kasza, owoce
Dieta

Kipi kasza

Kipi groch, lepsza kasza niż ten groch – nie trzeba już chyba kończyć tej dykteryjki, bo i tak wiadomo, że od kaszy człowiek zdrów. Tylko co zrobić, by się nie znudziła?

Nawet najlepsze danie może zbrzydnąć, gdy będziesz podawać je często. Sama przekonasz się zaraz, że zwykła kasza wcale nie musi smakować zwyczajnie. Oto garść pomysłów, jak podawać ją na różne sposoby.

Z owocami lub warzywami
Przecierem owocowym możesz polać już pierwsze kaszki dla niemowlaka. Różne owoce (odpowiednie do wieku malucha!) sprawią, że danie za każdym razem będzie smakować inaczej, a ty będziesz kształtować smak maluszka. Później świeże lub gotowane owoce możesz dodawać do kasz, np. manny, kuskusu czy jaglanej. Nie dosładzaj dań z owocami. Cukier naturalnie zawarty w owocach powinien wystarczyć, ewentualnie dodaj mleko. Neutralną w smaku kaszkę lub kleik (np. ryżowy) podawaj też z przecierem z warzyw – sprawdź, jak na taki smak zareaguje twój maluch.

Jako dodatek do zup
Zupki dla niemowlaka powinny zawierać dodatek kaszy – możesz je zagęszczać nie tylko ryżową czy kukurydzianą, ale także kaszą manną. Na początku (od 5–6. miesiąca) wystarczy odrobina (pół łyżeczki), od 10. miesiąca możesz podawać większe ilości. Z kaszy krakowskiej ugotujesz pierwszy krupniczek dla malucha w 9–10. miesiącu życia. Potem dodawaj do zupy drobną kaszę jęczmienną, np. mazurską. A może twoje dziecko polubi kostki z kaszy manny, krakowskiej lub jaglanej?
 
W sałatkach na zimno i ciepło
Są pyszne i szybko się je robi. Dla trzylatka skomponuj klasyczną arabską sałatkę z kuskusem. Przygotuj kaszę zgodnie z przepisem na opakowaniu (warto ją przez moment zagotować), dodaj świeże warzywa – pokrojony ogórek, paprykę, pomidor, natkę, miętę, bazylię – i polej oliwą. Do sałatek nadaje się też kasza gryczana.

W formie zapiekanek
Celują w nich wegetarianie –  warto brać z nich przykład. Najlepiej nadaje się do tego kasza jaglana, ale niezłe zapiekanki wychodzą też z gryczanej czy jęczmiennej. Ugotowaną kaszę (najlepiej uprażoną – musi wchłonąć całą wodę) wsyp do żaroodpornego naczynia i przełóż duszonymi warzywami i mięsem. Teraz wystarczy krótko zapiec. To smaczne danie dla dwulatka.

Jako składnik nadzienia
Na przykład do pierogów czy naleśników dla trzylatków. Super sprawdza się gryczana w połączeniu z białym serem i cebulką. Wystarczy wymieszać kaszę z twarogiem i przyprawić. Kaszę możesz dodać do nadzienia do gołąbków, a wydrążony pomidor czy cukinia też świetnie komponują się z takim farszem.    


Konsultacja: dr hab. Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w IMiD.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę je kaszkę
Edipresse
Dieta
Jak i kiedy podawać niemowlętom kaszki?
Kaszki to pierwszy produkt zbożowy, który wprowadzasz do diety dziecka w pierwszym półroczu życia. Trzeba to robić w odpowiedniej kolejności, bo dziecko nie z każdą konsystencją sobie poradzi. Sprawdź, w jakiej kolejności podawać kaszki niemowlakowi.

Dzięki kaszce dziecko ma szansę pierwszy raz zetknąć się z produktami zbożowymi oraz glutenem (białko zawarte w zbożach). Może się to zdarzyć już po czwartym miesiącu życia, bo właśnie od tego momentu maluch może dostawać kaszki , niezależnie do tego, czy jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym.  Od kiedy dziecko może jeść kaszki? Na wprowadzenie kaszki do diety dziecka masz sporo czasu – możesz ją podać już w piątym miesiącu życia, ale możesz to zrobić aż do 12. miesiąca życia. Dziecko może próbować kaszek z różnych zbóż (glutenowych i bezglutenowych), na początku łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Ale bardziej kluczowe od rodzaju kaszki jest to, jaką ma konsystencję po przygotowaniu. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety dziecka w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, ma sporo kalorii. Jakie kaszki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców Zanim dziecko skończy rok Zacznij od podawania drobnych kaszek, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po siódmym, ósmym miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze rodzaje kasz. Jednak muszą one być dobrze rozgotowane. 1. Kaszki glutenowe Kaszka manna  – warto właśnie od niej zacząć podawanie kaszek niemowlakowi. Ma bardzo dobrą konsystencję na pierwsze próby jedzenia kaszki przez dziecko. Rozgotowaną kaszę mannę możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym. Kaszka pszenna  – zamiast odrobiny manny do przecierów jarzynowych możesz dodawać również inną kaszkę glutenową, np. pszenną. Większość mam maluchów sięga po specjalne kaszki dla niemowląt . Zawsze trzeba przeczytać informację producenta o tym, jak przygotować kaszkę (dodać wodę czy mleko) i od jakiego wieku można podawać ją dziecku. Kuskus  – warto o nim pamiętać, gdyż jest...

Jak ugotować kaszę jaglaną?
Dieta
Jak ugotować kaszę jaglaną, żeby była smaczna i zdrowa?
Gotowanie kaszy jaglanej nie jest trudne. Ale – jak wiedzą wszystkie osoby, które mają do czynienia z gotowaniem – każdą potrawę można ugotować lepiej lub gorzej. Oto przepis, dzięki któremu wychodzi idealna jaglanka.

Gotowanie kaszy jaglanej wymaga czasu i znajomości kilku zasad, które poprawiają smak jaglanki i jej zdrowotne właściwości. O co chodzi? Między innymi o to, aby w trakcie gotowania pozbyć się kwasu fitynowego, a także goryczki. Jak dobrze ugotować kaszę jaglaną? Dobre przygotowanie kaszy jaglanej wymaga czasu. Warto zacząć dzień wcześniej, wieczorem. Starannie wypłucz kaszę na sicie pod bieżącą wodą. Mocz kaszę jaglaną, najlepiej przez całą noc – to pozbawi ją kwasu fitynowego (to substancja antyodżywcza, która utrudnia wchłanianie cennych substancji obecnych w ziarnach prosa). Zagotuj 2,5 razy więcej wody niż przygotowana porcja kaszy. Wrzuć kaszę do ugotowanej wody i dodaj odrobinę oliwy z oliwek . Gotuj przez 15–20 min na małym gazie. Nie mieszaj w trakcie gotowania. Pozostaw kaszę w garnku pod przykryciem, żeby wchłonęła resztkę wody.   Ugotowana kasza jaglana dla niemowlaka przed podaniem wymaga zblendowania. Dodaj do niej trochę ciepłej wody lub mleka (np. z piersi) lub odrobinę masła. Możesz podać ją np. z duszonym jabłkiem lub z musem z jabłek. Sposoby na usunięcie goryczki Gorzki smak kaszy jaglanej można usunąć, mocząc kaszę przez godzinę w zimnej wodzie, a potem dokładnie płucząc. Jeśli gotujesz kaszę na sypko, możesz wrzucić ją też na rozgrzaną patelnię i prażyć, aż poczujesz bardzo przyjemny orzechowy zapach . Musisz jednak wiedzieć, że świeża kasza podczas gotowania bardzo ładnie pachnie. Jeśli w smaku jest gorzka, to znak, że jest zjełczała. Takiej kaszy nie powinniśmy jeść, a na pewno nie należy podawać jej dziecku. Kaszy jaglanej nie należy długo przechowywać – wtedy szybko jełczeje i staje się gorzka. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w ziarnach prosa, z którego wytwarza się tę kaszę. Kasza jaglana szybko wchłania zapachy innych produktów....

Chłopiec je makaron
Fotolia
Żywienie
6 zbożowych przebojów dla dziecka
Makaron, ryż, kasza, pieczywo są składnikiem niemal każdego posiłku. To dobrze, bo właśnie z produktów zbożowych twoje dziecko czerpie większość energii do poznawania i odkrywania świata. Oto te, które są najzdrowsze dla malucha

Już jako niemowlę dziecko zaczyna poznawać smak produktów zbożowych od kaszy manny lub kleiku (ryżowego, kukurydzianego). Potem przychodzi również czas na kaszki, pieczywo, kluseczki, makaron oraz chrupki i ciasteczka. Nim dziecko skończy roczek, będziesz już wiedziała, który z tych produktów jest jego ulubionym. 1. Ryż – najlepiej brązowy Jest delikatny i łatwostrawny, doskonały dla najmłodszych dzieci. Na początku dziecko je go pod postacią kaszki lub kleiku . Gdy nauczy się dobrze gryźć, możesz dać mu do chrupania wafle ryżowe, a na obiadek, do mięska – gotowany ryż. Zawiera skrobię, niewielkie ilości białka i witaminy z grupy B. Z ryżu można przyrządzić wiele potraw, np. risotto lub ryż z jabłkami. Szczególnie polecamy: brązowy ryż. Dziecko może go spróbować w 2.–3. roku życia. Dzięki temu, że jego ziarna nie są polerowane, zawiera więcej składników mineralnych i witamin. Ma zdecydowany smak – nie nadaje się do deserów. Gotuje się dłużej niż biały ryż. Zobacz też: przepis na risotto z warzywami 2. Kasze – najlepiej grube Jest wiele gatunków – najdrobniejsza jest manna, średnie to kuskus i krakowska, a pęczak i jaglana są najgrubsze. Dzieci lubią zwłaszcza kuskus, jaglaną, gryczaną i krakowską. Kasze można dodawać do zupy lub drugiego dania, przyrządzać z nich placki i nadzienia. Kasze warto prużyć, czyli gotować w takiej ilości wody, by całkowicie ją wchłonęły. Gotując kaszę w torebkach w dużej ilości wody, większość cennych składników wylewasz razem z płynem. Szczególnie polecamy: grube kasze (dla ponadrocznych dzieci) – gryczaną, pęczak, perłową. Im ziarna są większe i mniej oczyszczone, tym kasza cenniejsza. 3.  Makaron – najlepiej razowy Choć to narodowa potrawa Włochów (każdy z nich zjada go 28 kg...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak