ślad po kleszczu
Adobe Stock
Zdrowie

Ślad po kleszczu: jak wygląda i kiedy jest niebezpieczny [ZDJĘCIA]

Ślad po kleszczu nie zawsze musi oznaczać zakażenie – najczęściej jest on niepozorny i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli ślad po ugryzieniu kleszcza swędzi, nie musi być to powód do niepokoju. Czasami jednak pojawia się rumień, który trzeba zgłosić lekarzowi i podjąć leczenie.

Ślad po kleszczu, a właściwie jego charakter, zależy od rozmiaru kleszcza (czy był to osobnik dojrzały, larwa czy nimfa kleszcza) oraz tego, czy był zakażony groźnymi dla człowieka drobnoustrojami. Im mniejsza postać kleszcza, tym mniejszy ślad po jego ukąszeniu. Zaczerwieniona skóra po ugryzieniu kleszcza oraz rumień to zupełnie co innego. Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza i kiedy powinien cię zaniepokoić. 

Spis treści: 

 1. Niegroźny ślad po ugryzieniu kleszcza
 2. Czerwony ślad po ugryzieniu kleszcza
 3. Jak długo zostaje ślad po kleszczu?
 4. Ślad po kleszczu: zdjęcia
 5. Czarny ślad po kleszczu
 6. Ukąszenie kleszcza powodem alergii krzyżowej

Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]

Niegroźny ślad po ugryzieniu kleszcza

Niezakażony kleszcz pozostawia po sobie drobną rankę. Miejsce wokół niej może być lekko opuchnięte i zaróżowione. Reakcja miejscowa jest spowodowana substancjami, które wpuszcza kleszcz, aby znieczulić skórę i zmniejszyć krzepliwość krwi. Zmienione miejsce może nieco swędzieć. Zmiany ustępują po kilku dniach bez śladu. Wszelkie wątpliwości co do wyglądu i charakteru śladu po kleszczu warto skonsultować z lekarzem.

Czerwony ślad po ugryzieniu kleszcza

Powodem do niepokoju powinien być rumień. Pojawia się do kilku tygodni po ukąszeniu. Może przybierać dość duże rozmiary, a jego umiejscowienie może się zmieniać. Najczęściej rozszerza się, pozostawiając w środku obszar niezmienionej skóry – zmiany wyglądem przypominają tarczę strzelniczą. Rumień po kleszczu ma kolor od ciemnoróżowego po czerwony. Mogą towarzyszyć mu:

 • obrzęk,
 • świąd,
 • bóle stawowe,
 • stan podgorączkowy,
 • ogólne osłabienie.


Wszystkie niepokojące dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jak długo zostaje ślad po kleszczu?

Rumień samoistnie znika po kilku tygodniach. Jego zniknięcie nie oznacza jednak, że ugryziona osoba nie została zakażona boreliozą. Jak najszybciej po jego zauważeniu należy zgłosić się do lekarza, także wtedy, gdy pojawiły się takie zmiany, ale samego ukąszenia się nie zaobserwowało.

Pojawienie się rumienia jest jednym z pierwszych objawów zakażenia boreliozą. Długo utrzymujący się ślad po kleszczu koniecznie skonsultuj z lekarzem. Aby uniknąć poważnych dolegliwości związanych z tą chorobą, należy poddać się leczeniu boreliozy, które polega na długotrwałej antybiotykoterapii.

Ślad po kleszczu: zdjęcia

Poniżej zdjęcie normalnej reakcji skóry na ukąszenie kleszcza:

ślad po kleszczu niezakażonym
Adobe Stock

Poniżej zobaczysz, jak wygląda rumień po ukąszeniu zakażonego kleszcza:

ślad po kleszczu rumień
Adobe Stock

 

Czarny ślad po kleszczu

Czarny ślad po kleszczu może świadczyć o tym, że po wyjęciu kleszcza jego główka albo aparat gębowy zostały w ranie. Materiałem zakaźnym, który wywołuje choroby przenoszone przez kleszcza, są ślina oraz jego treść jelitowa. Jeżeli w ranie zostanie fragment aparatu gębowego – prawdopodobnie nie będzie zwiększało to ryzyka zakażenia, jednak pozostawienie całej głowy lub dużego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może je spowodować.

Należy wtedy samodzielnie spróbować usunąć ten fragment kleszcza lub zwrócić się po pomoc do lekarza.

Ukąszenie kleszcza powodem alergii krzyżowej

Po ukąszeniu kleszcza może dojść do rozwoju alergii krzyżowej na ukąszenia kleszczy i czerwone mięso. U osoby uczulonej po spożyciu czerwonego mięsa może wystąpić ciężka reakcja alergiczna – wstrząs anafilaktyczny lub łagodna – bóle brzucha, duszność. Najwięcej takich przypadków odnotowano w USA, ale alergia ta wystąpiła też w Szwecji. Z pewnością kwestią czasu jest odnotowanie takich przypadków w Polsce.

Zobacz także: 

dr Wojciech Ozimek
Małgorzata Mikołajczyk
Zdrowie
Dr Wojciech Ozimek: borelioza nie jest w Polsce rozpoznawana
Już nie tylko na Mazurach, ale w całej Polsce bytują zarażone boreliozą kleszcze. Ta choroba, tak samo jak inne zakażenia pasożytnicze, może dotykać nas częściej niż myślimy – mówi Wojciech Ozimek, pediatra.

Lek. med. Wojciech Ozimek, pediatra, zajmuje się leczeniem chorób pasożytniczych i odkleszczowych, m.in. boreliozą. Członek Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Organizuje szkolenia i warsztaty dla rodziców. Rozmawiamy z nim o letnich pasożytach, z których owsiki wcale nie są ani najgroźniejsze, ani najczęstsze:   Panie Doktorze, czym dziecko może zarazić się w piaskownicy? – W piaskownicach bardzo często mieszkają pasożyty – i to groźne. Powiedzmy sobie szczerze, że piaskownica, nawet na zamkniętym placu zabaw, to taka duża kuweta, nawet jeśli nie dla psów, to np. dla bezdomnych kotów, myszy, szczurów, nornic. Koty i psy mają dużo wspólnych pasożytów z człowiekiem. Zarażenie się nimi grozi nie tylko toksoplazmozą, której słusznie obawiają się przyszłe mamy. To może być też np. toksokaroza wywołana glistą kocią czy psią.     Co to za choroba? – Dziecko może się nią zarazić, bawiąc się w piasku czy błocie skażonym jajami glisty, a potem wkładając rączki do buzi. Jeżeli wykluta z jaja larwa zawędruje do oka, to może to doprowadzić do utraty wzroku. W USA, które przecież nie są krajem o słabym poziomie higieny, co roku około 80 dzieci traci wzrok z powodu toksokarozy. W Polsce statystyk nie ma, zresztą w ogóle toksokaroza jest u nas bardzo rzadko rozpoznawana, bo nie bada się dzieci w tym kierunku. Bywa też, że zakażenie glistą jest mylnie diagnozowane jako alergia czy astma, bo kiedy larwa umiejscowi się w płucach, może wywoływać uporczywy kaszel i duszności. Dziecko dostaje wtedy np. sterydowe leki przeciwzapalne, przechodzi na dietę eliminacyjną, a właściwa przyczyna choroby zostaje nierozpoznana. Czytaj więcej: Toksokaroza: objawy, diagnoza, leczenie     Kiedy my, rodzice, myślimy o pasożytach u dzieci, to najczęściej o owsikach. – Ponieważ owsiki często widać...

co na komary dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku?
Twoje dziecko pewnie nie raz zostanie ukąszone przez komara, mrówkę czy meszkę - gdy jesteście poza miastem owady rzeczywiście mogą być dokuczliwe. Ból i swędzenie można jednak szybko złagodzić.
Borelioza po ukąszeniu przez kleszcza
StockAdobe
Zdrowie
Jak objawia się borelioza? Możesz pomylić ją z grypą!
Bóle stawów, zmęczenie, gorączka i dreszcze, które pojawiają się po ukąszeniu przez kleszcza, mogą świadczyć o boreliozie. Nie pomyl ich z grypą, bo nieleczona borelioza jest bardzo niebezpieczna. Sprawdź, jak ją rozpoznać!

Twoje dziecko ukąsił kleszcz i teraz boisz się, czy nie zostało zarażone jakąś odkleszczową chorobą, np. boreliozą? Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i jak wygląda rumień po ukąszeniu przez kleszcza. Jeśli tylko zobaczysz coś takiego na ciele dziecka w miejscu po ugryzieniu , koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj boreliozy, im szybciej zaczniesz ją leczyć, tym większa szansa, że choroba nie skończy się żadnymi powikłaniami.  Borelioza (inne nazwy to choroba z Lyme , krętkowica kleszczowa ) to choroba, którą przenoszą kleszcze zarażone krętkami. Jest groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. W Polsce niemal 30 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy . Objawy i skutki choroby są naprawdę poważne. W wielu przypadkach ukąszenie przez kleszcza daje objawy boreliozy dopiero po wielu latach. Rumień wokół miejsca ukąszenia – skórny objaw boreliozy Borelioza rozwija się w organizmie etapami. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest rumień wędrujący . Pojawia się on w przypadku 3 na 10 zachorowań (u dzieci 1 zachorowanie na 10 objawia się rumieniem) w ciągu od tygodnia do dwóch tygodni po ukąszeniu . Nazwa rumienia wiąże się z jego cechą – wędruje on, poszerzając swoją średnicę, może osiągnąć okrąg o średnicy 15 cm. Inne objawy boreliozy Niewykryta i nieleczona borelioza po około miesiącu od pojawienia się rumienia, może zaatakować niemal wszystkie narządy wewnętrzne , wywołując różne objawy. Najczęściej mogą to być: bóle stawów; osłabienie organizmu ; spadek masy ciała; wypadanie włosów; uczucie zmęczenia; bezsenność ; drętwienie kończyn, języka; dreszcze ; gorączka, zimne poty; Objawy choroby z Lyme często przypominają objawy grypy , w każdym przypadku mogą też nieco się różnić, dlatego bardzo trudne jest wykrycie choroby na tym etapie jedynie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj