Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko

Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu

Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35. 

Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, obliczyć długość cyklu (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko.

Spis treści:

  1. Kiedy są dni płodne po okresie?
  2. Czy zaraz po okresie są dni płodne?
  3. Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?
  4. Dni płodne po okresie: objawy
  5. Ile trwają dni niepłodne po okresie?
  6. Metody ustalania dni płodnych
  7. Dni płodne po okresie: wykres

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Kiedy są dni płodne po okresie?

Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu.

  • W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu).
  • W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu).

Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni. Mogą czekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety. Stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia.

Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Dni płodne pojawiają się niemal zaraz po okresie (lub w trakcie jego trwania) u kobiet, które mają krótszy cykl miesiączkowyJeśli cykl ma długość 21 dni, dni płodne zaczynają się już 3 dnia od pierwszego dnia miesiączki – czyli wtedy, gdy miesiączka jeszcze trwa. 

Im dłuższy cykl miesiączkowy, tym później zaczynają się dni płodne.

Uwaga: Punktem odniesienia do wyznaczania dni płodnych jest jajeczkowanie, a jego terminu nigdy nie można wyznaczyć na podstawie samych obliczeń ze stuprocentową pewnością. Wyznaczone w ten sposób dni płodne są określane jedynie orientacyjnie. Stosując te wyliczenia, kobieta nie ma pewności, ile dni po miesiączce może zajść w ciążę. Jeśli obliczenia dni płodnych mają służyć uniknięciu zajścia w ciążę, nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, wyliczając dni płodne, weź pod uwagę długość przynajmniej kilku cykli miesiączkowych. 

Aby obliczyć pierwszy dzień dni płodnych, odejmij liczbę 18 od najkrótszego cyklu, zaś dla obliczenia ostatniego dnia płodnego odejmij od najdłuższego cyklu liczbę 11. Jeśli najkrótszy cykl trwał 21 dni, a najdłuższy 35, obliczenia będą wyglądały następująco:

  • 21 – 18 = 3 (3. dzień cyklu będzie pierwszym dniem płodnym)
  • 35 – 11 = 24 (24. dzień cyklu będzie ostatnim dniem płodnym).

Dni płodne w takim przypadku trwają od 3 do 24 dnia cyklu. Oczywiście w rzeczywistości tylko ok. 8 dni będzie płodnych. W związku z nieregularnymi cyklami trudno je to precyzyjnie ustalić. Przyjmuje się taki szeroki przedział, gdyż teoretycznie 8 dni płodnych wypadnie na przestrzeni od 3 do 24 dnia po okresie.

Dni płodne po okresie: objawy

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Objawy dni płodnych po miesiączce to:

  • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie wilgoci w przedsionku pochwy,
  • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
  • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych po okresie możesz zauważać także:

  • napięcie piersi,
  • wrażliwość brodawek,
  • obrzmienie warg sromowych,
  • wrażliwość na zapachy.

W trakcie dni płodnych podnosi się poziom estrogenów, dlatego w te dni kobieta ma ładniejszą cerę, włosy i większą ochotę na seks.

Ile trwają dni niepłodne po okresie?

Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zapłodnienie. Zależy to oczywiście od długości cyklu. Jednak już około 6. dnia cyklu mówimy o fazie niepłodności względnej. To dni teoretycznie niepłodne po okresie, które jednak mogą zakończyć się ciążą.  Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do owulacji, jeśli stosunek będzie miał miejsce ok. 5 dni wcześniej. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Dni niepłodne, licząc od 3 dnia od jajeczkowania trwają aż do kolejnej miesiączki. To wtedy jest najmniejsza szansa na zapłodnienie, ponieważ, nawet jeśli plemniki „przechowają się” w pochwie, nie natrafią na dojrzałą komórkę jajową aż do kolejnej owulacji. Łatwiej i trafniej więc mówić o dniach niepłodnych przed okresem, a nie po miesiączce!

Metody ustalania dni płodnych

Aby sprawdzić, kiedy występują dni płodne, można posłużyć się kilkoma metodami: 

  • kalendarz dni płodnych, czyli obliczeń, jakie przedstawiliśmy wyżej
  • kalkulator dni płodnych
  • test owulacyjny
  • aplikacja na telefon,
  • metoda termicznej
  • obserwacja zmian szyjki macicy w czasie cyklu.

Do określenia dni płodnych przydatne są testy owulacyjne, komputer cyklu lub monitoring owulacji u lekarza.

 

Dni płodne po okresie: wykres

W obliczaniu dni płodnych wykorzystuje się także wykresy, czyli karty obserwacji cyklu miesiączkowego. Do tabelki wpisujesz codziennie obserwacje dotyczące temperatury ciała, śluzu i szyjki macicy, a powstały w ten sposób wykres dni płodnych pozwoli ci zaplanować, kiedy się kochać, by zajść w ciążę.

Przy regularnych miesiączkach rozkład twoich dni płodnych wyglądałby następująco:
 


DŁUGOŚĆ CYKLU
 
TERMIN DNI PŁODNYCH
27 dni między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 13.dnia)
28 dni  między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 14.dnia)
29 dni między 10 a 16 dniem cyklu (owulacja 15.dnia)


Zobacz też:  

dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę
Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny  kalkulator dni płodnych .  Dni płodne objawy: Śluz podczas dni płodnych Temperatura ciała podczas dni płodnych Szyjka macicy w czasie dni płodnych Ból owulacyjny Plamienie okołoowulacyjne Samopoczucie podczas dni płodnych Ból piersi Wygląd kobiety podczas dni płodnych Dni płodne (owulacja) - objawy Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają  dni płodne po okresie , jest kluczowa podczas starań o dziecko. Śluz podczas owulacji Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W...

śluz płodny
Adobe Stock
Starania o dziecko
Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?
Śluz płodny jest przezroczysty i rozciągliwy, a po owulacji i przed okresem staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wygląd śluzu płodnego może więc pomóc określić dni płodne oraz moment owulacji. Czasem też wskazuje na infekcję, zwłaszcza gdy śluz jest mleczny, żółty lub brązowy i towarzyszą mu ból i swędzenie.

Kobiecy śluz w dni płodne warto obserwować nie tylko wtedy, gdy starasz się zajść w ciążę, ale i wtedy, gdy chcesz jej uniknąć. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to jedna z metod określania dni płodnych . Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Śluz w dni płodne jest lepki i rozciągliwy, dzięki czemu sprzyja zapłodnieniu. Z kolei śluz niepłodny gęstnieje, a jego zadaniem jest zaczopowanie szyjki macicy. Ale uwaga, brązowy lub mleczny śluz w dni płodne i przed okresem może być czasem objawem infekcji lub... ciąży. Spis treści: Co to jest śluz płodny? J ak wygląda śluz w dni płodne? Brak śluzu płodnego – przyczyny Jak wygląda śluz niepłodny? Co to jest śluz płodny? Śluz płodny to naturalna wydzielina wytwarzana przez gruczoły szyjki macicy. Wydzielany przez organizm kobiety śluz pochwowy pojawia się w reakcji na zmianę poziomu hormonów: wzrost estrogenów przy stosunkowo niskim poziomie progesteronu. Śluz płodny pojawia się w czasie w czasie okołoowulacyjnym, a jego zadaniem jest stworzenie przyjaznego, zasadowego środowiska plemnikom. Skład śluzu płodnego to w około 98% woda, a pozostałe składniki to związki organiczne (glukoza, białko, aminokwasy), elektrolity (wapń, sód, potas), śladowe ilości cynku, miedzi, żelaza, manganu i selenu, wolne kwasy tłuszczowe, enzymy i hormony. Szacuje się, że kobieta jest płodna zaledwie przez 4% swojego życia. Jak wygląda śluz płodny? Śluz w dni płodne ma ułatwić zapłodnienie, jego konsystencja jest więc przyjazna plemnikom. Śluz płodny pojawia się ok. 6 dni przed owulacją, przypomina nieco surowe białko jajka kurzego i staje się: śliski, lepki, ciągnący. Śluz w pochwie zmienia się w ciągu całego cyklu. Zmiany w jego wyglądzie są zależne od...

prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
AdobeStock
Przebieg ciąży
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
Kiedy najszybciej zajść w ciążę? Dni płodne to czas, w którym występują największe szanse na spłodzenie maluszka. Jednak to, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od wielu czynników.

Żeby zajść w ciążę, trzeba uprawiać seks w odpowiednie dni. Kobieta jest płodna przez 5-6 dni w ciągu całego cyklu. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają ci dni płodne, możesz skorzystać z  kalendarza dni płodnych . Jak pokazują badania, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 30-procentowa . Tylko niewielkiemu odsetkowi udaje się w pierwszym cyklu. Wiele par musi czekać kilka miesięcy, czasem dłużej. Spis treści :  Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak szybko zajść w ciążę? Indeks Pearla Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, żeby zajść w ciążę - zdecydowanie są to dni płodne.  Dni najbardziej płodne przy 28-dniowym cyklu przypadają mniej więcej od 8. do 15. dnia cyklu. Największe szanse na zajście w ciążę masz, kochając się regularnie co 2-3 dni  - w ten sposób nie „przegapisz”  dni płodnych . Pary, które kochają się rzadziej, największe szanse na poczęcie dziecka mają, kochając się tuż przed owulacją : 35% szans na zajście w ciążę to dzień przed owulacją 25% w dniu owulacji. Jak szybko zajść w ciążę? Ponieważ coraz więcej par ma problem z poczęciem maluszka, dużą uwagę zwraca się nie tylko na zdrowie, ale i na styl życia przyszłych rodziców . Zaleca się, byś na 3 miesiące przed planowaną ciążą zaczęła przyjmować kwas foliowy , zrezygnowała z palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków, ogranicz także stres. Znaczenie może mieć otyłość, czy nadmierny wysiłek fizyczny, a także nieodpowiednia dieta. Lekarze zwracają także uwagę na wiek przyszłych rodziców . Obecnie ludzie coraz później decydują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz