Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, dziecko, druga ciąża, kobieta, brzuch
© slava_14 - Fotolia.com
Starania o dziecko

Ciąża około 40. - jak powiedzieć o tym dzieciom?

Ciąża koło 40. często nie jest planowana, zwłaszcza, gdy kobieta ma już męża i nastoletnie dzieci. Jak przygotować dzieci na wiadomość, że będą miały rodzeństwo?
Ciąża po 40. może być zaskoczeniem. Masz męża, odchowane dzieci, stabilną pracę, a tu nagle okazuje się, że znów czekają cię pieluchy i zupki... To nic dziwnego, że czujesz strach, czasem większy, niż gdy dowiedziałaś się o pierwszej ciąży. Kobieta, która ma ustabilizowaną sytuację życiową i duże dzieci, zwykle nie planuje powiększenia rodziny. 

Strach przed późną ciążą - to normalne

To normalne, że się boisz, może nawet panikujesz, różne myśli przychodzą ci do głowy. Jeśli zdecydujesz się urodzić dziecko, nie ma wyjścia, trzeba powiedzieć o tym najbliższym. Taka wiadomość będzie dużym zaskoczeniem nie tylko dla męża czy partnera, ale pewnie też dla dzieci, które nie spodziewały się, że będą miały rodzeństwo.

Jak przygotować się do rozmowy?

Przede wszystkim przygotujcie się do rozmowy z dziećmi, usiądźcie razem, wybierzcie spokojny moment, kiedy nikt się nie spieszy. Spróbujcie powściągnąć entuzjazm, nawet jeśli wiadomość o ciąży bardzo was ucieszyła. Starsze dzieci mogą nie podzielać waszego radosnego nastroju, dlatego lepiej wyjaśnić im spokojnie, że dla was to również niespodzianka, niż atakować radosnymi okrzykami i łzami szczęścia.

Przeczytaj też: 7 pytań o późną ciążę

Wyjaśnijcie dzieciom, że nie ich obowiązkiem będzie zajmowanie się młodszą siostrą lub bratem (i nie wymagajcie tego od nich!). Uspokójcie, że nie będą musiały np. oddawać swoich pokoi, niemowlę będzie na początku spało z wami i wymyślcie rozwiązanie, jeśli nie macie dodatkowego pokoju dla malucha (zamiana mieszkania na większe, a może dom za miastem, o którym zawsze marzyliście?).

Jakiej reakcji się spodziewać?

Problemem, z jakim możesz się zetknąć, jest strach dzieci, że zejdą na drugi plan. Teraz, kiedy mama jest w ciąży, należy się o nią szczególnie troszczyć i wyręczać w obowiązkach. Oznacza to więcej pomocy ze strony starszych dzieci. Nastolatki mogą obawiać się, że kiedy pojawi się na świecie niemowlę, oni będą mniej ważni, bo wszyscy będą zajmować się maleństwem.

Czytaj też: Czym różni się druga ciąża od pierwszej?
 
Musisz wyjaśnić dzieciom, że noworodek wymaga dużo większej uwagi, niż nastolatek, ale nie oznacza to, że kochasz ich mniej albo że ich problemy schodzą na drugi plan. Pamiętaj, że one nadal potrzebują twojej troski, uwagi i miłości, nie mniej, niż najmłodsze dziecko.

Rodzice uprawiają seks

Pewnie przy rozmowie z nastolatkami poczujesz się zażenowana, może zawstydzona, onieśmielona. To, że jesteś w ciąży, oznacza przede wszystkim, że rodzice nadal są aktywni seksualnie, a seks rodziców często jest tabu dla dzieci i nie chcą o tym myśleć, a już na pewno słuchać. 

Czytaj też: Dlaczego fajnie mieć rodzeństwo?
 
Gimnazjalista czy licealista może się obawiać, co powiedzą znajomi, gdy dowiedzą się, że mama kolegi jest w ciąży. Pewnie boi się, że stanie się obiektem żartów i docinek. Nastoletnie dzieci są bardzo wrażliwe i chcą być akceptowane w grupie.

Co robić? Przede wszystkim bądźcie cierpliwi i dajcie dzieciom czas. Na pewno oswoją się z tą sytuacją i gdy przekonają, że kolejne dziecko nie oznacza rewolucji w ich życiu, zaakceptują nową sytuację. Musicie wykazać się dużą cierpliwością, zrozumieniem i opanowaniem - na pewno wasze zdenerwowanie nie uspokoiłoby starszych dzieci, a i nie służy młodej mamie.

Pamiętajcie, że ten scenariusz wcale nie musi okazać się prawdziwy w waszym przypadku, może dzieci ucieszą się z młodszej siostry lub brata bardziej niż wy?
 

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film

Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Mąż mnie wini, że nie mogę mieć dzieci
Co robić, gdy zamiast upragnionej ciąży pojawia się złość i nieporozumienia między partnerami? Radzi dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożka.

Trudno się dziwić parze, że po wielu miesiącach starań o dziecko, powoli traci nadzieję na ciążę. Że po roku prób zaczyna się kłócić, unika tematu niepłodności (więcej: problemy z poczęciem ), a przy okazji jakiejkolwiek bliskości. Padają też oskarżenia, że to druga strona jest winna. Kobieta czuje się karana, a mężczyzna obawia się badań potwierdzających niepłodność. Jak rozwiązać taką sytuację, spytaliśmy dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholożkę. Szukanie pomocy Zwykle dzieje się tak, że wraz z podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka pojawia się oczekiwanie, że do ciąży dojdzie bardzo szybko. Stąd takie rozczarowanie. Jeśli trudności z zajściem w ciążę trwają dłużej niż rok, warto wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje (sprawdź: niepłodność – objawy i przyczyny ). Być może jest to sytuacja przejściowa. Na pocieszenie powiem, że wiele par ma problemy z płodnością, więc lekarze z dużym doświadczeniem potrafią te zaburzenia diagnozować i leczyć. Również psycholodzy mają sporą wiedzę na ten temat – warto skorzystać z ich pomocy i wsparcia. Reakcja na diagnozę: niepłodność Zwykle pierwszą reakcją na wiadomość, że trudności z zajściem w ciążę są czymś więcej niż przypadkiem, jest zdziwienie i niedowierzanie. Potem oboje partnerzy (lub tylko jeden) mogą zaprzeczać niepłodności , co uniemożliwia lub opóźnia leczenie (czytaj: niepłodność to problem obojga partnerów ) . A gdy zostanie podjęte, pojawia się: gniew i złość wobec lekarza, wymaganych badań itd. napięcie między partnerami – negatywne emocje wobec tego, po którego stronie leży przyczyna niepłodności, choć odczuwane, nie zawsze są otwarcie ujawniane chęć izolacji – niepłodny partner może zamykać się w sobie, ukrywać swoje uczucia, nie mówić o trudnościach, a także unikać kontaktów ze znajomymi,...

przedszkolanka z dziećmi
fotolia.com
Edukacja
Jak być w dobrych stosunkach z przedszkolanką dziecka
Komunikacja na linii rodzic-nauczyciel może przebiegać gładko. Wiele zależy od ciebie. Zobacz, o czym koniecznie powinnaś pamiętać, a czego się wystrzegać, żeby uniknąć konfliktów z przedszkolną opiekunką twojego dziecka. Nie chcesz, żeby ono było ofiarą twoich nieporozumień z paniami, prawda?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Oddając dziecko do przedszkola, powierzasz komuś najcenniejsze, co masz - tak czuje się wiele matek. Panie przedszkolanki mogą mieć do tego nieco chłodniejszy stosunek, w końcu zajmowanie się dziećmi to ich praca. Co nie oznacza, że z założenia potraktują ją po macoszemu. Mnóstwo przedszkolanek z wieloletnim stażem angażuje się na 100 proc. i nawiązuje wspaniałe relacje z dziećmi. Ale relacje z rodzicami to inna para kaloszy - właśnie na nie najczęściej narzekają pracownicy przedszkoli. Rodzice potrafią być naraz roszczeniowi i kompletnie niezaangażowani. Albo nadmiernie zaangażowani, co utrudnia zadanie wychowawcom. Jako rodzic możesz mieć wpływ na to, co dzieje się w przedszkolu, ale żeby to zrobić, musisz współpracować z jego pracownikami. Zobacz, jak: Odbieraj telefon, odpisuj na maile Upewnij się, że podałaś w przedszkolu poprawny i aktualny numer telefonu komórkowego i do pracy . Za każdym razem, gdy zmieniasz numer, powiadom o tym sekretariat. Przedszkolanki muszą mieć pewność, że na pewno się do ciebie dodzwonią, gdy coś się wydarzy i będą musiały się z tobą skontaktować. Dlatego - odbieraj telefon! Jeżeli umawiacie się, że informacje ważne dla całej grupy będą przekazywane mailem, podaj swój aktualny adres i sprawdzaj pocztę przynajmniej co 2-3 dni. Podaj wszystkie informacje o dziecku Jeżeli dziecko ma cukrzycę , alergię na orzeszki albo panicznie boi się psów, nie ukrywaj tego . Lepiej, żeby personel przedszkola mógł się przygotować na daną sytuację, niż musiał niespodziewanie się z nią mierzyć. Jeżeli coś takiego wyjdzie na jaw, na pewno nie będziesz ulubioną mamusią. Co więcej,...

1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
Seks w ciąży
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze – czy można kochać się na początku ciąży?
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest całkowicie bezpieczny. Jeśli kobieta ma ochotę na zbliżenia ze swoim partnerem, nie powinna z nich rezygnować.

Seks w ciąży może dać wiele satysfakcji obojgu partnerom. Nie odmawiaj sobie zbliżeń, o ile tylko masz na nie ochotę. Specjaliści podkreślają, że w początkowym okresie prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma żadnego powodu do zaprzestania współżycia seksualnego. Podobnie zresztą jak seks w ciąży w drugim trymestrze  i seks w trzecim trymestrze ciąży , w pierwszym trymestrze ciąży zbliżenia są całkowicie bezpieczne. Czy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zrezygnować z seksu? Przy zdrowo rozwijającej się ciąży nie ma powodu, by rezygnować ze wspólnych zbliżeń. Oczywiście, jeśli jedno z partnerów czuje opór przed zbliżeniem, konieczna jest rozmowa z lekarzem. Warto wyjaśnić wątpliwości i zastanowić się, jakie  pozycje seksualne w ciąży  najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie nie ma powodu do zmiany ulubionych pozycji podczas współżycia. Ważne, żeby do niczego się nie zmuszać. Dolegliwości związane z rozwojem ciąży: nudności, wymioty czy ogólne zmęczenie i senność (które na pewnym etapie pojawiają się niemal u każdej kobiety) nie zachęcają do miłosnych igraszek.  Kiedy należy zrezygnować ze współżycia w pierwszym trymestrze ciąży? W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ryzyko poronienia (bóle w dole brzucha, plamienie lub krwawienie) należy zrezygnować z uprawiania seksu. W innym wypadku może dość do „urazu” mechanicznego związanego z penetracją. Obecny w męskim nasieniu prostaglandyn może spowodować rozluźnienie mięśniówki szyjki macicy, przyspieszyć rozwieranie kanału szyjki, a w rezultacie doprowadzić do poronienia.  Współżycie seksualne jest niewskazane również podczas infekcji dolnego odcinka dróg rodnych, tj. sromu i pochwy. W takim wypadku uprawianie seksu zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji w drogach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj