Reklama

Czy wiesz, że rozwój zdolności matematycznych dziecka jest ściśle związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych? Umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami bezpośrednio wpływają na postrzeganie kształtów, wagi, rozmiaru i ilości. Aby wzmocnić przyszłe umiejętności matematyczne twojego malucha, już teraz zachęcaj go do chwytania rączkami zabawek, biegania, wspinania się po schodach czy jazdy na rowerze!

Reklama

Dorastanie do liczb

Dzieci błyskawicznie dorastają do nauki liczb i matematyki. Już w wieku półtora roku rozpoznają cyferki 1, 2 i 3. I choć dzieci, które dopiero uczą się chodzić, nie rozróżniają liczb i relacji między nimi, przedszkolakom przychodzi to z łatwością.

- Matematyka dla wielu dzieci w okresie szkolnym jawi się jako przedmiot nudny, trudny, niezrozumiały. Mimo naturalnych zdolności poznawczych nie wykorzystują one swojego potencjału właśnie z powodu złego nastawienia. Bardzo pomocne jest, gdy od najmłodszych lat rodzic wspomaga przyswajanie podstaw matematyki poprzez ciekawe zabawy i używanie wyobraźni. Świetnym narzędziem może być zestaw LEGO® DUPLO® „Pociąg z cyferkami”. Daje on szansę na naukę cyferek poprzez zabawę z liczeniem wagoników, układaniem tylu klocków, ile wskazuje liczba na wagonie, wprowadzaniem postaci i budowaniem historii z kolejką, zwierzątkami i ludzikami. Dziecko ma odkrywać matematykę w przyjemnych warunkach, co uwarunkuje jego nastawienie do tego przedmiotu na kolejne lata - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Umiejętności ruchowe naprawdę się liczą

Motoryka mała i duża bezpośrednio wpływają na rozumienie liczb u małych dzieci. Motoryka duża, czyli ruchy całego ciała, może być stymulowana poprzez różne ćwiczenia fizyczne w domu, ale największy wpływ mają gry na świeżym powietrzu, na placach zabaw i w parkach. Rozwój motoryki małej, czyli czynności związanych z ruchem rąk i wyrażania ekspresji za pomocą mimiki, zależy od wykorzystywania w zabawie różnorodnych przedmiotów np. klocków. Czy wiesz, że umiejętności manipulowania przedmiotami oraz wyczucia ich wagi, rozmiaru i ilości są kluczem do rozwoju zdolności matematycznych?

Zapewnij przestrzeń do liczenia

Dobra wyobraźnia przestrzenna jest ściśle związana z rozwojem zdolności matematycznych. Pojęcia „góra-dół”, „nad-pod” oraz „przed-pomiędzy-za” mają dużo wspólnego z liczeniem. Czy twoje dziecko potrafi opisać, gdzie znajduje się jego ulubiony pluszak?

Zabawę w liczenie czas zacząć

Zabawy i ćwiczenia z liczbami w wieku przedszkolnym pomagają dzieciom wytworzyć pozytywne nastawienie do matematyki. Oto zabawy, które można na stałe włączyć do porządku dnia:

Reklama
  • rozpoznawanie liczb - każdego dnia podczas zakupów lub gotowania ćwicz liczenie przedmiotów: jedna marchewka, dwa jabłka, trzy bułeczki itd.;
  • liczenie na palcach - odliczaj poszczególne cyfry na palcach, a następnie poproś dziecko o powtórzenie ich w kolejności. Przy bardziej zaawansowanym poziomie zabawy pokazuj kombinacje palców poza kolejnością;
  • pokazywanie i czytanie – przed snem czytaj i pokazuj dziecku książki i wierszyki z liczbami, licząc poszczególne strony.
Reklama
Reklama
Reklama