BMI przed ciążą
AdobeStock
Starania o dziecko

Planujesz ciążę? Najpierw schudnij

Nadmiar kilogramów jeszcze sprzed ciąży może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u przyszłej mamy, a także źle wpłynąć na maluszka.

Podczas każdej ciążowej wizyty ginekolog kontroluje wagę przyszłej mamy. To pozwala w porę wychwycić nieprawidłowości. Za niską lub zbyt wysoką wagę można skorygować odpowiednią dietą, o której opowie ci ginekolog, jeśli będzie taka potrzeba. Jest to ważne dla zdrowia zarówno mamy, jak i maluszka. Okazuje się jednak, że waga sprzed ciąży jest ważniejsza niż to, ile kobieta przytyje w ciągu 9 miesięcy.

Waga pod ścisłą kontrolą

W „Journal of the American Medical Association” ukazała się publikacja badań, które powinny zainteresować każdą kobietę planującą dziecko. Otóż analizy naukowców z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie w Holandii wykazały, że im większą nadwagę czy otyłość miała kobieta na samym początku ciąży, tym częściej występowały u niej komplikacje zdrowotne.
 

Kalkulator BMI
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Badacze przeanalizowali wyniki 25 różnych badań z lat 1989-2015, przyglądając się danym niemal 200 tys. kobiet z Europy i USA. Średnia ich wieku wynosiła 30 lat. U ponad 37 proc. z nich wystąpiły powikłania ciążowe. Badaczy zainteresowało, jaka była ich przyczyna. Zestawili takie problemy problemy jak np. zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciążową, konieczność wykonania cesarskiego cięcia czy poród przedwczesny i ze wskaźnikiem masy tych kobiet sprzed ciąży (BMI).

Okazało się, że 20 proc. uczestniczek analizowanych badań miało nadwagę, gdy doszło do zapłodnienia, a 8 proc. było otyłych. Powikłania ciążowe wystąpiły u 34 proc. matek ważących prawidłowo na początku ciąży. Natomiast u pań, które na tym etapie miały dużą otyłość problemy, takie wystąpiły aż u 60 procent.

Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy. Ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu, mięśni, kości, stawów, tkanek. Eksperci zalecają więc, by przygotowania do ciąży rozpocząć nawet rok wcześniej. W tym czasie warto zadbać o własną kondycję fizyczną i wytrzymałość, a także zdrową dietę. Konieczna przy tym jest kontrola wagi. Masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu, jeśli BMI mieścić się między 18,5–24,9. Co możesz jeszcze zrobić? Odwiedź dentystę i zrezygnuj z papierosów, jeśli palisz. O planowanej ciąży porozmawiaj także z lekarzem, zwłaszcza jeżeli jesteś diabetykiem, masz nadciśnienie, anemię czy problemy z tarczycą.

Źródło: health24.com
 

Zobacz także
jak przygotować się do ciąży?

Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]

jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży?  Od czego zacząć? 

kobieta w kuchni

Odchudzanie przed ciążą? Zrób to mądrze!

ćwiczenia przed ciążą

Ćwiczenia przed ciążą – rozgrzewka

Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]

produkty bogate w żelazo ciąża
fotolia
Starania o dziecko
Przygotuj swoje ciało na ciążę
Niezależnie od tego, czy ciąża doda ci energii i uskrzydli, czy sprawi, że większość czasu spędzisz kursując między łóżkiem i toaletą, jest to piękny czas w życiu kobiety. I duży wysiłek dla organizmu. Sprawdź, jak się do niego przygotować.

Jeśli coraz częściej myślicie z partnerem, że to byłby dobry czas na dziecko i planujecie rozpoczęcie starań, powinnaś wprowadzić w swoim trybie życia kilka zmian, aby jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego czasu. Ciąża jest bardzo niezwykłym stanem i dużym wysiłkiem dla organizmu. Podobnie jak poród, a później opieka nad maleństwem.  Zdrowie i ciało przed ciążą Zadbaj o swoje zdrowie – zacznij odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety ciążowej, czyli zrezygnuj z używek, zacznij brać kwas foliowy , włącz do diety dużo warzyw i owoców. Ale to nie wszystko – najlepiej zrób sobie kompleksowe badania . Będziesz miała czas aby uzupełnić ewentualne niedobory czy zaleczyć infekcje. Pamiętaj, że w ciąży nie możesz brać wielu leków, a żadne farmaceutyki nie są wskazane dla przyszłych mam. O wadze i ćwiczeniach piszemy poniżej, ale przygotowania swojego ciała do ciąży możesz prowadzić też od zewnątrz. W czasie ciąży możesz zmagać się z obrzękami, opuchlizną, zatrzymaniem wody, dlatego jeszcze przed nią pomyśl o masażach czy kosmetykach ujędrniających – na pewno nie zaszkodzą! Prawidłowa waga Jeśli masz wagę w normie, nie musisz się martwić. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy masz prawidłową wagę, jest obliczenie współczynnika BMI , czyli indeksu masy ciała. Gdy okaże się, że masz niedowagę , powinnaś postarać się nadrobić kilka kilogramów. Konsekwencją zbyt niskiej wagi może być spadek płodności i problemy z zajściem w ciążę, a jeśli się uda – kłopoty z utrzymaniem ciąży. Jeśli masz dużą niedowagę, organizm jest słabszy, może też brakować ci witamin i składników odżywczych, a zdrowy organizm mamy to zdrowe maleństwo.   Jeśli ważysz za dużo i od dawna już powtarzasz sobie, że musisz zrzucić kilka kilo, to jest najlepszy moment. Po pierwsze, odchudzanie, gdy jeszcze nie...

waga w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy
Tycie w ciąży odbywa się w różnym tempie, kobiety najwięcej przybierają na wadze na początku 3. trymestru. Jest wiele kobiet, które w ciąży przytyły w sposób zdrowy. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.

Tycie w ciąży zależy między innymi od wcześniejszej wagi, wieku, a także innych czynników, takich jak odżywianie i aktywność fizyczna. Prawidłowe tycie w ciąży zakłada przybranie na wadze 11-13 kg. Nadmierne przybieranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko niektórych chorób, np. nadciśnienia tętniczego i   cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna zadbać o dietę w ciąży i odpowiednie nawodnienie organizmu.  Spis treści : Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Ile się tyje w ciąży? Szybkie tycie w ciąży – przyczyny Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama? Jak zapanować nad apetytem w ciąży? Czy karmienie piersią odchudza? Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie? Zasady diety w ciąży Czy wiek wpływa na tycie w ciąży? Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, a to zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – to rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi. Ile się tyje w ciąży? Ile można przytyć w ciąży? To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 11–13 kg w pojedynczej ciąży . Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór wagi ....

Fotolia.pl
Aktualności
Kary finansowe dla rodziców za otyłe dzieci - oburza was to, czy się zgadzacie?
Amerykańskie Portoryko rozważa wprowadzenie kar finansowych dla rodziców, którzy mają otyłe dzieci. Co o tym sądzicie?

Karaibska wyspa, boryka się z plagą otyłości podobnie jak cała Ameryka. Na nadwagę lub otyłość cierpi dwie trzecie jej mieszkańców (otyłość u dorosłych to wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30, nadwaga to BMI pomiędzy 25 a 30). Tyle samo wynosi średnia w USA, ale najmłodsze pokolenie z Portoryko zdecydowanie bije nawet amerykańskie rekordy. W Portoryko jest aż 28 proc. otyłych dzieci (w USA tylko 18 proc., choć dodatkowo 15 proc. amerykańskich dzieci ma nadwagę). Żeby powstrzymać epidemię, grupa portorykańskich senatorów przygotowała projekt ustawy, która przewiduje kary dla rodziców tuczących własne dziec i – czytamy na Wyborcza.pl.   Nauczyciele doniosą na otyłe dzieci Jak miałoby to wyglądać w praktyce?  Nauczyciele mieliby zgłaszać otyłe dzieci do szkolnego wychowawcy, który konsultowałby z lekarzami, czy problem jest natury medycznej czy dietetycznej. Jeśli to drugie, to rodzicom wyznaczano by do realizacji program zdrowej diety i ćwiczeń odchudzających dla dziecka . Co miesiąc byłyby sprawdzane postępy w jego wdrażaniu. Jeżeli po pół roku nie byłoby poprawy, to rodzice byliby karani grzywną od 500 do 800 dolarów. - Chcemy tylko poprawić jakość życia dzieci i pomóc rodzicom w dokonywaniu właściwych wyborów zdrowotnych - mówi senator Gilberto Rodriguez, jeden z pomysłodawców. - Otyli obywatele są ciężarem i obciążeniem finansowym dla całego społeczeństwa, bo znacznie częściej zapadają na choroby serca i cukrzycę - dodaje senator Jose Luis Dalmau. Źródło: Wyborcza.pl   Kary za otyłość karą za ubóstwo? Portorykański oddział Amerykańskiej Akademii Pediatrów jest przeciwko projektowi ustawy. Powód? Otyłość zwykle idzie w parze z biedą, dlatego grzywny byłyby rodzajem kary za ubóstwo. Poza tym zdaniem prawników trudno byłoby udowodnić, że otyłość dziecka jest wynikiem zaniedbań rodziców. Z niektórych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj