Reklama

Gniazdo kleszczy może być niebezpieczne dla zdrowia. Zetknięcie się z nim może sprawić, że człowiek zostanie zaatakowany przez larwy kleszczy. Choć według naukowców larwy rzadko przenoszą boreliozę, to mogą rozsiewać inne groźne choroby. Na dworze gniazdo kleszczy jest bardzo trudne do zauważenia ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Pokazujemy, jak dokładnie wygląda.

Reklama

Spis treści:

Jak wygląda gniazdo kleszczy?

Gniazdo kleszczy to po prostu niewielkie skupisko jaj tego pajęczaka − samica kleszcza składa około 5 tysięcy jaj i z nich właśnie powstaje gniazdo. Choć jaj jest w nim tak dużo, całe gniazdo ma jedynie ok. 2-3 cm średnicy. Charakteryzuje się również nieregularnym kształtem.

Jaja kleszczy są gęsto skupione, a wyglądem przypominają galaretowatą masę koloru brunatnego, czarnego albo szarego. Mogą kojarzyć się z kawiorem albo tzw. glutkiem siemienia lnianego (to przez małe kuleczki, czyli właśnie jaja). Gdyby dotknąć gniazda kleszczy, papkowata masa przelewałaby się przez ręce.

W ciągu kilkunastu dni z jajeczek wylęgają się larwy kleszcza, które są bardzo małe – mają jedynie pół milimetra. Nie wszystkie larwy wydostają się jednak z gniazda – część z nich ginie np. poprzez przygniecenie innymi jajami. Po wykluciu larwy mogą rozejść się nawet w promieniu kilku kilometrów od gniazda.

Jeżeli człowiek znajdzie się w okolicy takiego gniazda – może zostać zaatakowany przez ogromną liczbę larw kleszczy.

Gniazdo kleszczy – zdjęcie

Charakterystyczny wygląd gniazda kleszczy możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej. Tak wygląda gniazdo kleszczy:

commons.wikimedia

Gniazdo kleszczy w domu

Gniazdo kleszczy zazwyczaj nie występuje w domach – samice składają jaja raczej w środowisku zewnętrznym, tam gdzie jest zacisznie, ciemno i wilgotno. Może się jednak zdarzyć, że kleszcz dostanie się do mieszkania, np. przyniesiony na ubraniu człowieka. Wtedy może znaleźć miejsce lęgowe wewnątrz domu. Uwaga, w takim wypadku inwazja kleszczy mogłaby być groźna, dlatego po każdym powrocie z pola lub lasu trzeba dokładnie oglądać i trzepać ubrania.

Choć większość odmian kleszczy nie buduje gniazd w pomieszczeniach, niektóre mogą być zwabione przez małe szczeliny i pęknięcia domu. Np. obrzeżek gołębień to gatunek kleszcza, który występuje w miejscach gnieżdżenia się ptaków. Można więc go spotkać np. w gołębnikach, wieżach kościołów, ale także na starych strychach i poddaszach. Atakuje on przede wszystkim ptactwo, jednak jeśli nie znajdzie żywiciela – może przedostać się do mieszkań. Zwykle atakuje wtedy nocą, a ukrywa się w szczelinach (podobnie do pluskwy).

Jaja kleszcza, fot. Adobe Stock/Bernard

Jak znaleźć gniazdo kleszczy?

Gniazdo kleszczy trudno znaleźć, bo zwykle występuje w miejscach zacienionych, wilgotnych, zacisznych i trudnodostępnych dla gryzoni, ptaków czy owadów. Najczęściej samica kleszcza składa jaja np. w pniu starego drzewa lub w ściółce leśnej w cieniu krzewu. Gniazdo kleszczy może znajdować się także w wysokiej trawie albo być osłonięte kamieniami.

Niestety zdarza się również, że gniazdo kleszczy znajdzie się blisko miejsc zamieszkanych przez ludzi: np. w niewielkich szczelinach, w meblach ogrodowych lub dziurach w drewnianych ścianach (np. w stodołach).

Jak zniszczyć gniazdo kleszczy?

Aby pozbyć się gniazda kleszczy, najlepiej zastosować opryski przeznaczone na dorosłe osobniki. Skuteczne na kleszcze na każdym etapie ich rozwoju są np. środki zawierające tzw. pyretroidy. Ale uwaga, takie opryski trzeba stosować z rozwagą:

  • podczas używania otworzyć okna,
  • zadbać, aby w pomieszczeniu przez kilka godzin nie przebywały dzieci, zwierzęta domowe oraz inne osoby.

Aby nie dopuścić do powstania gniazda kleszczy, zadbaj również o swój ogród:

  • oczyść ogród z resztek, takich jak liście, suche gałęzie, korzenie (to tam samice kleszcza mogą składać jaja),
  • wszystkie drewniane elementy i drewno opałowe pozostawiaj suche, najlepiej w nasłonecznionym miejscu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama