Czym jest domowe przedszkole i jak można je założyć?
Państwowe przedszkole wydaje ci się zbyt duże i przytłaczające dla dziecka, a na prywatne cię nie stać? Sprawdź, czym są przedszkola domowe!
Domowe przedszkole to alternatywa dla rodziców, którzy nie mają szans na posłanie dziecka do przedszkola publicznego, a prywatna placówka jest dla nich zbyt droga. Przedszkola prowadzone w domu czy mieszkaniu są zwykle bardzo kameralne, z oczywistych względów nie mogą przyjąć zbyt dużej liczby dzieci. I choć nie mają przestronnych sal i własnego placu zabaw, cieszą się coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć o domowych przedszkolach?
Czym wyróżnia się domowe przedszkole na tle innych form opieki nad małymi dziećmi?
Z racji tego, że jest ono zazwyczaj niewielkie, panuje w nim rodzinna atmosfera, a wychowawca może mieć indywidualne podejście do każdego maluszka. Aby takie przedszkole mogło funkcjonować, potrzeba minimum trojga dzieci. To idealna forma opieki nad dziećmi dla rodziców, których nie stać na opłacenie niani czy przedszkola prywatnego, a placówka publiczna przeraża ich swoją wielkością i liczbą podopiecznych.
Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu?
Jak założyć przedszkole w domu?
Jeśli ty sama chciałabyś prowadzić takie przedszkole, przeczytaj, jakich formalności musisz dopełnić, by było to możliwe. Najpierw musisz stworzyć projekt swojej działalności i opracować statut punktu przedszkolnego. Następnie musisz otrzymać zgodę gminy na prowadzenie placówki. Gdy już będziesz ją miała, dokonaj wpisu do ewidencji gminy. Określ też przewidywana liczbę wychowanków.
Wymagane zgody
Musisz zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń. Zanim otworzysz domowe przedszkole, potrzebujesz uzyskać przychylną opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Instytucje te sprawdzą, czy w twojej placówce przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny i czy dzieciom nic tu nie będzie zagrażać.
Zobacz też: Kapcie do przedszkola: wygodne i ładne!
Inne obostrzenia
Aby móc prowadzić przedszkole w domu, trzeba dysponować odpowiednią powierzchnią. Pomieszczenia przeznaczone na tę działalność, nie mogą być niższe niż 2,4 m. Jeżeli chodzi o ich wielkość, to zależy ona od liczby przyjmowanych dzieci. 16 metrów kwadratowych to absolutne minimum w przypadku opieki nad 3-5 dzieci.
Zobacz też:
- Czym są leśne przedszkola?
- Przedszkole wg Marii Montessori
- Cechy dobrej nauczycielki wychowania przedszkolnego