Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, picie, mleko, szklanka
Żywienie

Czy twoje dziecko ma wystarczająco dużo wapnia?

Polskie dzieci mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Skąd ta nagła wrzawa? Dlaczego akurat wapń jest tak ważny w diecie dziecka? Co robić, jeśli dziecko nie chce pić mleka albo jest na nie uczulone?

Wapń jest naprawdę bardzo ważny. Specjaliści poświęcają temu pierwiastkowi aż tyle uwagi, ponieważ to właśnie on odpowiada za prawidłową mineralizację kości, a więc za to, by były mocne i nie łamały się z byle powodu.  Za niedobór wapnia „płacą” oczywiście także zęby.
Ale wapń ma znaczenie nie tylko dla kości: wpływa również na pracę całego układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni dziecka.

 

W jakich produktach szukać wapnia?

Najlepszym jego źródłem jest mleko oraz jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc.
Dużo jest go także w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je razem z kręgosłupem i ośćmi).
Można go znaleźć w orzechach, fasoli lub soi (jednak nasz organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych) oraz w żywności wzbogacanej w ten pierwiastek (informacje na opakowaniach).

 

 

Dlaczego wapń bardzo często wymienia się jednym tchem z witaminą D?

By organizm malucha mógł zrobić użytek z dostarczanego mu z pożywieniem wapnia, musi dostać także odpowiednią dawkę witaminy D, inaczej nic z tego. Potrafimy wyprodukować tę witaminę sami pod warunkiem, że wystawimy się na działanie promieni słonecznych. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało, dlatego trzeba ją „dowozić” z zewnątrz, w pożywieniu (pamiętaj, znajdziesz ją w tłustych rybach i tranie).
Uwaga! Nie rezygnuj ze spaceru z dzieckiem tylko dlatego, że jest pochmurno. Czy wiesz, że już kwadrans spędzony na dworze może uaktywnić produkcję witaminy D?

 

 

Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko?

Dzieci w wieku od roku do trzech lat potrzebują 800–1000 mg wapnia na dobę. Starsze (od czterech do dziewięciu lat) – 800 mg. To oznacza trzy, cztery szklanki mleka dziennie! Na szczęście nie musisz stać nad swoją pociechą i pilnować, by pochłonęła taką ilość.
 Szklankę mleka możesz zastąpić jogurtem (150 g), szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera (nie za często, bo jest tłusty i słony – wystarczy kilka razy w tygodniu), dwoma trójkącikami serka topionego lub 10 dag migdałów.
O niemowlę nie musisz się martwić. Jeśli karmisz je piersią albo podajesz mu mieszankę w zalecanej ilości, otrzymuje dostateczną porcję wapnia.

 

 

 

Czy twarożek jest dobrym źródłem wapnia?

Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, np. rozrabiając nadzienie do naleśników z jogurtem.

Wydrukuj przepis   Twarożek Gąski Balbinki

 

 

 

Co robić, jeśli dziecko nie lubi mleka?

Spróbuj podać mu mleko  inaczej. Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę (potrafi zdziałać cuda).
Pamiętaj, że mleko nie musi być wcale ciepłe – równie dobrze możesz podawać je w temperaturze pokojowej albo nawet lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci.
Możesz także robić malcowi kakao, koktajle mleczne, budyń, a także zabielać jego zupki jogurtem, dodawać mleko do ziemniaków i naleśników, podawać mleczne desery.

Sprawdź, co można podać dziecku zamiast mleka

 

 

Co robić, jeśli dziecko nie może pić mleka, bo jest na nie uczulone? 

Przede wszystkim nie wolno wprowadzać diety bezmlecznej na własną rękę! Jeśli zaleca ją lekarz, poproś, by dokładnie wytłumaczył ci, co powinnaś dawać dziecku do jedzenia, by nie groziły mu niedobory wapnia. Malec powinien być pod stałą kontrolą pediatry lub alergologa.
 
Przeczytaj także: Czy mleko szkodzi? Wreszcie koniec z mitami

 

Niedobór wapnia jest groźny! Tych produktów nie może zabraknąć w diecie twojego dziecka (i twojej!)

panthermedia_A10589265.jpg
Panthermedia
Dieta
9 rodzajów mleka - nasz ranking
Mleko jest dla dziecka jednym z głównych źródeł białka oraz składników mineralnych (przede wszystkim wapnia), niezbędnych m.in. do budowy kości, mięśni, skóry i tkanek.

Po co dziecku mleko? Jest jednym z głównych źródeł białka oraz składników mineralnych (przede wszystkim wapnia), niezbędnych m.in. do budowy kości, mięśni, skóry i tkanek. Kilkuletnie dziecko potrzebuje około dwóch szklanek mleka dziennie – pod warunkiem że dostaje jeszcze przetwory mleczne, np. jogurt, twarożek, ser. Mleko tłuste i półtłuste ma najwięcej cennych składników, dlatego właśnie takie powinnaś kupować swojemu maluchowi. Twoja pociecha powinna je pić codziennie. Dla kilkulatka najlepsze jest tłuste lub półtłuste. Zobacz co masz do wyboru: * * * * znakomite * * * dobre * * czasem możesz podać * podawaj rzadko Białe * * * Wzbogacone w wapń. Dostarcza 40% więcej łatwo przyswajalnego wapnia niż zwykłe mleko. Ma delikatny smak, jest dobre na ciepło i na zimno. Candia kozie * * * * Dobra alternatywa dla mleka krowiego – zawiera więcej wapnia, potasu, fosforu oraz witamin. Ma specyficzny smak. Dzieci, którym szkodzi mleko krowie, czasem lepiej tolerują kozie. Bio mleko McDonald’s * * * * Można je dostać (razem ze smakową rurką) w zestawie Happy Meal zamiast gazowanego napoju. Ma obniżoną zawartość tłuszczu (1,5%), ale za to więcej wapnia. Pochodzi z gospodarstw ekologicznych. Candia junior * * * * Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Dodatkowo wzbogacone w wapń oraz witaminę D, aby zaspokoić zapotrzebowanie kilkulatka na te składniki. Zachowuje taką samą ilość witamin jak mleko świeże. Zimne mleko * * * * Pod względem zawartości mikroelementów i witamin jest maksymalnie zbliżone do świeżego mleka krowiego. A to za sprawą unikalnego sposobu produkcji – mikrofiltracji. Dzięki temu smakuje niemal tak jak mleko prosto od krowy, ale można je pić bez gotowania. Dan mleko vanilla * * Smakowe. Ma waniliowy, lekko słodki smak (jest dosładzane). Dobre dla...

dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Żywienie
Wapń obowiązkowo
Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.

Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych). Dlaczego łączy się go często z witaminą D? By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie). Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko? Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia . Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego. Czy twarożek jest dobrym jego źródłem? Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt. Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka? Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle...

Sery dla dzieci
F
Żywienie
Od kiedy serek topiony? 7 ważnych faktów o serach dla dziecka
Choć wszystkie sery produkowane są po prostu z mleka, to na świecie istnieje aż kilka tysięcy ich gatunków. Nie wszystkie jednak nadają się dla małych dzieci. Czy wiesz, jakie sery może jeść twoje dziecko i dlaczego akurat serek topiony nie jest specjalnie polecany dla dzieci?

Sery wytwarza się z mleka – sery żółte z dodatkiem podpuszczki dojrzewają, sery białe powstają w wyniku zakwaszenia mleka i odciśnięcia serwatki. Składniki odżywcze są w nich bardziej skoncentrowane niż w mleku (wyjątek to ser twarogowy z mniejszą ilością wapnia). 1. Sery są bardzo wartościowe Sery są bardzo dobrym źródłem wapnia (wyjątkiem jest twaróg, który ma stosunkowo mało tego pierwiastka) i pełnowartościowego białka . Obfitują też w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D) i witaminy z grupy B (zwłaszcza B2), a także fosfor oraz magnez. Wszystkie składniki są dobrze przyswajalne i efektywnie wykorzystywane przez organizm (wyjątek to cukier mleczny – laktoza ). Sery żółte (np. edamski, gouda) w porównaniu do mleka mają 6–7 razy więcej wapnia i fosforu, kilkanaście razy więcej witaminy A i E oraz dwa razy więcej witaminy B2 i magnezu. 2. Twarożek można podać już w 1. roku życia W 11. miesiącu życia można podać dziecku twarożek , może być domowy. Mleko pasteryzowane (nie UHT!) przegotuj, zakwaś je łyżką śmietany i zostaw na 24 godziny, by się zsiadło. Po ukwaszeniu usuń warstwę tłuszczu. Lekko ogrzej je w tzw. kąpieli wodnej (naczynie z mlekiem wstaw do większego z gorącą wodą). Ścięty ser odcedź na sitku lub na podwójnej gazie. Można go podać jako samodzielne danie na podwieczorek . Zobacz też: Wapń dla mocnych kości 3. Ser biały zawiera mało wapnia W procesie wyrobu białego sera 80 proc. zawartego w mleku wapnia przechodzi do serwatki, która jest odciskana. Dlatego twaróg ma kilka razy mniej wapnia niż ser żółty – np. dziewięć razy mniej tego pierwiastka niż ser edamski – ale ma też dużo mniej tłuszczu i mało kalorii . 4. Ser żółty jest tłusty Ser żółty jest świetnym źródłem wapnia i fosforu – pierwiastki te mają wielki wpływ na mocne zęby i kości. Dwa plasterki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak