Co można zrobić z ziemniaków? 5 pomysłów dla dzieci
Ziemniaki, choć tak popularne w naszym kraju, są bardzo niedocenianym warzywem. Rzadko jadamy je inaczej niż po prostu ugotowane w wodzie lub w postaci puree. A można z nich przyrządzić co najmniej kilka pysznych potraw.
1 z 8
Wbrew pozorom ziemniaki to wszechstronne warzywa, choć dietetycy niechętnie nazywają je warzywami i zalecają, by nie traktować ich jako warzyw, lecz bardziej jako skrobiowy dodatek do obiadu typu kasza czy ryż. Tak czy siak z ziemniaków można zrobić nie tylko puree i podać je na obiad, ale także kilka innych dań.
Co można zrobić z ziemniaków?
Znasz nadziewaną paprykę czy pomidory, ale nigdy nie przyszło ci do głowy nadziewać ziemniaki? A można to zrobić, np. przyrządzając ziemniaczane łódeczki, które na pewno przypadną do gustu dzieciom. Ziemniaki można piec z ziołami, zapiekać w zapiekankach, także mięsnych, dodawać do sałatek czy wykorzystywać jako nadzienie, np. do pierogów. Można z nich zrobić ziemniaczane kotleciki czy placki, mogą być także składnikiem klusek, np. kopytek czy bardziej po włosku brzmiących gnocchi.
Od kiedy dzieci mogą jeść ziemniaki?
Ziemniaki to jedno z pierwszych warzyw, które możesz podać niemowlakowi podczas rozszerzania diety – czyli po 4–6 miesiącu życia. Mają same zalety: są lekkostrawne, niskokaloryczne (jeśli nie dodasz do nich kalorycznych dodatków), nie wywołują objawów uczulenia, a poza tym są sycące i całkiem wartościowe. Zwłaszcza młode ziemniaki zawierają sporo witaminy C – choć te przechowywane przez zimę trochę ją tracą. W ziemniakach są też witaminy: A, B1, B2, B3, B6 i PP, a także składniki mineralne, szczególnie potas wspomagający serce, oraz magnez mający korzystny wpływ na układ nerwowy, który jest też budulcem kości i zębów. Jest w nich też trochę wapnia, żelaza i fosforu.
Zobacz też:
2 z 8
Za pierogami przepadają nawet największe niejadki! Polecamy przepis na pierogi ruskie: z twarogiem i ziemniakami. To klasyczne, ale jakże pyszne danie z ziemniaków!
3 z 8
Ziemniaki świetnie nadają się na sałatki - nie tylko te z majonezem czy śmietaną. Są doskonałą bazą i dobrze łączą się z lekkimi dressingami jogurtowymi. Koniecznie spróbujcie połączenia ziemniaków, ogórków świeżych lub kiszonych oraz pora.
4 z 8
Gnocchi, danie podobne do naszych rodzimych kopytek, polubią wszystkie dzieci. Polecamy spróbować nieco mniej tradycyjnej wersji: ziemniaczanych gnocchi z dynią i miętą. Do tego warzywny sos i danie obiadowe gotowe.
5 z 8
Kotlety z warzyw? Czemu nie! To świetny pomysł na urozmaicenie tradycyjnego obiadu. Polecamy przepis na warzywne kotleciki. Uwaga jednak - dania smażone w głębokim tłuszczu są kaloryczne, a także mogą być ciężkostrawne.
6 z 8
Bardzo proste, poza ziemniaczanym puree i ziemniakami z wody, są też placki z ziemniaków. Lepiej udają się ze starych ziemniaków niż młodych, bo młode mają sporo wody. Placki ziemniaczane, choć są dość tłuste i przez to ciężkostrawne, są uwielbiane przez dzieci. Dla alergików możesz też zrobić placki ziemniaczane bezglutenowe.
7 z 8
Z ziemniaków świetnie udają się też zapiekanki. Są pyszne, a w dodatku taka zapiekanka mięsno-ziemniaczana jest już pełnym jednogarnkowym drugim daniem, jeśli tylko dodasz do zapiekanki jakieś inne warzywa, np. brokuły. Szybkie i sycące – zwłaszcza dla zabieganych młodych rodziców.
8 z 8
Puree ziemniaczane z masłem i mlekiem może zjeść każdy. Już nawet niemowlak! Zresztą to chyba najłatwiejsze danie z ziemniaków, jakie można sobie wyobrazić. Zobacz, jak łatwo zrobić delikatne ziemniaczane puree dla całej rodziny.