W przedszkolu nie ma mamy, nie ma domu, w którym dziecko czuło się bezpiecznie, nie ma ulubionych zabawek... Jest za to grupa obcych dzieci i nieznana pani wychowawczyni, której należy słuchać. Zabawkami trzeba się dzielić, jeść to, co leży na talerzu, odpoczywać wtedy, kiedy pani każe. Takie doświadczenia mogą mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka, jeśli nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, by sobie z nimi poradzić.

Reklama

Dobry wiek na rozpoczęcie przedszkola

Teoretycznie do przedszkola posłać można już 3-latka. Większość psychologów jest jednak zdania, że to za wcześnie. Dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze znieść dłuższej nieobecności poza domem, bez mamy. 4-latek powinien sobie już z tym lepiej poradzić, zwłaszcza że w tym wieku wzrasta zainteresowanie kolegami. Są jednak także dzieci, które emocjonalnie do przedszkola dorastają dopiero w wieku 5, a nawet 6 lat.

Czy dziecko jest gotowe do przedszkola

Poniższe pytania pomogą ci ocenić, czy twoje dziecko jest już gotowe, żeby zostać przedszkolakiem:

1. Jak dziecko zachowuje się w grupie rówieśników?

Przypomnij sobie, czy na podwórku twoje dziecko chętnie bawi się z kolegami, nie sprawdzając stale, czy jesteś w pobliżu? A jak zachowuje się, gdy odwiedzą was znajomi z dziećmi – czy jest gotów do wspólnej z nimi zabawy w swoim pokoju i dzielenia się swoimi zabawkami? Dziecko, które to potrafi, łatwiej odnajduje się w przedszkolu.

Zobacz także

2. Jak dziecko znosi rozstania z mamą?

Pozostawanie bez mamy to dla debiutujących przedszkolaków jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Tym cięższe, im maluch rzadziej rozstawał się z mamą. Jeśli do tej pory stale przebywałaś w domu ze swoją pociechą i nie zostawiałaś jej pod opieką innych, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest przygotowane do rozłąki.

3. Czy dziecko mówi?

Ty doskonale znasz swoje dziecko i wiesz, czego potrzebuje, jeszcze zanim ono ci o tym wspomni. Ale w przedszkolu będzie inaczej. Jeśli maluch nie powie, że chce pić, nikt go nie napoi. Jeśli nie poprosi, by pomóc mu zdjąć spodenki, a sam tego nie umie, zsiusia się w majtki. Maluchy, które nie potrafią obcej osobie powiedzieć, czego potrzebują – męczą się, a pobyt w przedszkolu może być dla nich prawdziwą torturą.

4. Czy dziecko nosi jeszcze pieluszkę?

Większość przedszkoli wymaga, by dzieci potrafiły już kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i nie przyjmuje maluchów, które potrzebują jeszcze pieluch. Dziecko powinno umieć siedzieć na nocniczku lub na sedesie i umyć potem rączki. Jeśli twój maluch jeszcze tego nie potrafi, a od września debiutuje w roli przedszkolaka, dobrze jest uprzedzić o tym wychowawczynie, a w domu położyć nacisk na trening czystości.

5. Jak dziecko radzi sobie z ubieraniem i jedzeniem?

Nie jest konieczne, by dziecko zupełnie samodzielnie wiązało buciki i kroiło sobie kotleta – panie na pewno w tym pomogą. Powinno jednak umieć posługiwać się łyżeczką, pić z kubeczka, podciągnąć sobie spodenki – te umiejętności są bardzo pomocne w codziennym przedszkolnym życiu i czynią malucha bardziej niezależnym i pewnym siebie.

6. Czy dziecko nie przeżywa ostatnio trudnych chwil?

Jeśli w ostatnim okresie miały miejsce zdarzenia, które mogły być dla dziecka dużym stresem, lepiej opóźnić debiut w nowym miejscu. Pobyt w szpitalu, przeprowadzka, długie rozstanie z rodzicami, rozwód, pojawienie się drugiego dziecka – wszystkie te sytuacje połączone z pójściem do przedszkola mogą spotęgować poczucie zagrożenia, z którym maluch nie da sobie rady. Lepiej jest poczekać, aż dziecko uspokoi się emocjonalnie.

Reklama

Czytaj też: Dylemat rodziców - przedszkole czy dom - co wybrać?

Reklama
Reklama
Reklama