poronienie
Adobe Stock
Starania o dziecko

Nie wiesz co powiedzieć kobiecie, która poroniła dziecko? Może wyślesz jej kartkę?

Chcesz pocieszyć, dodać słowa otuchy, ale często nawet nie wiesz, jak zacząć. Na rynku pojawiły się kartki, które mają pomóc kobietom przeżywającym stratę nienarodzonego dziecka. To dobry pomysł?

 

 


Szacuje się, że jedna na cztery ciąże kończy się poronieniem. I chociaż problem jest powszechny, bardzo trudno jest o nim rozmawiać. Cierpiące, zranione kobiety często zostają ze swoim smutkiem samotne, przeżywają stratę wyłącznie z partnerem. I chociaż widzimy ich ból, często nie wiemy, jak możemy im pomóc.

 

 

Poronienie to czas żałoby

"Poronienie wiąże się z normalnym czasem żałoby, to naprawdę jest strata, którą trzeba przeżyć" - powiedziała dla mamotoja.pl psycholog Magdalena Śniegulska.

Jednak kobietom trudno rozmawiać o utracie, bo często musiałyby zaczynać od wyznania, że w ogóle były w ciąży i na tym etapie okazuje się to być za trudne. A jeżeli zdążyły się już podzielić informacją o dziecku z innymi osobami, sytuacja wcale nie jest prostsza – jak teraz wytłumaczyć, że jednak nie udało się utrzymać ciąży?

To także trudny czas dla ich otoczenia. Bliscy, przyjaciele widzą cierpienie, chcieliby pomóc, dać słowa ukojenia, ale często nie wiedzą, jak zacząć rozmowę, bojąc się, że tylko pogorszą sytuację. Czekają na jakiś sygnał, a ten niekoniecznie musi nadejść.

Każdy człowiek inaczej przechodzi żałobę. Są kobiety potrzebujące rozmowy i wysłuchania. Ale są też osoby mające głębokie przekonanie, że jak zaczną mówić, to się rozpadną, że to jest tylko ich wewnętrznym przeżyciem i chcą, aby tak pozostało. Bywa i tak, że na początku trudno o tym rozmawiać, dopiero z czasem pojawia się gotowość do refleksji.

Kartki od kobiet dla kobiet

Jedno jest pewne - kobiety po stracie nienarodzonego dziecka bardzo potrzebują poczucia, że wszystko będzie dobrze. I to dla nich brytyjska organizacja Miscarriage Association, zajmująca się pomocą kobietom po poronieniach przygotowała serię kartek ze słowami, mającymi ułatwić powiedzenie "przykro mi, że cię to spotkało".

Treść kartek została wymyślona przez kobiety, które przeszły przez poronienie i pomagają znaleźć słowa mogące przynieść ulgę innym w podobnej sytuacji. Często wystarczy tylko przypomnienie, że jest ktoś, na kogo można liczyć i po prostu wypłakać się w razie potrzeby.

"Widzę, rozumiem, jestem"

- Pocztówka nie rozwiązuje problemu, ale jest sygnałem - widzę, rozumiem, jestem – tłumaczy na stronie Miscarriage Association, jej szefowa Ruth Bender Atik. Jak podkreśliła, w sklepach papierniczych i księgarniach dostępne są kartki z życzeniami z okazji każdego ważnego wydarzenia w życiu. Poza tym jednym...

"Chciałabym, żeby cię to nie spotkało. Nie wiem co powiedzieć. Ale obiecuję być tu dla ciebie" - takie zdanie napisano na jednej z kartek. To proste, najzwyklejsze słowa wsparcia, które często o wiele łatwiej napisać, niż wypowiedzieć na głos. "Nie ma na to dobrej kartki. Tak mi przykro z powodu twojej straty" – napisano na innej z kartek.

Karki Miscarriage Association dostępne są w sprzedaży internetowej w cenie około 17 złotych. Jeżeli chcesz je kupić, możesz kliknąć TUTAJ.

Czy uważacie, że kartki ze słowami pocieszenia i otuchy dla osób przeżywających poronienie to dobry pomysł? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

 

Zobacz także
Poronienie

Porozmawiamy o poronieniu? Dlaczego nie!

Emocjonalny apel terapeutki do kobiet po poronieniu

Czy prawidłowo się odżywiasz starając się zajść w ciążę? - test

5 badań, które trzeba wykonać, jeśli nie możecie zajść w ciążę

 

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

Ból rodziców po poronieniu
Instagram curtiswiklund
Aktualności
Chwytająca za serce ilustracja ojca, który pokazuje cierpienie wielu par
Pełen bólu ojciec, nie potrafiąc wyjaśnić słowami, co czuł, narysował tę ilustrację. „Płakaliśmy około pół godziny”- podpisał pod nią.

„To był dzień, w którym okazało się, że moja żona poroniła. To dziwne dzielić się ty, bo to bardzo osobista sprawa. Większość o tym nie mówi. Ja po prostu nie wiedziałem, co więcej mogę zrobić, jak tylko narysować ten dzień. To dokładniej oddaje, co czułem, niż słowa, których nie potrafiłem sklecić w pamiętniku. Mam nadzieję, że dzieląc się nim ci, którzy cierpią w ciszy, czasami bardziej niż my, w końcu dowiedzą się, że nie są sami” - takimi słowami podpisał swój rysunek młody ilustrator Curtis Wiklund. Curtis Wiklund od 2011 roku rysuje ilustracje pokazujące sceny z życia jego rodziny (żony i dwójki dzieci). Emocje, które towarzyszą jego szkicom, wahają się od radości, wesołej zabawy po wzruszenie i romantyzm. Ludzie z całego świata śledzą je na Facebooku i Instagramie. Ilustracja, którą podzielił się 2 tygodnie temu, chwyciła za serca internautów. Szkic porusza temat tabu, jakim wciąż jest poronienie .   This was the day we found out we miscarried. It's strange to share because it's such a quiet thing. Most don't talk about it. I just didn't know what else to do, but draw on that day. It more accurately journaled how I felt than anything I could write. I hope by sharing it, those others out there who are quietly hurting, some far worse than we are, are comforted knowing at least, that you are not alone. Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Curtis Wiklund (@curtiswiklund) 26 Sie, 2016 o 9:51 PDT Curtis i jego żona Jordin są rodzicami dwójki dzieci. Do niedawna oczekiwali narodzin trzeciego. Niestety podczas pierwszego badania USG w 9. tygodniu ciąży okazało się, że serce dziecka nie bije. Choć przyjechali na badanie w oddzielnych samochodach, gdy wyszli od lekarza, wsiedli do jednego i płakali przez ok. pół godziny. Po powrocie do domu Curtis zamknął się w swoim biurze, by...

poród
Fotolia
Prawo i finanse
Bez koszmaru na porodówce! – walczymy o lepsze porody
Żaden lekarz czy położna nie ma prawa mówić do rodzącej kobiety, żeby „się nie darła” albo by „pośpieszyła się z tym porodem”. Akcja Lepszy poród walczy o prawa rodzących kobiet.

Celem akcji Lepszy poród jest poprawienie opieki okołoporodowej i zwrócenie uwagi na fakt łamania praw kobiet na porodówkach. Organizatorki akcji podkreślają, że nie chcą straszyć kobiet porodem, ale przeciwnie: uświadamiać je, do czego mają prawo na oddziale położniczym. Każda z nas może dołączyć do akcji, np. wysłając kartkę z opisem swojego porodu albo  podpisując petycję do premier Ewy Kopacz o zmiany na porodówkach, zamieszczoną na stronie akcji www.lepszyporod.pl. Poród – to nie ból jest problemem Według matek, które dołączyły do  akcji, to nie ból porodowy jest najgorszy. O bolesnych skurczach łatwo się zapomina, ale raniące słowa albo upokarzające traktowanie zostają z nami na długo. – To było osiem lat temu, a ja do dziś pamiętam wszystko dokładnie. Słowa ginekologa, że mam się nie drzeć, bo przecież on wie, że to aż tak nie boli… Opinię położnej, że moje dziecko umrze, bo nie umiem je nakarmić. To nie była wina systemu, że mój pobyt w szpitalu wyglądał jak z koszmaru, ale wyłącznie, jak to się mówi, czynnika ludzkiego. Często słyszę o tym, że powodem błędów na porodówkach jest przemęczenie personelu medycznego i nawet potrafię zrozumieć położną, która pod koniec dyżuru nie umie się powstrzymać, żeby powiedzieć: „Ciszej”, ale jeżeli ktoś mówi: „Nie drzyj ryja” albo komentuje owłosienie łonowe, mówiąc, że za jego czasów goliły się tylko prostytutki, to już nie jest to kwestia przemęczenia czy niskich zarobków, ale absolutnego niedopasowania osoby do zawodu. Nie wierzę, że ten ktoś zmieni swoje nastawienie do rodzącej kobiety, gdy dostanie podwyżkę albo dodatkową osobę do pomocy – mówi Katarzyna Gręziak, jedna z organizatorek akcji „Lepszy poród”, mama trójki dzieci. Zgadza się z nią Hanna Banaś, mama rocznego synka, która na swoim blogu...

dzień dziecka utraconego
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Psycholog w Dniu Dziecka Utraconego: „Pamiętaj, ale idź do przodu”
Rozmowa z psycholożką, która sama przeżyła stratę dziecka, a teraz pomaga innym mamom po poronieniu. Joanna Piątek-Perlak opowiada, co czuje matka po śmierci dziecka, dlaczego powinna przejść przez wszystkie fazy żałoby i – najważniejsze - jak można jej pomóc wrócić do aktywnego życia.

Czy wiesz, że kobiety po poronieniu niewiele pamiętają z tego okresu? Inaczej siła stresu nie pozwoliłaby im tego przeżyć... Co jeszcze pomaga przetrwać czas po utracie dziecka i jak wesprzeć mamę w tym czasie mówi Joanna Piątek-Perlak, psycholożka perinatalna, która pracuje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz Śląskim Instytucie Matki i Noworodka, a także prowadzi grupy wsparcia dla rodzin po stracie dziecka oraz prywatną praktykę w Katowicach. Poronienie, utrata dziecka – to niestety jeszcze wciąż temat tabu... Chyba się tak przez lata utarło, że na temat tak straszny, jak strata dziecka, to lepiej nie rozmawiać. Nie pytać, zachowywać się, jakby tego tematu nie było. Ludzie myślą, że jak nie będą pytać, to matka nie będzie cierpieć. A nie ma gorszej tragedii dla matki niż cisza wokół jej straty . Ona chce krzyczeć, ona chce mówić, że jest jej źle! Z drugiej strony, śmierć dziecka jest tematem tabu, bo często nie wiemy, JAK o tym rozmawiać, jak na nią zareagować. Czujemy intuicyjnie, że jest to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców, ale nie wiemy, jak do niej podejść. Jak zatem w delikatny sposób wyrazić swoje wsparcie kobiecie po poronieniu? Po prostu w sposób empatyczny. Osoby, które są po stracie dziecka, nie pamiętają z tego okresu nic, oprócz okazanego im ciepła... Warto po ludzku powiedzieć: „Bardzo mi przykro z powodu twojej tragedii. Jeżeli mogę ci w czymś pomóc, wiedz, że jestem do twojej dyspozycji”. Ważny jest gest – przytulenie, wzięcie za rękę, położenie ręki na ramieniu. W moim gabinecie słyszę różne rzeczy. Strata ciąży, poród martwego dziecka czy zabieg to ogromny stres – gdyby nie umiejętność organizmu, by te najgorsze chwile zapomnieć, wyprzeć, by wyłączyć emocje i działać trochę jak robot, to pacjentki mówią, że by tego po prostu nie przeżyły. To jest tak ogromny ból. I te...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj