Dania dla dzieci – niejadków: łatwe i proste przepisy, w których rozsmakuje się twoje dziecko
Rodzice niejadków dwoją się i troją, aby ich dzieci w końcu zaczęły jeść. Podpowiadamy, jak przyrządzić posiłki, aby nawet największy niejadek prosił o dokładkę!
Jak przyrządzić dania dla niejadków? To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze, posiłki powinny wizualnie zachęcać do jedzenia. Im bardziej przypominają zabawne postacie, tym wyższe prawdopodobieństwo, że dziecko chętniej zasiądzie do jedzenia. Po drugie, przygotowane dania powinny być smaczne i dobrze doprawione. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak przygotować smaczne dania, które zagoszczą na stałe w menu dla niejadka.
1 z 6
Ulubione dania dzieci: zdrowe przepisy na nuggetsy, zupę pomidorową i makaron z sosem
Z doświadczenia wiemy, że dzieci uwielbiają frytki, nuggetsy, zupę pomidorową i makaron z sosem pomidorowym. Każde z tych dań, odpowiednio przygotowane, jest zdrowe, jednak dieta składająca się z czterech potraw na krzyż nie jest zbyt różnorodna, a co za tym idzie, nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na szczęście, da się przygotować powyższe dania w kilku smacznych i zdrowych wariantach. Podpowiadamy, jak to zrobić.
- Wariacje na temat zupy pomidorowej: przygotowana na delikatnym rosole z dodatkiem passaty pomidorowej, przecieru pomidorowego czy koncentratu to tak naprawdę zdrowe danie. Jeśli chcesz dodatkowo podbić walory smakowe dania, dodaj do garnka z zupą ¼ łyżeczki cynamonu. Może i brzmi to dziwnie, ale to naprawdę działa. Dzięki temu zupa stanie się mniej kwaśna i bardziej aromatyczna. Do takiego wywaru możesz dodać pieczoną, czerwoną paprykę, a także ciecierzycę, która jest bogata w białko. Całość zblenduj i podawaj z makaronem albo z grzankami. Gwarantujemy, że tak podkręcona pomidorowa zasmakuje każdemu dziecku, ale i niejednemu dorosłemu.
2 z 6
- Nuggetsy: to panierowana pierś z kurczaka pokrojona w małe kawałki, smażona na głębokim tłuszczu. Nuggetsy można przygotować także w zdrowszy sposób. Wystarczy zrobić panierkę z płatków kukurydzianych: płatki kukurydziane należy zblendować na pył, a do kukurydzianej panierki dodać szczyptę słodkiej papryki, soli i pół łyżeczki nieaktywnych płatków drożdżowych, bogatych w witaminę B, które nadadzą lekko serowego posmaku. Kurczaka pokrój w małe kawałki i wytnij z niego niepotrzebne włókna. Następnie zamocz je w rozkłóconym jajku i obtocz w uprzednio zrobionej panierce z płatków kukurydzianych. Przygotowaną w ten sposób pierś piecz przez 20 minut w piekarniku (grzanie góra-dół, 180 stopni C).
3 z 6
- Makaron z sosem pomidorowym: podobnie jak w przypadku zupy pomidorowej, do sosu pomidorowego warto dodać odrobinę cynamonu, aby sos zyskał całkowicie nowy smak. Do sosu pomidorowego można dodać także podsmażoną cebulkę. Albo też iść krok dalej! Jeśli twoje dziecko przepada za sosem pomidorowym, nie wahaj się użyć do niego ugotowanej na miękko czerwonej soczewicy, chudego mięsa mielonego, miękkiego bakłażana czy dyni. Sos zyska na wartości odżywczej, a w smaku nadal będzie dominował pomidor.
Porada: jeśli chcesz dodatkowo uatrakcyjnić potrawę, sięgnij po makaron, który przypomina kształtem ulubioną postać z bajki dziecka albo literki bądź cyferki. Taki makaron znajdziesz w dużych dyskontach, a także w sklepach ekologicznych.
4 z 6
- Frytki: kolorowe frytki to coś, co pokocha każde dziecko. Jak je zrobić? Najlepiej jest obrać i pokroić w cienkie paski warzywa takie jak: ziemniaki, buraki, kalarepa, pietruszka, batat, marchewka. Warzywa należy polać niewielką ilością oleju, najlepiej rzepakowego, posypać je odrobiną soli i słodkiej papryki. Zamiast smażenia, lepiej je upiec. Wystarczy nastawić piekarnik na 180 stopni C, grzanie góra-dół i piec warzywne frytki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia przez 20-30 minut.
5 z 6
Menu dla niejadka: kolorowe, piękne podane dania
Jedzenie dla niejadka powinno być ładnie podane. W końcu je się też „oczami”. Przedstawiamy kilka propozycji, jak w atrakcyjny sposób podać posiłki.
Bento: jedzenie, które skusi każdego niejadka
Bento to w Japonii odpowiednik drugiego śniadania. Zazwyczaj składa się ono z ryżu, warzyw, ryby lub mięsa. Potrawa zaserwowana jest w lunchboxie i prezentuje się niezwykle smakowicie. Warto w ten sposób zrobić drugie śniadanie dla dziecka do szkoły. Podpowiadamy, jak je przygotować.
- Kyaraben – ten sposób przygotowania bento polega na ułożeniu jedzenia w taki sposób, aby przypominało postacie z kreskówek.
- Oekakiben – polega na ułożeniu poszczególnych składników tak, aby przypominały razem jakieś zwierze albo roślinę.
- Shokado – tradycyjne bento podawane w lakierowanym, czarnym pudełku. Gotowy posiłek można kupić, ale Japończycy z precyzją przygotowują takie posiłki dla swoich bliskich i dla siebie w domu.
Wskazówka: do przygotowania bento warto użyć składników, które wyglądają apetycznie i jednocześnie są zdrowe. Jest to np. kolorowy humus (buraczkowy, paprykowy). Możesz zrobić z niego „chmurkę” albo „serce”. Jeśli twoje dziecko nie przepada za hummusem, równie dobrze sprawdzi się fasolowa bądź soczewicowa pasta kanapkowa. Za pomocą ostrej obieraczki możesz wyczarować fantazyjne kształty z ogórka, marchewki czy kalarepy. Niech poniesie cię fantazja, dziecko z pewnością to doceni.
6 z 6
Jedzenie dla niejadka: kolorowe koktajle
Dzieci uwielbiają koktajle. Dobra wiadomość jest taka, że w koktajlach można przemycić ogromną ilość wartościowych składników odżywczych (np. ciecierzycę), których w takim zestawieniu nie wyczuje mały niejadek. Jak przygotować taki koktajl, aby dziecko zjadło go ze smakiem? Oto kilka wskazówek.
- Baza: bazą każdego koktajl powinny być owoce. Nie żałuj ich! To właśnie one sprawiają, że koktajl jest słodki, przez co chętnie pity przez dziecko. Latem i wczesną jesienią warto korzystać z sezonowych owoców, takich jak: jagody, maliny, truskawki czy borówki. Poza sezonem możesz skorzystać z mrożonek. Do każdego koktajlu można dodać banana, który podbije kaloryczność i nada słodkiego smaku.
- Wkładka: czyli białko. Jeżeli użyjesz dużej ilości owoców (co najmniej połowa wysokiego naczynia do blendowania) do koktajlu warto dodać ugotowanych płatków owsianych, kaszy jaglanej, sproszkowanych orzechów, sproszkowanych konopi czy niewielkiej ilości twarogu.
- Dodatki: tutaj tak naprawdę nie ma ograniczeń. Można dodać surowego kakao, orzechy, kawałki świeżych owoców, tapiokę (koktajl będzie wyglądał tak, jak popularna bubble tea) czy nasion chia.
- Mleko: do każdego koktajlu warto dodać mleko, zarówno krowie, jak i roślinne. Jeśli chcesz, aby koktajl był bardziej ożywczy, możesz wykorzystać także maślankę czy jogurt naturalny.
- Słodzik: jeśli przygotowany koktajl nie jest zbyt słodki, możesz dodać do niego odrobinę miodu albo syropu z agawy. Ewentualnie możesz dodać upieczonego banana, który po obróbce termicznej staje się znacznie słodszy.
Zobacz także: