Wiele przedszkoli wymaga od rodziców przedkładania zaświadczeń o alergii dziecka. Dostarczanie tego typu zaświadczeń – o alergii wziewnej lub pokarmowej – ma m.in. rozwiać wątpliwości nauczycieli i opiekunów w sytuacji, gdy przedszkolak będzie zakatarzony lub będzie miał kaszel. Zdarzają się sytuacje, w których podejrzewa się u dziecka infekcję, a rodzic tłumaczy objaw (np. katar) alergią. Dostarczenie zaświadczenia o alergii ma pomóc uniknąć takich dylematów. Jednak czy przedszkola mają prawo, by go wymagać?

Reklama

Zaświadczenie o alergii do przedszkola – czy jest potrzebne?

Z prawnego punktu widzenia placówki oświatowe nie mają prawa wymagać od rodziców zaświadczeń lekarskich dotyczących alergii wziewnych czy pokarmowych. Regulaminy czy statuty przedszkoli nie są wystarczającą podstawą prawną, by wymagać od rodzica przedkładania tego typu zaświadczeń: dane o stanie zdrowie dziecka, w tym alergiach, są danymi wrażliwymi i rodzic nie ma obowiązku ujawniania ich w placówce, do której uczęszcza jego dziecko.

Czy lekarz rodzinny może wystawić zaświadczenie o alergii?

Tak, lekarz może wystawić stosowne zaświadczenie o alergii pokarmowej, jednak nie ma takiego obowiązku. Lekarze nie są prawnie zobowiązani do wydawania zaświadczeń o alergii, dlatego nie zawsze spełniają prośbę rodziców. Zdarza się, że to robią – jednak nie muszą.

    Jeśli podejrzewasz u dziecka alergię, należy skonsultować się z alergologiem. Aby dostać zaświadczenie od alergologa, można poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie albo zapisać się na wizytę prywatnie. Alergolog skieruje na odpowiednie badania, a po wynikach – jeśli potwierdzi się, że dziecko ma alergię – wypisze stosowne zaświadczenie, które można dostarczyć do przedszkola.

    Zaświadczenie o alergii – wzór

    Jeśli rodzic dobrowolnie będzie chciał przedłożyć dyrekcji przedszkola zaświadczenie o alergii, może napisać je samodzielnie. Co musi się w nim znaleźć?

    Zobacz także
    • Imię i nazwisko rodzica;
    • data i miejscowość;
    • imię i nazwisko dziecka;
    • oświadczenie o tym, że w razie jakichkolwiek zmian dotyczących alergii u dziecka rodzic zobowiązuje się do natychmiastowego powiadomienia placówki;
    • wypunktowane alergie pokarmowe dziecka.
    Redakcja

    Kiedy warto zdobyć zaświadczenie o alergii?

    Jeśli twoje dziecko cierpi na poważną alergię lub choruje np. na celiakię, koniecznie poinformuj o tym dyrekcję placówki. W takiej sytuacji warto przedstawić zaświadczenie o alergii lub chorobie od lekarza specjalisty (np. alergologa, gastrologa) – z uwagi na dobro i bezpieczeństwo dziecka. Pozwoli to m.in. wprowadzić dietę eliminacyjną w placówce lub szybciej zareagować w przypadku reakcji alergicznej.

    Należy jednak pamiętać, że sytuacje, w których dzieci są odsyłane z przedszkola z uwagi na podejrzenie infekcji, będą się zdarzać: alergicy także chorują. Nauczyciel przedszkolny czy opiekun nie może mieć pewności, że niepokojące objawy u dziecka rzeczywiście wskazują na alergię (np. katar sienny przy alergii wziewnej), a nie świadczą o rozwijającym się przeziębieniu, grypie lub innej chorobie.

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama