„Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy”. - powiedział kiedyś Pablo Picasso i jest w tym wiele prawdy. Każde dziecko rodzi się z naturalną ciekawością świata, chce doświadczać, eksperymentować i tworzyć, jednak tę naturalną skłonność niezwykle łatwo zatracić. Dla pełnego rozwoju kreatywności niezbędna jest swoboda, której często odmawiamy naszym dzieciom.

Reklama

Rozwój przez sztukę

Maluch, który sam wpada na jakiś pomysł, jest w stanie sprawdzić doświadczalnie, czy się da on zrealizować. To niezwykle cenna lekcja! Zajęcia plastyczne, na których daje się dziecku pełną swobodę, możesz więc potraktować jako inwestycję w rozwój kreatywności twojej pociechy. Oprócz tego to wspaniały trening umiejętności motorycznych, które przydadzą mu się, gdy będzie uczyć się np. pisać, a także korzystnie wpływa na rozwój wrażliwości artystycznej dziecka.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju dziecka Czytaj więcej

W internecie nie brakuje ciekawych inspiracji, na rynku jest także wiele ciekawych propozycji książkowych. Wielką popularnością cieszy się także program dla dzieci Pan Robótka. Można go oglądać w stacji CBeebies. prowadzący w niezwykle interesujący sposób pokazuje, jak przygotować ciekawe prace plastyczne krok po kroku. Jeśli nie czujesz się na siłach, by sama organizować dziecku zajęcia plastyczne w domowym zaciszu, poszukaj czy w twojej okolicy nie ma lekcji dla maluszków. Takie zajęcia to także dobra okazja do obcowania z innymi dziećmi i możliwość doświadczania swobody, o którą ciężko w domu.

Gdzie szukać zajęć dla dzieci?

W dużych miastach jak Warszawa, Poznań czy Kraków, bez problemu znajdziesz kawiarnie dla dzieci, gdzie często organizowane są takie spotkania. Będą one się kryły pod tajemniczą nazwą sensopastyką. Najprościej mówiąc, są to zajęcia plastyczne, w których biorą udział wszystkie zmysły (nawet smak). Wszystko dzięki wykorzystaniu specjalnych naturalnych materiałów, którymi mogą bawić się już niemowlęta. Wszystko dookoła jest brudne i tak właśnie ma być. W ten sposób uwalnia się naturalna ekspresja twórcza. Dziecko ma okazję obserwować, jak zmienia się struktura i właściwości różnych materiałów, np. suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Maluszki w ten sposób kształtują także swoje zdolności manualne.

Z zajęciami dla przedszkolaka będzie trochę łatwiej, bo z pewnością znajdziesz coś w ofercie lokalnego domu kultury. Tu możesz się spotkać z zajęciami, na których dzieci poznają różne techniki. Możesz też zapisać starszaka na warsztaty, które już są bardziej ukierunkowane na naukę np. rysunku, malarstwa, ceramiki, papier mache itp.

Zobacz także

Zrozumieć małego artystę

Wielu rodziców oczekuje, że dziecko uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, zacznie niemalże z dnia na dzień tworzyć piękne obrazki. Namaluje mamę, tatę, dom, kota itp. To duży błąd! W aktywności plastycznej najważniejszy jest sam proces twórczy, a nie ostateczny efekt. Twoim zadaniem nie jest ocenienie talentu, czy walorów artystycznych dzieła malucha, ale docenianie wysiłku dziecka. Liczy się fakt, że ile maluch włożył pracy w swoje dzieło i że wykonał je zupełnie samodzielnie. Nie musisz rozumieć dzieła twojego małego artysty i nie musi ci się podobać obrazek, ale podziwiaj, nie krytykuj, najważniejsze jest to, by dziecko było spełnione jako twórca. Ważnym elementem rozwoju artystycznego dziecka jest ekspozycja prac. Stwórzcie miejsce na specjalnej korkowej tablicy, na lodówce lub drzwiach, gdzie będziecie wieszać prace malca. Nie oceniaj, nie wybieraj. Pamiętaj, że tym co najbardziej motywuje dziecko do działania jest wsparcie dorosłego. Dlaczego warto? - Dziecko mając pewność, że jest w stanie zrobić rzeczy związane ze sztuką, może zadziwić samo siebie, a to bardzo ważne - twierdzi Phil Gallagher, który wciela się w Pana Robótkę. - Chodzi o możliwość swobodnej wypowiedzi przez sztukę i wyrażenie własnej kreatywności i tego, co dzieci lubią - zauważa Gallagher.

Zajęcia dla małych dzieci to fantastyczna propozycja, szczególnie w przypadku zajęć plastycznych. Malec najczęściej ma okazję obcować ze sztuką w inny sposób, niż byłoby to możliwe w przedszkolu czy domu. Jednak pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo. Małych dzieci nie wolno zmuszać do takich zajęć. Najważniejsze jest to czy dziecko ma w ogóle ochotę na dodatkowe zajęcia, a także, czy po całym dniu w przedszkolu ma na nie siłę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama