Gniazdo kleszczy może być niebezpieczne dla zdrowia. Zetknięcie się z nim może sprawić, że człowiek zostanie zaatakowany przez larwy kleszczy. Choć według naukowców larwy rzadko przenoszą boreliozę, to mogą rozsiewać inne groźne choroby. Na zewnątrz gniazdo kleszczy jest bardzo trudne do zauważenia ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Reklama

Jak wygląda gniazdo kleszczy?

Larwy kleszczy są bardzo małe – mają jedynie pół milimetra. Samica kleszcza składa około 5 tysięcy jaj. Z nich z kolei powstaje gniazdo kleszczy. Dzieje się to zazwyczaj w ciemnych i wilgotnych miejscach, np. w pniu starego drzewa lub w ściółce leśnej w cieniu jakiegoś krzewu. Gniazdo kleszczy może znajdować się także w wysokiej trawie. W ciągu kilkunastu dni z jajeczek wylęgają się larwy kleszcza. Jaja kleszczy są gęsto skupione, a wyglądem przypominają galaretowatą masę koloru brunatnego. Nie wszystkie larwy wydostają się jednak z gniazda – część z nich ginie np. poprzez przygniecenie innymi jajami. Po wykluciu larwy mogą rozejść się nawet w promieniu kilku kilometrów.

Jeżeli człowiek znajdzie się w okolicy takiego gniazda kleszczy – może zostać zaatakowany przez ogromną ilość larw kleszczy.

Gniazdo kleszczy – zdjęcie

Charakterystyczny wygląd gniazda kleszczy możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej. Tak wygląda zdjęcie gniazda kleszczy:

gniado kleszczy - zdjęcie
commons.wikimedia

Gniazdo kleszczy w domu

Gniazdo kleszczy zazwyczaj nie występuje w domach – samice składają jaja w środowisku zewnętrznym. Larwy kleszcza w domu (np. w klimatyzowanym pomieszczeniu) nie przetrwałyby dłużej niż kilka dni – wyschłyby i umarły. Kleszcz jednak może np. spaść z człowieka lub zwierzęcia w pomieszczeniu.

Zobacz także

Większość odmian kleszczy nie buduje gniazd w pomieszczeniach, niektóre jednak mogą być zwabione przez małe szczeliny i pęknięcia domu. Obrzeżek gołębień to gatunek kleszcza, który występuje w miejscach gnieżdżenia się ptaków. Można więc go spotkać np. w gołębnikach, wieżach kościołów, ale także na starych strychach i poddaszach. Atakuje on przede wszystkim ptactwo, jednak jeśli nie znajdzie żywiciela – może przedostać się do mieszkań. Zwykle atakuje wtedy nocą, a następnie ukrywa się w szczelinach (podobnie do pluskwy).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama