Uroczysty obiad u dziadków z okazji ich święta, urodziny kuzynów to okazje do spotkań i... składania życzeń. Chciałabyś, by twój trzylatek okazał się w tych chwilach prawdziwym lwem salonowym? Zacznij wprowadzać go w świat towarzyskich zwyczajów. To prostsze, niż sądzisz.

Reklama

Trzylatek sam z siebie nie widzi powodu, by miał składać komuś życzenia, nawet ukochanemu dziadkowi z okazji jego święta. Co więcej, w najważniejszym momencie może speszony nagle schować się za ciebie. To normalne w tym wieku. Pomóż mu traktować składanie życzeń równie naturalnie jak powitanie. Przedszkolak pewnie mówił: „Sto lat!” koledze z okazji urodzin, pamięta, jak sam odbierał życzenia. Wie, że innym mówimy w takich chwilach coś miłego. Serdeczne życzenia powinny być jak najbardziej osobiste, jednak maluch nie ma takiej wiedzy o świecie, żeby umiał życzyć starszej cioci zdrowia, a nastoletniej kuzynce sukcesów w szkole. Wystarczy, że uśmiechnie się, wręczy prezent i powie coś od siebie, np.: „Bardzo cię lubię, ciociu”.

Dobrą okazją do ćwiczeń, jak składać życzenia, są zabawy w dom. W ten sposób możesz nauczyć swoje dziecko prostej formułki, np.: „Życzę ci, babciu, zdrowia i radości w nowym roku”. Jeżeli ją potem wygłosi, pochwal go koniecznie.
Pamiętaj, że dzieci nie lubią obściskiwania. Jeśli podczas składania życzeń twoje dziecko nie życzy sobie całowania i przytulania, uszanuj to, wesprzyj go w tym. Może początkowo się zawstydził, a pod koniec uroczystości sam da cioci całusa?

Ja się wstydzę

Co zrobić, jeśli malec chowa się za mamę, gdy trzeba złożyć życzenia?
Przed samą ceremonią warto dziecku wyjaśnić, po co jest taki zwyczaj. Opowiedzieć mu, jak składają życzenia dorośli, a jak dzieci. Dobrze jest zaimprowizować przebieg całej sytuacji. A gdy przyjdzie właściwy moment, małe dziecko warto wziąć na ręce, by miało kontakt wzrokowy z dorosłym, któremu składa życzenia. W ramionach mamy czy taty znacznie łatwiej mu będzie pokonać nieśmiałość. Jeżeli to nie pomoże, można po prostu powiedzieć życzenia za dziecko, ani słowem nie wspominając o jego nieśmiałości.

Lekcja savoir-vivre’u

Nauka składania życzeń ma sens, gdy dziecko wie, po co i jak to robić.

Zobacz także
  • Przed rodzinnym spotkaniem ułóżcie wspólnie miłe życzenia i poćwiczcie ich składanie, np. bawiąc się w przyjęcie dla lalek.
  • Opowiedz malcowi o tradycjach rodzinnych i sensie uroczystości – dzięki temu zrozumie, dlaczego ma życzyć innym pomyślności.
  • Przygotuj swoją pociechę na spotkanie z rzadko widzianymi członkami rodziny – powiedz, do kogo pojedzie, opowiedz dziecku o cioci, wujku czy kuzynie.
  • Jeśli w strategicznym momencie malec „zatnie się”, podpowiedz: „Teraz mieliśmy życzyć cioci Hani zdrowia”, ale nie zmuszaj do tego.
  • Uszanuj prawo dziecka do odmowy dotykania, całowania i przytulania przez kuzynów.
  • Przygotuj się na kompletne niepowodzenie – może przy kolejnej okazji maluch przezwycięży wstyd. Na razie złóż życzenia w jego imieniu.

Zobacz też: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre

Reklama

Konsultacja: Maria Kowalska, psycholog kliniczny i rozwojowy, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.

Reklama
Reklama
Reklama