przypada szczyt śluzu szyjowego, a kiedy kończy się faza płodności. To jedna z metod NPR (więcej o tym, jak stosować NPR).
Reklama
Zobacz też: Jajeczkowanie – objawy
Jak zmienia się śluz?
- gęsty i lepki śluz – po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować właśnie gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy.
- śluz jak białko kurzego jajka – śluzu będzie coraz więcej. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny (więcej, o dniach płodnych – obliczenia). W dni płodne śluz jest rzadki, w tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około sześciu dni.
- śluz rozciągliwo-przejrzystego – pod koniec fazy występowania tego śluzu następuje jajeczkowanie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu i ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu.
Zobacz, jak interpretować kartę obserwacji cyklu miesiączkowego.
Objawy śluzu – interpretacja
- zmiany zachodzące w konsystencji i wyglądzie śluzu świadczą o płodności lub jej braku; wszelkie zmiany zapisujemy w kratkach "śluz" - odczucie i wygląd.
- faza płodności rozpoczyna się w pierwszym dniu wystąpienia zmiany śluzu. W przypadku cyklu "sucho" w grę wchodzi jakakolwiek zmiana w wyglądzie, odczuciu lub konsystencji. W przypadku cyklu "wilgotno" fazę płodności zaczyna pierwszy dzień, w którym śluz przybiera postać płodną (rozciągliwy, przejrzysty, podobny do surowego jaja kurzego). Pierwszy dzień zmian zaznaczamy literką "P" w rubryce "dni płodne".
- szczyt śluzu szyjkowego to ostatni dzień, w którym śluz ma przynajmniej jedną cechę śluzu płodnego. Szczyt śluzu zaznaczamy literką "S" nad rubryką "dzień cyklu".
- numerujemy kolejne trzy dni po szczycie objawu śluzu. Cyfry wpisujemy nad rubryką "dzień cyklu".
- koniec fazy płodności przypada na trzeci dzień wieczorem po szczycie objawu śluzu szyjkowe.
Reklama
Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej
Reklama
Reklama
Reklama