Fotolia.pl
Edukacja

6- latek w szkole, czy przedszkolu - którą opcje wybraliście?

„Rodzice 6-latków, którzy odraczają pójście do szkoły na siłę udowadniają nieporadność swoich dzieci”. Zgadzacie się z tym?

Rozpoczął się nowy rok szkolny więc jak boomerang wrócił temat tego, czy posłanie  6-letniego dziecka do szkoły jest dobrym pomysłem. W ostatnich tygodniach poradnie pedagogiczno-psychologiczne przeżywały szturm. Rodzice 6-latków starali się o to, by ich dzieciom odroczono pójście do 1. klasy. Czy w całym sporze na pewno chodzi o dobro dzieci?
Dyskusję w sprawie podjęli goście programu telewizyjnego „Świat się kręci”: dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, Tomasz Elbanowski – Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, oraz – dr Ewa Pietrzyk.

Panika rodziców, czy rzeczywista opinia nauczyciela?

 Jak zauważyła psycholog dziecięca orzeczenia dyspozycji dziecka do szkoły wydawane są przez poradnie, ale wnioskują zawsze rodzice.
-  Jeśli wychowawca przedszkola ma obawy związane z tym, że dane dziecko sobie nie poradzi w pierwszej klasie, może porozmawiać z rodzicami, ale to oni muszą być ostatecznie stroną inicjującą– wyjaśnia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.
Pojawia się jednak kwestia obiektywizmu, w całej sprawie bo: „Co to właściwie znaczy, że dziecko sobie nie poradzi? – pytała dr Ewa Pietrzyk Zieniewicz. Czy chodzi o to, że intelektualnie jest jeszcze nieprzygotowane do nauki szkolnej, czy też może o to, że nasze szkoły są nie do końca przygotowane na przybycie tak małych dzieci?

Polecamy: Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół
 

Szokujące dane odnośnie gotowości dzieci do szkoły

Zdaniem Tomasza Elbanowskiego, Prezesa Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, 98 proc. 6-latków nie ma dojrzałości szkolnej. Te szokujące dane wyjaśniał powołując się na badania przeprowadzone jeszcze przed reformą. Jak przedstawiciel głosu rodziców zaniepokojonych, a nawet zdecydowanie przeciwnych posyłaniu 6-latków do szkoły, wymienił także szereg umiejętności, które przewidziane są w programie nauczania, a których jego zdaniem, tak małe dzieci nie są w stanie opanować. Powołując się na dr Davida Whitebread’a  z Uniwersytetu Cambridge, postulował w rozmowie, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest nauka przez zabawę. Czy jednak tak kolorowo wygląda rzeczywistość każdego przedszkola?
Bardzo ważną kwestie w programie poruszyła dr Aleksandra Piotrowska.
- W każdej grupie wiekowej są dzieci o różnym poziomie rozwoju – wyjaśniała dr Aleksandra Piotrowska. Wymagania, które stawiane są przed 6-latkami, to nie są te same wymagania, które dotąd w pierwszej klasie stawiało się przed 7- latkami.

Można dziecko przenieść ze szkoły z powrotem  do przedszkola

Co jeśli rodzic 6-latka, który jednak rozpoczął naukę w szkole, zauważy, że dziecko rzeczywiście nie radzi sobie, że jest to dla niego zbyt trudne zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie?
Jak wyjaśnia dr Piotrowska, w ciągu pierwszego półrocza rodzic może przenieść dziecko z powrotem do przedszkola. Przedszkole ma obowiązek przyjęcia tego dziecka – jeśli nie ma miejsca w tym samym przedszkolu, do którego chodziło dziecko, to gmina musi zapewnić miejsce w innym.
„Zatem zostawmy rodzicom wolny wybór” – postulował w programie Tomasz Elbanowski wywołując w ten sposób kolejną wątpliwość w całej sprawie: czy spór przypadkiem nie dotyczy samego faktu decydowania? Czy nie chodzi o to, że rodzice uzurpują sobie wyłączne prawo do tego, aby podjąć niezależną decyzję o posłaniu 6-latka do szkoły?
„O wielu rzeczach powinni jednak decydować specjaliści. To się nazywa system edukacyjny i można z nim dyskutować.” – spuentowała rozmowę dr Ewa Pietrzyk Zieniewicz.

Jak wy zadecydowaliście?

A wy drodzy rodzice jaką decyzje w tej prawie podjęliście lub podejmiecie? Przedszkole, czy szkoła?

Źródło: Program TVP 1 "Świat się kręci", odc. 361

Polecamy: Czego się uczy dziecko w 1 klasie?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Bronisław Komoowski, wybory prezydenckie 2015, debata prezydencka, polityka prorodzinna
fot. Wikipedia
Aktualności
Mamy odpowiedzi Bronisława Komorowskiego!
Obaj kandydaci na Urząd Prezydenta otrzymali od nas pytania dotyczące polityki prorodzinnej, jaką zamierzają prowadzić. Publikujemy odpowiedzi otrzymane od Bronisława Komorowskiego.

W trakcie kampanii prezydenckiej 2015 r. padło wiele różnych deklaracji. W ramach naszej „Małej Debaty Prezydenckiej” chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób obaj kandydaci chcą wspierać po wygranych wyborach rodziców i osoby, które dopiero myślą o założeniu rodziny. Oto odpowiedzi na trzy – naszym zdaniem – kluczowe pytania, dotyczące opieki zdrowotnej, posyłania sześciolatków do szkoły i tworzenia warunków, aby polskim rodzicom żyło się lepiej. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w dokonaniu właściwego wyboru – już w tę niedzielę, 24 maja 2015 r. Czytaj też: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?   W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Bronisław Komorowski:  Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty.  Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski , który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przez utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu. W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi,...

Sześcioklasista
Fotolia
Przedszkolak
Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół. Statystyki szokują.
Rodzice nie akceptują reformy i nie puszczą swoich dzieci do I klasy.

Cały czas rośnie liczba odroczeń, które rodzice sześciolatków dostarczają do szkół. Jak wynika z sondy przeprowadzonej w największych miastach dla "DGP": w Krakowie już 30 proc. sześciolatków dostarczyło do szkoły odroczenie od obowiązku szkolnego , w Opolu - 20 proc., we Wrocławiu - 15 proc., w Warszawie i Łodzi - 10 procent. Jedno jest pewne: liczba dzieci, które uznano za niegotowe do nauki jest bardzo wysoka i zdecydowanie wyższa niż w zeszłym roku. A poradnie psychologiczno - pedagogiczne mają pełne ręce roboty i cały czas wydają zaświadczenia, dzięki którym dzieci będą mogły zostać w przedszkolu lub szkolnej zerówce. Polecamy: Czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? - test Nasze dzieci nie dorosły do szkoły Rodzice nie akceptują reformy i uważają, że ich dzieci nie są gotowe , żeby we wrześniu pójść do szkoły. Rodziców przeraża to, że ich dzieci będą siedziały w przepełnionych klasach, ponieważ we wrześniu do szkoły pójdą zarówno sześciolatki, jak i połowa siedmiolatków, czyli półtora rocznika dzieci. Zgodnie z przepisami w klasach może być maksymalnie 25 uczniów, ale przepisy nic nie mówią o ilości klas w szkołach. A sprawdzono, że w niektórych szkołach potrafi być aż 18 klas. – Nie zamierzamy budować dodatkowych szkół, bo wielki boom potrwa tylko trzy lata. Później sytuacja się unormuje i znów będziemy mieli demograficzny dołek – mówi Grażyna Ulanowska-Zdobylak z opolskiego wydziału oświaty. Jak zapewnia Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacyjnej, rodzice mogą zmienić swoją decyzję w każdym momencie: – Mimo odroczenia zgłosić dziecko do I klasy lub mimo zgłoszenia do I klasy w dowolnym momencie przed rozpoczęciem roku szkolnego przebadać dziecko. Zobacz na polki.pl: 5 rad, jak wspierać sześciolatka w pierwszej klasie!

maluch, przedszkolak, przedszkole, dziecko, szkoła, dziewczynka, malowanie
Edukacja
Zerówka czy pierwsza klasa - mamy sześciolatków i siedmiolatków- przeczytajcie
Wciąż zastanawiasz się zerówka czy pierwsza klasa. Przeczytaj, dlaczego edukacja na poziomie "0" jest ono tak ważna i jak możesz w niej pomóc dziecku?

Kupiłaś piórnik, kredki i farby, podręcznik, może nawet tornister. Z takimi gadżetami zaczęła się szkolna kariera twojego dziecka. Kariera na szkolnym „poziomie zero”.  Czy na pewno wiesz, co kryje się za słowami „ przygotowanie do nauki w szkole ”, skoro po pierwszych tygodniach widzisz, że zajęcia w zerówce z prawdziwą szkołą nie mają wiele wspólnego? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają rodzice. Dlaczego sala zerówki nie wygląda jak klasa? Przygotowanie do nauki szkolnej nie musi odbywać się w klasycznych szkolnych ławkach. Wystarczą stoliki jak w przedszkolu i wygodny dywan. Na tym poziomie rozwoju dziecko może skupić uwagę mniej więcej przez 30 min, potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconych form zajęć – zajęcia statyczne powinny być przeplatane ruchowymi, które świetnie wpływają na rozwój, np. doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię. Rysowanie przy stolikach, słuchanie opowieści pani w kółku na dywanie, tańce w rytm piosenki – to tylko kilka sposobów na pracę z dziećmi. Siedzenie w ławkach byłoby nie tylko monotonne, ale też niezdrowe i dla ciała, i dla umysłu. Na czym tak naprawdę polega przygotowanie do szkoły? Nie tylko na nauce literek i cyferek. Zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy , sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych – to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery. Zerówka służy też wyrównaniu różnic edukacyjnych . Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola, i te, które dotąd były w domu. Wspólnie uczą się samodzielności, pracy w grupie, nabierają wiary we własne możliwości i porównują, co potrafią rówieśnicy. Sprawdź w teście , czy dziecko jest gotowe do szkoły.   Dlaczego dzieci w zerówce nie muszą odrabiać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak