Reklama

Naleśniki dla dzieci to przebój w każdej kuchni. Wielu niejadków krzywiących się na widok zupy czy kotleta „kapituluje” na widok rumianych, pysznych naleśników z dodatkami. Lubią je też rodzice, bo to potrawa nie tylko smaczna, ale i prosta do wykonania. A jeśli wiesz, z czym najlepiej je podawać, naleśniki mogą być też zdrowym posiłkiem. Tylko czy mogą je jeść już niemowlęta?

Reklama

Naleśniki dla niemowlaka – od kiedy?

Naleśniki najlepiej podawać niemowlakowi pod koniec pierwszego roku życia – to potrawa smażona, która nie nadaje się dla maluszków. Możesz wprowadzić je do niemowlęcej diety nieco wcześniej, od ok. 8-10. miesiąca życia, ale pamiętaj: w tym wieku maluch powinien jeść naleśniki okazjonalnie, dla spróbowania, bo jego układ trawienny dopiero uczy się radzenia sobie z nowościami. Po 12. miesiącu dziecko może już częściej jeść naleśniki i inne smażone potrawy, np. placuszki lub kotleciki drobiowe czy warzywne, jednak wciąż nie powinny one pojawiać się na jego talerzu zbyt często.

Przepis na naleśniki dla niemowlaka i starszego dziecka: zasady

Choć przygotowanie naleśników wydaje się dziecinnie łatwą sprawą, warto poznać kilka zasad ich przyrządzania. Dzięki temu będą smaczniejsze i twoje dziecko na pewno je polubi.

1. Naleśniki puszyste dzięki bąbelkom
Do ciasta naleśnikowego dodawaj wodę mineralną gazowaną. Dzięki temu będzie miało więcej „powietrza” i stanie się delikatniejsze. A naleśniki będą puszyste.

2. Pora na... leżakowanie
Nie smaż naleśników od razu po przygotowaniu ciasta. Gdy zmiksujesz wszystkie składniki, odstaw miskę z masą na ok. 30 minut. Ciasto powinno poleżakować, by „dojrzeć”.

3. Naleśniki jak śmietana
Uważnie dobieraj składniki. Ciasto naleśnikowe powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Kiedy zanurzysz w nim łyżkę i wyjmiesz ją, masa powinna spłynąć po jej grzbiecie.

4. Do naleśników dla dzieci używaj mało tłuszczu
Naleśniki nie powinny pływać w tłuszczu. Do smażenia używaj niewielkich ilości oliwy lub oleju albo natrzyj patelnię natłuszczonym ręcznikiem papierowym

Jeśli nie chcesz, by naleśniki dla dzieci się przypaliły, smaż je tylko na patelni teflonowej.

5. Naleśniki cienkie jak papier
Takie są najsmaczniejsze! Nabieraj na łyżkę odpowiednią ilość ciasta, tak by równomiernie rozlało się po całej powierzchni. Gdy powierzchnia zacznie się ścinać, odwracaj naleśnik za pomocą szpatułki.

6. Bezglutenowe naleśniki
Dzieci na diecie bezglutenowej też mogą zajadać pyszne placuszki. Do przygotowania takich specjalnych naleśników potrzebne ci będą: szklanka mąki bezglutenowej, 2 łyżki kleiku kukurydzianego, 3 łyżki mąki kukurydzianej, 2,5 szklanki wody i 3 łyżki oleju. Wymieszaj składniki i usmaż placki.

7. Naleśniki z niespodzianką
Możesz uatrakcyjnić smak naleśników, jeśli dodasz do ciasta trochę kakao i cynamonu lub startej skórki pomarańczowej. Gdy chcesz zmienić ich kolor, dodaj do ciasta zmiksowany sparzony szpinak – będą wtedy zielone.

    Przepisy na pyszne naleśniki dla niemowlaka i starszych dzieci:

    Z czym podawać naleśniki dla niemowlaka?

    Do przygotowania ciasta naleśnikowego, potrzebujesz jedynie mąki pszennej (może też być pełnoziarnista lub mieszana), mleka, trochę wody, jajek, cukru, soli, niewielkiej ilości oleju. Jeśli maluszek nie toleruje glutenu, nic straconego. Naleśniki równie dobrze możesz skorzystać z przepisu na naleśniki bezglutenowe, który znajduje się powyżej, albo wykonać je z mąki ryżowej czy kokosowej. Obecnie w sklepach znajdują się gotowe, ekologiczne i bezglutenowe mieszanki, specjalnie do naleśników – z całą pewnością znajdziesz je w dużych dyskontach albo sklepach z żywnością ekologiczną.

    A co z farszem? W przypadku niemowląt zawartość farszu powinna być podyktowana zaleceniami żywieniowymi dostosowanymi do wieku niemowlęcia. Na samym początku wprowadzania naleśników do diety, około 8. miesiąca życia lub później, powinno podawać się suche naleśniki, bez farszu, aby malec przyzwyczaił do nich swój układ trawienny. W tym momencie życia maluszka naleśniki powinny być podawane raz na jakiś czas, dla smaku, nie jako główny posiłek. Należy pamiętać, że do ukończenia pierwszego roku życia podstawą żywienia dziecka jest mleko (matki albo modyfikowane).

    Z czym podawać naleśniki roczniakowi?

    Po ukończeniu pierwszego roku życia można podać dziecku naleśniki ze świeżymi owocami sezonowymi, twarożkiem, a także z farszem warzywnym lub mięsnym. Ważne, aby naleśniki i farsz zawierały możliwie jak najmniej soli i cukru. Im lepszy skład farszu, tym zdrowsze będą naleśniki.

    Czym więc nadziać naleśniki roczniakowi? Jeśli chcesz podać dziecku słodkie naleśniki, skorzystaj z musów lub przecierów owocowych bez cukru, które stanowią źródło witaminy C. Wartościowym, pełnym białka daniem będą naleśniki z serem. Aby ograniczyć cukier w daniu, twarożek można dosłodzić dojrzałym bananem. Dzięki temu masa twarogowa będzie łatwiej rozprowadzać się po naleśniku, nie trzeba będzie dodawać do niej śmietany czy żółtka. Jeśli planujesz podanie maluszkowi naleśnika na słono, śmiało możesz wykorzystać do tego dowolne warzywa (oprócz grzybów). Gotowane, pieczone czy duszone, z dodatkiem aromatycznych przypraw czy mięsa (np. mielone mięso z indyka) sprawią, że naleśniki staną się wartościowym posiłkiem.

    Z czym podawać naleśniki dla starszych dzieci?

    W przypadku naleśników dla starszych dzieci ogranicza tylko fantazja. Podobnie jak w przypadku naleśników dla niemowląt, możesz nadziać je kremami orzechowymi (polecamy kremy domowe, nie ze sklepu!), dżemami (najlepiej niskosłodzonym albo bez cukru), twarogiem, świeżymi owocami, mięsem czy warzywami.

    Wspaniale smakują na świeżo, ale i zapieczone, na przykład, w sosie pomidorowym z ciągnącym się serem. Przygotowując naleśniki dla starszych dzieci, możesz pokusić się o dodanie większej ilości przypraw i soli. Jeśli chodzi o farsz, wszystkie chwyty są dozwolone.

    Ponadto, jeśli chcesz urozmaicić posiłek, możesz pobawić się formą naleśników. Starsze dzieci z pewnością docenią pancakes, czyli znane w Ameryce placuszki, które zamiast mleka zawierają maślankę i sodę oczyszczoną, która sprawia, że są niezwykle puszyste i delikatne. Oprócz formy możesz pobawić się kolorem. Jeśli chcesz podać kolorowe naleśniki, dodaj:

    • różowe: sok z buraka albo maliny;
    • zielone: szpinak albo sok ze szpinaku;
    • żółte: kurkumę.

    Zobacz też:

    Reklama
    Konsultacja merytoryczna

    prof. dr hab. n. med. Halina Weker

    Kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka, adiunkt w Zakładzie Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkini Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk, specjalistka w zakresie żywienia dzieci w różnym wieku oraz kobiet w okresie ciąży i laktacji
     
    Reklama
    Reklama
    Reklama