9 rodzajów najzdrowszych warzyw kapustnych
Kapusta, kalafior, brukselka czy brokuł są w sprzedaży niemal przez cały rok. Warto przywrócić je do łask, bo to naprawdę cenne warzywa, także dla dziecka. A odpowiednio podane – również bardzo smaczne!
Bogate w witaminę C, beta-karoten, potas, wapń. Warzywa kapustne lepiej kupować świeże, ale np. mrożone brokuły zachowują wszystkie wartości odżywcze. Gotuj je bez przykrycia. Do wody dodaj łyżeczkę cukru i zestaw z ognia, gdy są lekko twardawe.
>> Zobacz przepis: Zielona zupka
Kalarepa
Bogata w witaminy i sole mineralne. Świetna na surowo i jako dodatek do dań. Najlepiej kupować małe, młode bulwy, bo większe mogą być twarde i zdrewniałe, co psuje delikatny smak kalarepki.
Od kiedy: gotowana – od 6. miesiąca.
Jak podawać: na surowo, można ją faszerować, gotować na parze i zapiekać.
Brokuł
Bogaty w witaminy, zawiera więcej beta-karotenu od marchewki i więcej białka niż kalafior. Powinien być intensywnie zielony, żółte plamy to znak, że nie jest świeży. Specyficzny zapach podczas gotowania zniwelujesz, dodając do wody kilka łyżek mleka lub skórkę chleba. Gotuj krótko bez przykrycia, np. na parze.
Od kiedy: gotowany – od 7. miesiąca.
Jak podawać: jarzynka, zupy, farsz do naleśników oraz zapiekanek.
Kalafior
Zawiera witaminę C (100 g kalafiora pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę) oraz z grupy B. W sklepach jest odmiana zielona (romanesco) i czerwona. Smakują podobnie jak biała. Kupuj kalafiory o jędrnych różyczkach, bez brązowych plam.
Od kiedy: gotowany – od 7. miesiąca.
Jak podawać: gotowany na parze, zapiekany, także w postaci surówki.
Brukselka
Miniaturowa kapustka, wyrasta na wysokiej zdrewniałej łodydze. Zawiera najwięcej białka ze wszystkich warzyw kapustnych. Warto kupować tylko soczystą brukselkę – zwiędła, matowa będzie miała goryczkę i nie pomoże usuwanie zepsutych listków. Dobrze przechowuje się jako mrożonka. Jej charakterystyczny smak można złagodzić dodatkiem żółtego sera, sosu serowego lub śmietanowego.
Od kiedy: w zupie – od 7. miesiąca.
[CMS_PAGE_BREAK]
Biała kapusta
Zawiera dużo witaminy C (zwłaszcza kwaszona), sporo kwasu foliowego. Najsmaczniejsze (delikatne i soczyste) są twarde i ciężkie główki. Okłady ze zmiażdżonych liści tej kapusty pomagają na stłuczenia, a karmiącym mamom przy problemach z zastojem pokarmu.
Od kiedy: w zupie – od 10. miesiąca.
Jak podawać: składnik zup, przecierów, gołąbków, pierogów, surówek.
Kapusta włoska
Ma ciemnozielone karbowane liście oraz intensywny smak. Ilością witaminy A przewyższa białą kapustę. Do Polski przywiozła ją królowa Bona i rozpowszechniła jako składnik włoszczyzny.
Od kiedy: gotowana – powyżej 1. roku
Jak podawać: dodatek do zup, dla starszych dzieci – gołąbków i zapiekanek.
Czerwona kapusta
O lekko słodkawym smaku. Jest niemal bliźniaczo podobna do białej kapusty. Ma jednak bardziej zwartą, mniejszą główkę, a za czerwony kolor jej liści odpowiedzialne są rozpuszczalne w wodzie barwniki – antocyjany.
Od kiedy: gotowana – powyżej 2. roku.
Jak podawać: w postaci jarzynki, surówki, sałatki.
Kapusta pekińska
Jej główka jest wydłużona i dość luźna, a jasnozielone liście są pomarszczone. Soczysta, ma delikatny smak, a także sporo kwasu foliowego i witaminy C. Kupuj ją jędrną, niezwiędniętą, bez zbrązowiałych brzegów listków.
Od kiedy: gotowana – powyżej 2. roku.
Jak podawać: jako surówkę z sosem winegret, dodatek do zup, potraw duszonych i dań z makaronem, kanapek.
Jarmuż
Jest mało u nas popularny, można go przyrządzać jak szpinak. Ma charakterystyczne pierzaste, fryzowane liście, najczęściej ciemnozielone. To świetne źródło kwasu foliowego i witaminy E. Doskonale nadaje się do mrożenia.
Od kiedy: gotowany – powyżej 2. roku.
Jak podawać: w postaci jarzynki, np. w połączeniu z pomidorami i jabłkami.
Konsultacja: dr Halina Weker; specjalista żywienia dzieci Kierownik Zakładu Żywienia IMiD