Rozpoczął się nowy rok szkolny więc jak boomerang wrócił temat tego, czy posłanie 6-letniego dziecka do szkoły jest dobrym pomysłem. W ostatnich tygodniach poradnie pedagogiczno-psychologiczne przeżywały szturm. Rodzice 6-latków starali się o to, by ich dzieciom odroczono pójście do 1. klasy. Czy w całym sporze na pewno chodzi o dobro dzieci?
Dyskusję w sprawie podjęli goście programu telewizyjnego „Świat się kręci”: dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, Tomasz Elbanowski – Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, oraz – dr Ewa Pietrzyk.

Reklama

Panika rodziców, czy rzeczywista opinia nauczyciela?

Jak zauważyła psycholog dziecięca orzeczenia dyspozycji dziecka do szkoły wydawane są przez poradnie, ale wnioskują zawsze rodzice.
- Jeśli wychowawca przedszkola ma obawy związane z tym, że dane dziecko sobie nie poradzi w pierwszej klasie, może porozmawiać z rodzicami, ale to oni muszą być ostatecznie stroną inicjującą– wyjaśnia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.
Pojawia się jednak kwestia obiektywizmu, w całej sprawie bo: „Co to właściwie znaczy, że dziecko sobie nie poradzi? – pytała dr Ewa Pietrzyk Zieniewicz. Czy chodzi o to, że intelektualnie jest jeszcze nieprzygotowane do nauki szkolnej, czy też może o to, że nasze szkoły są nie do końca przygotowane na przybycie tak małych dzieci?

Polecamy: Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół

Szokujące dane odnośnie gotowości dzieci do szkoły

Zdaniem Tomasza Elbanowskiego, Prezesa Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, 98 proc. 6-latków nie ma dojrzałości szkolnej. Te szokujące dane wyjaśniał powołując się na badania przeprowadzone jeszcze przed reformą. Jak przedstawiciel głosu rodziców zaniepokojonych, a nawet zdecydowanie przeciwnych posyłaniu 6-latków do szkoły, wymienił także szereg umiejętności, które przewidziane są w programie nauczania, a których jego zdaniem, tak małe dzieci nie są w stanie opanować. Powołując się na dr Davida Whitebread’a z Uniwersytetu Cambridge, postulował w rozmowie, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest nauka przez zabawę. Czy jednak tak kolorowo wygląda rzeczywistość każdego przedszkola?
Bardzo ważną kwestie w programie poruszyła dr Aleksandra Piotrowska.
- W każdej grupie wiekowej są dzieci o różnym poziomie rozwoju – wyjaśniała dr Aleksandra Piotrowska. Wymagania, które stawiane są przed 6-latkami, to nie są te same wymagania, które dotąd w pierwszej klasie stawiało się przed 7- latkami.

Można dziecko przenieść ze szkoły z powrotem do przedszkola

Co jeśli rodzic 6-latka, który jednak rozpoczął naukę w szkole, zauważy, że dziecko rzeczywiście nie radzi sobie, że jest to dla niego zbyt trudne zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie?
Jak wyjaśnia dr Piotrowska, w ciągu pierwszego półrocza rodzic może przenieść dziecko z powrotem do przedszkola. Przedszkole ma obowiązek przyjęcia tego dziecka – jeśli nie ma miejsca w tym samym przedszkolu, do którego chodziło dziecko, to gmina musi zapewnić miejsce w innym.
„Zatem zostawmy rodzicom wolny wybór” – postulował w programie Tomasz Elbanowski wywołując w ten sposób kolejną wątpliwość w całej sprawie: czy spór przypadkiem nie dotyczy samego faktu decydowania? Czy nie chodzi o to, że rodzice uzurpują sobie wyłączne prawo do tego, aby podjąć niezależną decyzję o posłaniu 6-latka do szkoły?
„O wielu rzeczach powinni jednak decydować specjaliści. To się nazywa system edukacyjny i można z nim dyskutować.” – spuentowała rozmowę dr Ewa Pietrzyk Zieniewicz.

Zobacz także

Jak wy zadecydowaliście?

A wy drodzy rodzice jaką decyzje w tej prawie podjęliście lub podejmiecie? Przedszkole, czy szkoła?

Źródło: Program TVP 1 "Świat się kręci", odc. 361

Reklama

Polecamy: Czego się uczy dziecko w 1 klasie?

Reklama
Reklama
Reklama