Dieta

Mrożone przysmaki

Maliny, truskawki i jagody w środku zimy? Czemu nie? Po zimowych zabawach na śniegu maluch chętnie przypomni sobie różne smaki lata.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Szkrab nie będzie chciał przez całą zimę jeść tylko jabłek, buraczków, zupy jarzynowej i surówki z marchwi. Co robić? To proste: kupuj mrożonki! O tej porze roku takie owoce oraz warzywa są znacznie bardziej wartościowe niż te, które możesz kupić w sklepie. Dlaczego? Bo w cieple podczas długiego przechowywania giną witaminy, zwłaszcza C.

Zobacz korzyści
Mrożenie to najlepszy sposób przechowywania jedzenia – uważają dietetycy. Straty witamin są naprawdę minimalne, co powoduje, że zimą to właśnie mrożonki są najwartościowsze! Znajduje się w nich prawie tyle samo składników mineralnych i witamin, co w letnich warzywach oraz owocach. Nie dodaje się do nich żadnych środków konserwujących, nawet soli czy octu. A także cukru, którego na przykład w słoiczku malinowych powideł może być naprawę sporo!
Jednak uwaga: takie dania możesz podawać maluszkowi tylko wtedy, gdy nie zostały one raz rozmrożone, a potem powtórnie zamrożone. W cieple bowiem zaczynają się namnażać bakterie, których ponowne mrożenie już nie zabije. Zjedzenie takich owoców i warzyw, szczególnie na surowo, mogłoby się dla malca (i pozostałych członków rodziny) skończyć bólami brzucha, biegunką i zatruciem pokarmowym. Można temu zapobiec, w odpowiedni sposób kupując, przechowując i przygotowując zamrożone dania.

Dobrze wybieraj
Przede wszystkim sprawdź termin przydatności do spożycia – jeśli właśnie się kończy, wybierz inną mrożonkę. Zwróć też uwagę na wygląd opakowania. Nie kupuj, gdy wyczuwasz, że jest zdeformowane, a w środku znajduje się dużo lodu lub szronu. Tylko szpinak i buraczki purée mogą być zbrylone, w pozostałych mrożonkach powinnaś dokładnie wyczuwać kawałki owoców i warzyw. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że w sklepie lub podczas przewożenia owoce i warzywa musiały zacząć się rozmrażać.

Włóż do lodówki
Od razu w sklepie przełóż mrożonkę do termoizolacyjnej torby. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny znajdzie się ona w zamrażalniku. Ustaw go na temperaturę –18ŻC. Pamiętaj, żeby w zamrażarce – w odróżnieniu od lodówki – produkty układać ciasno.  A co zrobić, gdy danie zacznie się rozmrażać, nim dobiegniesz do domu? Nie masz wyjścia: musisz je przygotować od razu.

Rozmrażaj
Nie zawsze w ogóle trzeba to robić! Wszystko zależy, do czego mrożonki będą ci potrzebne.
Owoce. Nie rozmrażaj ich, gdy chcesz je zalać galaretką. Do jej przygotowania użyj za to o połowę mniej wody niż to jest zalecane w przepisie. Po ostudzeniu galaretki zalej nią owoce. Nie musisz też rozmrażać owoców do ciasta i kompotu.
Warzywa. Jeśli chcesz zrobić z nich sałatkę lub surówkę, rozmrażaj je na dolnej półce lodówki. Gdy gotujesz warzywa, przepłucz je tylko, a potem od razu wrzuć do wrzątku. Możesz też ugotować warzywa na parze – nie stracą wtedy witaminek.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

Wypróbuj nasze przepisy z mrożonkami:
Jarzynowa z łazankami
Truskawkowe knedelki
Ciasto z owocami
Malinowy kisiel

 

 

 

 

 

Dlaczego warto rozwijać samodzielność u dziecka?

fotolia.com
Dieta
Jedzenie dla dziecka wczesną wiosną
Mrożonki mogą być dobrym źródłem witamin w diecie dziecka. Kiedy nie ma jeszcze świeżych warzyw, możemy zastąpić je właśnie mrożonkami. Są nie mniej wartościowe a na pewno zdrowsze od nowalijek.

Mrożonki w diecie dziecka Mrożonki to źródło nie tylko witamin oraz soli mineralnych, ale również błonnika , którego w dziecięcym menu często brakuje. Mrożone owoce i warzywa szybko się gotują, zachowują smak, zapach i kolor świeżych, a także – prawie w całości – ich wartości odżywcze. Zwłaszcza jeśli zostały zamrożone od razu po zbiorze. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wiadomo, że straty witaminy C w mrożonych owocach są niewielkie. Na przykład 100 g świeżych malin zawiera 32 mg tej witaminy, a mrożone – 30, natomiast w 100 g świeżych truskawek jest jej 67 mg, w mrożonych zaś – 60. Z kolei 100 g czarnych porzeczek, zarówno mrożonych, jak i świeżych, ma jej aż 180 mg! Jak poznać dobre mrożonki Kupując mrożonki, sprawdź, czy przesypują się, gdy poruszasz torebką. Jeżeli są pozlepiane, musiały być rozmrożone i ponownie zamrożone. Kolor owoców i warzyw nie powinien odbiegać od tego, jaki mają, gdy są świeże. Jeśli są lekko odbarwione, zbrązowiałe – nie kupuj! Jakie mrożonki można podać dziecku Odpowiednio przechowywane mrożonki mogą – obok dań w słoiczkach – trafić do menu dziecka już pod koniec 1. roku. Możesz mu dać np. fasolkę szparagową, brokuły, kalafiora, mieszankę „bukiet z jarzyn” – po ugotowaniu podaj je z masłem. To doskonałe danie dla dzieci, które samodzielnie próbują jeść rączkami. Dobry, nawet dla rocznego dziecka, jest mrożony barszcz ukraiński, zupy wiosenna i fasolowa. Nie dodawaj do nich kostek rosołowych! Smak podkreślą naturalne przyprawy (pietruszka, koperek, majeranek), masło, śmietanka. Z krojonej włoszczyzny (bez pora, bo zaostrza smak) szybko zrobisz niemowlęcą zupkę lub pulpeciki w jarzynach (od 11–12. miesiąca) albo sałatkę jarzynową dla starszych domowników. Farszem z mrożonego szpinaku możesz...

fotolia.com
Dieta
Talerz pełen witamin, czyli przygotowanie jedzenia dla dziecka
Odpowiadamy na pytania o mrożonki i oleje w diecie dziecka. Podajemy praktyczne sposoby zachowania witamin podczas gotowania - to ważne zwłaszcza przy żywieniu niemowlęcia. Zobacz, jak przygotować naprawdę wartościowe posiłki dla dziecka.

Witaminy dla dziecka - jak ich nie utracić gotując posiłki W trakcie niewłaściwego przechowywania produktów i ich przygotowywania mogą one stracić wiele swoich wartości. Co możesz robić, by temu zapobiec? Warzywa gotuj w małej ilości wody, wykorzystaj ją potem na sos lub zupę. ​Przyrządzaj potrawy tuż przed podaniem ich dziecku. Mając do wyboru żywność mrożoną i puszkowaną, wybieraj mrożonki (gotuj je bez wcześniejszego rozmrażania). Surówki sporządzaj ze świeżo pokrojonych warzyw, inaczej tracą wiele witamin, głównie C i z grupy B. Używaj naczyń ze stali nierdzewnej. Gotowanie w garnkach miedzianych zubaża potrawy o witaminy C, E, kwas foliowy. Warzywa strączkowe, makaron, ryż, mąkę przechowuj w ciemnych pojemnikach, gdyż promienie słoneczne niszczą zawartą w nich witaminę B2 . Nie wystawiaj mleka i jego przetworów na działanie promieni słonecznych, gdyż tracą witaminy A, D, B2. Mrożonki dla dziecka Zimą i wczesną wiosną nie ma świeżych warzyw i owoców, ale można korzystać z mrożonych. Zachowują one większość składników odżywczych. W mrożonym szpinaku znajduje się prawie tyle samo witamin, co w świeżym. Ale uwaga: jeśli przechowujesz go w temperaturze pokojowej, już po dwóch dniach ilość witamin maleje o ponad połowę! Podobnie dzieje się z owocami: przechowywane w nieodpowiednich warunkach, tracą swoją wartość odżywczą. Dlatego zimą warto podawać dziecku mrożonki: dzięki temu nie jest skazane tylko na banany, pomarańcze i marchewkę, a każdego dnia może zjeść inną jarzynkę czy owoce. Olej w diecie dziecka Jeżeli chodzi o oleje i oliwy, nie ma specjalnej różnicy między podawaniem ich dziecku i dorosłym. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie oleje nadają się do smażenia potraw. Powinno się do tego używać oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego. Natomiast takie oleje, jak...

panthermedia_01810535.jpg
Panthermedia
Żywienie
Jak podawać dziecku owoce zimą?
Zima na pewno nie jest najlepszym sezonem na owoce. Ale to wcale nie powód, by w ogóle wykluczać z diety dziecka owoce. Nawet gdy za oknem chłód, jest kilka sposobów, by twoje dziecko przez okrągły rok korzystało z dobrodziejstw owoców.

Choć prawdą jest, że najlepiej jeść owoce z naszej strefy klimatycznej (których jest jednak teraz naprawdę niewiele), to zimą wcale nie musisz rezygnować z dostępnych przez cały rok cytrusów czy bananów. Świetnie urozmaicą jadłospis dziecka. Z polskich owoców najlepiej przez zimę przechowują się jabłka. Są też jeszcze gruszki. I to właśnie one obok suszonych owoców powinny zimą stanowić podstawę owocowej diety. Reszta to urozmaicenie. Pamiętaj też, że mnóstwo cennych składników odżywczych ma natka pietruszki, szczypior, rzeżucha (możesz je wyhodować na parapecie), a także kiszone warzywa (ogórki, kapusta, buraki). Te produkty dobrze teraz zastąpią mniejszą ilość owoców w diecie . Podawaj owoce w kawałkach To najprostszy sposób, by dziecko jadło jabłka. Wystarczy owoc umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić na kawałki. Daj dziecku do rączki kawałek jabłka – niech samo je. Niemowlakowi daj jabłko skrobane łyżeczką. Podobnie możesz podawać banana. Cytrusy nadają się dopiero dla dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia . Z reguły jednak wolą one jeść mandarynki niż pomarańcze, bo są słodsze. Rób soki przecierowe Przyda ci się sokowirówka, bo wtedy wystarczy tylko wrzucić do niej owoce (do niektórych modeli nawet bez obierania). Do cytrusów zaś – specjalna wyciskarka. Rób soki z różnych rodzajów owoców : łącz jabłka z mandarynkami, kiwi z bananem i pomarańczą, dodawaj winogrona, a nawet mrożone owoce. Każda kombinacja jest dozwolona. Sok można wyciskać także z warzyw , więc łącz je z owocami. Każda dawka witamin jest teraz bardzo w cenna. Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków Piecz domowe ciasta Biszkopt z jabłkami czy gruszkami albo z jakimikolwiek innymi owocami mrożonymi – domowe ciasto zawsze smakuje na podwieczorek lub deser. Mrożone...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak