Dni płodne
AdobeStock
Starania o dziecko

Dni płodne po okresie: kiedy są, jak je obliczyć przy regularnym i nieregularnym cyklu

Dni płodne po okresie możesz obliczyć, znając długość cyklu miesiączkowego. Przy 28-dniowym cyklu dni płodne pojawiają się po niecałych 2 tygodniach od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli masz nieregularne cykle i chcesz wiedzieć, kiedy po okresie możesz zajść w ciążę, możesz wyliczyć dni płodne na podstawie kilku cykli menstruacyjnych. Sprawdź, jak obliczyć, kiedy masz dni płodne.

Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35. 

Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, obliczyć długość cyklu (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko.

Spis treści:

 1. Kiedy są dni płodne po okresie?
 2. Czy zaraz po okresie są dni płodne?
 3. Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?
 4. Dni płodne po okresie: objawy
 5. Ile trwają dni niepłodne po okresie?
 6. Metody ustalania dni płodnych
 7. Dni płodne po okresie: wykres

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Kiedy są dni płodne po okresie?

Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu.

 • W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu).
 • W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu).

Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni. Mogą czekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety. Stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia.

Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Dni płodne pojawiają się niemal zaraz po okresie (lub w trakcie jego trwania) u kobiet, które mają krótszy cykl miesiączkowyJeśli cykl ma długość 21 dni, dni płodne zaczynają się już 3 dnia od pierwszego dnia miesiączki – czyli wtedy, gdy miesiączka jeszcze trwa. 

Im dłuższy cykl miesiączkowy, tym później zaczynają się dni płodne.

Uwaga: Punktem odniesienia do wyznaczania dni płodnych jest jajeczkowanie, a jego terminu nigdy nie można wyznaczyć na podstawie samych obliczeń ze stuprocentową pewnością. Wyznaczone w ten sposób dni płodne są określane jedynie orientacyjnie. Stosując te wyliczenia, kobieta nie ma pewności, ile dni po miesiączce może zajść w ciążę. Jeśli obliczenia dni płodnych mają służyć uniknięciu zajścia w ciążę, nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, wyliczając dni płodne, weź pod uwagę długość przynajmniej kilku cykli miesiączkowych. 

Aby obliczyć pierwszy dzień dni płodnych, odejmij liczbę 18 od najkrótszego cyklu, zaś dla obliczenia ostatniego dnia płodnego odejmij od najdłuższego cyklu liczbę 11. Jeśli najkrótszy cykl trwał 21 dni, a najdłuższy 35, obliczenia będą wyglądały następująco:

 • 21 – 18 = 3 (3. dzień cyklu będzie pierwszym dniem płodnym)
 • 35 – 11 = 24 (24. dzień cyklu będzie ostatnim dniem płodnym).

Dni płodne w takim przypadku trwają od 3 do 24 dnia cyklu. Oczywiście w rzeczywistości tylko ok. 8 dni będzie płodnych. W związku z nieregularnymi cyklami trudno je to precyzyjnie ustalić. Przyjmuje się taki szeroki przedział, gdyż teoretycznie 8 dni płodnych wypadnie na przestrzeni od 3 do 24 dnia po okresie.

Dni płodne po okresie: objawy

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Objawy dni płodnych po miesiączce to:

 • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie wilgoci w przedsionku pochwy,
 • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
 • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
 • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
 • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych po okresie możesz zauważać także:

 • napięcie piersi,
 • wrażliwość brodawek,
 • obrzmienie warg sromowych,
 • wrażliwość na zapachy.

W trakcie dni płodnych podnosi się poziom estrogenów, dlatego w te dni kobieta ma ładniejszą cerę, włosy i większą ochotę na seks.

Ile trwają dni niepłodne po okresie?

Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zapłodnienie. Zależy to oczywiście od długości cyklu. Jednak już około 6. dnia cyklu mówimy o fazie niepłodności względnej. To dni teoretycznie niepłodne po okresie, które jednak mogą zakończyć się ciążą.  Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do owulacji, jeśli stosunek będzie miał miejsce ok. 5 dni wcześniej. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Dni niepłodne, licząc od 3 dnia od jajeczkowania trwają aż do kolejnej miesiączki. To wtedy jest najmniejsza szansa na zapłodnienie, ponieważ, nawet jeśli plemniki „przechowają się” w pochwie, nie natrafią na dojrzałą komórkę jajową aż do kolejnej owulacji. Łatwiej i trafniej więc mówić o dniach niepłodnych przed okresem, a nie po miesiączce!

Metody ustalania dni płodnych

Aby sprawdzić, kiedy występują dni płodne, można posłużyć się kilkoma metodami: 

 • kalendarz dni płodnych, czyli obliczeń, jakie przedstawiliśmy wyżej
 • kalkulator dni płodnych
 • test owulacyjny
 • aplikacja na telefon,
 • metoda termicznej
 • obserwacja zmian szyjki macicy w czasie cyklu.

Do określenia dni płodnych przydatne są testy owulacyjne, komputer cyklu lub monitoring owulacji u lekarza.

 

Dni płodne po okresie: wykres

W obliczaniu dni płodnych wykorzystuje się także wykresy, czyli karty obserwacji cyklu miesiączkowego. Do tabelki wpisujesz codziennie obserwacje dotyczące temperatury ciała, śluzu i szyjki macicy, a powstały w ten sposób wykres dni płodnych pozwoli ci zaplanować, kiedy się kochać, by zajść w ciążę.

Przy regularnych miesiączkach rozkład twoich dni płodnych wyglądałby następująco:
 


DŁUGOŚĆ CYKLU
 
TERMIN DNI PŁODNYCH
27 dni między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 13.dnia)
28 dni  między 9 a 15 dniem cyklu (owulacja 14.dnia)
29 dni między 10 a 16 dniem cyklu (owulacja 15.dnia)


Zobacz też:  

dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę
Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny  kalkulator dni płodnych .  Dni płodne objawy: Śluz podczas dni płodnych Temperatura ciała podczas dni płodnych Szyjka macicy w czasie dni płodnych Ból owulacyjny Plamienie okołoowulacyjne Samopoczucie podczas dni płodnych Ból piersi Wygląd kobiety podczas dni płodnych Dni płodne (owulacja) - objawy Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają  dni płodne po okresie , jest kluczowa podczas starań o dziecko. Śluz podczas owulacji Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W...

śluz płodny
Adobe Stock
Starania o dziecko
Śluz płodny: jak wygląda śluz w dni płodne i niepłodne?
Śluz płodny jest przezroczysty i rozciągliwy, a po owulacji i przed okresem staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wygląd śluzu płodnego może więc pomóc określić dni płodne oraz moment owulacji. Czasem też wskazuje na infekcję, zwłaszcza gdy śluz jest mleczny, żółty lub brązowy, a towarzyszy mu ból i swędzenie.

Kobiecy śluz w dni płodne warto obserwować nie tylko wtedy, gdy starasz się zajść w ciążę, ale i wtedy, gdy chcesz jej uniknąć. Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to jedna z metod określania dni płodnych . Śluz z pochwy w czasie cyklu miesiączkowego zmienia się wraz z każdą kolejną fazą płodności i niepłodności. Śluz w dni płodne jest lepki i rozciągliwy, dzięki czemu sprzyja zapłodnieniu. Z kolei śluz niepłodny gęstnieje, a jego zadaniem jest zaczopowanie szyjki macicy. Ale uwaga, brązowy lub mleczny śluz w dni płodne i przed okresem może być czasem objawem infekcji lub... ciąży. Śluz w dni płodne i niepłodne: Jak wygląda śluz w dni płodne? Brak śluzu płodnego - przyczyny Jak wygląda śluz niepłodny? Brązowy śluz w dni płodne Mleczny śluz przed okresem Jak wygląda śluz płodny? Śluz w dni płodne ma ułatwić zapłodnienie, jego konsystencja jest więc przyjazna plemnikom. Śluz płodny pojawia się ok. 6 dni przed owulacją, przypomina nieco surowe białko jajka kurzego i staje się: śliski, lepki, ciągnący. Śluz w pochwie zmienia się w ciągu całego cyklu. Zmiany w wyglądzie śluzu są zależne od wydzielanych przez organizm hormonów, szczególnie prolaktyny i estrogenów. Gdy po zakończeniu miesiączki poziom estrogenów jest niski, śluz jest gęsty. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów śluz staje się rzadszy i bardziej przezroczysty – zmienia się w śluz płodny. Taki śluz jest idealnym miejscem do przeżycia dla plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przebywać w organizmie kobiety nawet do 5 dni w oczekiwaniu na komórkę jajową. Śluz w najbardziej płodnym dniu nazywany jest też szczytem śluzu ze względu na jego szczególnie sprzyjające działanie na plemniki. Gdy zauważysz taki śluz, to znak, że następuje owulacja , czyli uwolnienie komórki...

prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
AdobeStock
Przebieg ciąży
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
Kiedy najszybciej zajść w ciążę? Dni płodne to czas, w którym występują największe szanse na spłodzenie maluszka. Jednak to, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od wielu czynników.

Żeby zajść w ciążę, trzeba uprawiać seks w odpowiednie dni. Kobieta jest płodna przez 5-6 dni w ciągu całego cyklu. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają ci dni płodne, możesz skorzystać z  kalendarza dni płodnych . Jak pokazują badania, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 30-procentowa . Tylko niewielkiemu odsetkowi udaje się w pierwszym cyklu. Wiele par musi czekać kilka miesięcy, czasem dłużej. Spis treści :  Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jak szybko zajść w ciążę? Indeks Pearla Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, żeby zajść w ciążę - zdecydowanie są to dni płodne.  Dni najbardziej płodne przy 28-dniowym cyklu przypadają mniej więcej od 8. do 15. dnia cyklu. Największe szanse na zajście w ciążę masz, kochając się regularnie co 2-3 dni  - w ten sposób nie „przegapisz”  dni płodnych . Pary, które kochają się rzadziej, największe szanse na poczęcie dziecka mają, kochając się tuż przed owulacją : 35% szans na zajście w ciążę to dzień przed owulacją 25% w dniu owulacji. Jak szybko zajść w ciążę? Ponieważ coraz więcej par ma problem z poczęciem maluszka, dużą uwagę zwraca się nie tylko na zdrowie, ale i na styl życia przyszłych rodziców . Zaleca się, byś na 3 miesiące przed planowaną ciążą zaczęła przyjmować kwas foliowy , zrezygnowała z palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków, ogranicz także stres. Znaczenie może mieć otyłość, czy nadmierny wysiłek fizyczny, a także nieodpowiednia dieta. Lekarze zwracają także uwagę na wiek przyszłych rodziców . Obecnie ludzie coraz później decydują...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj