Reklama

Zaawansowany wiek mamy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych, np. zespołu Downa. U matek, które przekroczyły 40. rok życia, to ryzyko wynosi nawet 1:100. Ale późne macierzyństwo wiąże się też z większymi zagrożeniami dla zdrowia samej kobiety, nie tylko jej dziecka.

Reklama

Wiek a depresja poporodowa

Okazuje się, że wiek matki ma wpływ na wystąpienie depresji poporodowej, która jest dość powszechnym zjawiskiem - dotyka nawet co dziesiątej mamy. Najnowsze badania pokazują, że kobiety po 40. są narażone na jej wystąpienie nawet 5 razy bardziej niż młodsze koleżanki. Nie musi to oznaczać, że każda starsza mama będzie przygnębiona i przytłoczona nową sytuacją, choć ryzyko jest większe. Wiele objawów przechodzi z czasem bez konieczności zasięgania porady lekarza. Jeśli jednak objawy są poważne lub długo się utrzymują, wybierz się do specjalisty.

Jak się objawia depresja poporodowa?

Tak samo, jak u młodszych mam: uczuciem przygnębienia, lęku, poczuciem, że nie poradzisz sobie z dzieckiem. Czasem niechęcią do dziecka, płaczliwością, biernością. Nie u wszystkich kobiet występują te same objawy. Depresja może objawiać się zarówno apatią, brakiem apetytu i lękiem, jak i zupełną niechęcią do dziecka, emocjami, z którymi sobie nie radzisz.
Często starsze mamy są w stosunku do siebie bardzo wymagające i gdy nie są w stanie sprostać wyśrubowanym normom, które sobie założyły, pojawia się frustracja. A to prosta droga do przygnębienia i poczucia, że nie jesteś dobrą matką, które mogą przerodzić się w depresję. Mamy po 40. często boją się też reakcji otoczenia i najbliższych, a to zwiększa stres.

Przeczytaj też, jak powiedzieć o ciąży starszym dzieciom

Ciąża po 40. zwiększa ryzyko wystąpienia chorób

Nie tylko depresja poporodowa częściej występuje u mam, które później zdecydowały się na dziecko. Z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Organizm nie jest już tak silny, jak w wieku 20 lat. Należy również pamiętać, że wiek matki pozostaje w korelacji z ciążą mnogą - im mama starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki.

Reklama

Przeczytaj też, jak przygotować swoje ciało na ciążę

Reklama
Reklama
Reklama