Zajęcia dodatkowe dla dzieci
Fotolia
Wychowanie

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - jakie i ile zajęć wybrać, podpowiada psycholog

Dla każdego dziecka odpowiedni będzie inny rodzaj zajęć dodatkowych. Bez wątpienia powinny one rozwijać pasję dziecka i sprawiać mu wiele radości. Wszelkie wątpliwości rodziców rozwiewa Justyna Korzeniewska, psycholog.
dr n. hum. Justyna Korzeniewska
Konsultacja merytoryczna

Zajęcia dodatkowe pomagają odkrywać indywidualne predyspozycje i zdolności dziecka i dostarczają mu wiele przyjemności, ale jeśli są źle dobrane i jest ich zbyt wiele, mogą frustrować i nudzić malucha. Psycholog Justyna Korzeniewska radzi, jak odpowiednio dobrać zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Spis treści:

 1. Zajęcia dodatkowe dla dzieci - jakie wybrać?
 2. Jakie są odpowiednie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka?
 3. Jakie są najlepsze zajęcia dla dziecka w wieku 9-11 lat?
 4. Rodzice powinni motywować, a nie wywierać presję
 5. Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - jakie wybrać?

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Wybierając zajęcia dodatkowe, trzeba brać pod uwagę wiek dziecka, jego temperament i usposobienie. Nieśmiałe dziecko nie będzie umiało zaprezentować swoich talentów w dużej grupie, nawet jeśli zajęcia będą odpowiednio dobrane do jego zainteresowań. Z kolei dziecko energiczne będzie źle się czuło w małej grupie i ciasnym pomieszczeniu.
Dla dziecka w wieku przedszkolnym (3-6 rok życia), ważne są zajęcia ogólnorozwojowe, stymulujące wszechstronnie rozwój motoryczny i umysłowy.

Jakie są odpowiednie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka?

Najlepsze dla przedszkolaka będą zajęcia ruchowe, takie jak:

 • Taniec – dla dzieci organizowane są np. zajęcia z tańca nowoczesnego lub klasycznego, balet.
 • Rytmika – w przedszkolu jest obowiązkowa, ale poza placówką są też organizowane podobne zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych.
 • Pływanie – najlepiej rozwija, bo trenuje wszystkie mięśnie. Ale już dla przedszkolaków są organizowane także zajęcia z karate, judo, aikido czy jogi.


Sprawdzą się również zajęcia artystyczne:

 • Plastyczne – to m.in. rysunek, lepienie z plasteliny, wydzieranki, wyklejanki i inne techniki plastyczne, malarstwo, garncarstwo, origami.
 • Muzyczne - to np. gra na instrumencie, śpiew, zespoły muzyczno-taneczne.
 • Teatralne - to przede wszystkim kółka teatralne, ale też elementy tańca.


Przedszkolaki dobrze odnajdą się także na zajęciach poznawczych:

 • Językowe – czyli nauka języków obcych, np. angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, początkowo powinny być prowadzone w formie zabawy.
 • Techniczne – może to być np. robotyka. 
 • Komputerowe – nadają się raczej dla starszych kilkulatków, maluchy nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed monitorem komputera.
Udział w zajęciach dodatkowych ogólnie rozwija i pozwala odkryć uzdolnienia dziecka, predyspozycje i talenty. Potem rodzicom zdecydowanie łatwiej będzie wybrać zajęcia dla dziecka w okresie szkolnym.

Jakie są najlepsze zajęcia dodatkowe dla dziecka w wieku 9-11 lat?

Wiek pomiędzy 9. a 11. rokiem życia jest okresem przejściowym w rozwoju poznawczym, w którym ścierają się jeszcze niedojrzałe formy postrzegania świata z próbami logicznego myślenia. Infantylne pytania i nielogiczne odpowiedzi mieszają się z trafnymi spostrzeżeniami i uzasadnionymi wnioskami. Dziecko przechodzi od pracy na konkrecie, przykładzie, doświadczeniu do myślenia abstrakcyjnego, dzięki któremu samo logicznie dedukuje, sprawdza hipotezy, wyciąga wnioski.

Odkrywa przyjemność w poszerzaniu zasobu informacji i znajdowaniu nowych obszarów wiedzy oraz czerpie satysfakcję z bycia samodzielnym w tym procesie. Dlatego wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci w tym wieku, warto wybrać zajęcia zaspokajające ciekawość poznawczą, czyli tematyczne z różnych dziedzin wiedzy oraz usprawniające zdolność szybkiego uczenia się i efektywnego zapamiętywania.  

Rodzice powinni motywować, a nie wywierać presję

Zajęcia dodatkowe dla dzieci wymagają zaangażowania i wysiłku, dlatego rodzice powinni doceniać nawet najmniejsze sukcesy, a nie tylko oczekiwać spektakularnych efektów. Nawet gdy dziecku coś nie wyjdzie, warto docenić jego wysiłek: „To była dobra próba", „Ćwicz dalej, jesteś coraz lepszy!”, „Cieszę się, że się starasz!”. Taka motywacja działa na dziecko konstruktywnie i zachęca do dalszych starań, a nie rozczarowuje i zniechęca.

Niedopuszczalne jest wywieranie na dziecku presji. Często jest to niezamierzone, ale bardzo niekorzystne, bo rodzic nie uświadamia sobie, że coś powinien zmienić w swoim zachowaniu. Niewinne pytania rodzica kierowane do dziecka po zajęciach: „Które miejsce zająłeś?”, „Czy twoja drużyna wygrała?”, „Kto będzie grał główną rolę?”, sygnalizują, że on oczekuje tego pierwszego miejsca, wygranej, głównej roli. Właściwe, czyli wspierające, a nie obciążające pytania mamy lub taty w tej sytuacji to: „Jak się bawiłeś?”, „Co było dla ciebie dziś ciekawe?”, „Czy coś cię zaskoczyło, a może rozbawiło?”. Jeśli dziecko odniosło sukces i ma powód do dumy, z pewnością nie zapomni tym się pochwalić. Ważne, żeby zrobiło to spontanicznie, a nie w celu zaspokojenia oczekiwań rodziców.

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Pamiętaj, żeby nie przeciążać dziecka zbyt dużą liczbą dodatkowych zajęć. Dzieci muszą mieć również czas na odrobienie pracy domowej, spędzenie czasu z rodziną lub po prostu relaks, a czasami muszą mieć też możliwość ponudzenia się. Dziecko powinno mieć wolne od dodatkowych zajęć minimum dwa dni w tygodniu. Ilość dodatkowych zajęć dla dzieci powinna być dobrana z dużą uważnością przez rodzica, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości i chęci dziecka.

Pamiętaj, że każde z zajęć dodatkowych jest dla dzieci pracą, nawet jeżeli prowadzone są w miłej atmosferze i w formie zabawy. Dziecko musi się na nich skoncentrować, uczyć nowych umiejętności, a także słuchać osoby prowadzącej i dostosować do zasad, które panują w grupie.


Zobacz także:

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

rozpieszczone dziecko
Fotolia
Wychowanie
Czy rozpieszczasz swoje dziecko? - test
Edukacja
Poznaj rodzaje przedszkoli
Państwowe czy prywatne? Montessori, integracyjne, steinerowskie? Jakie przedszkole będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują. Podpowiadamy, dla kogo będą najlepsze.

Wybierając przedszkole, bierz pod uwagę przygotowanie wychowawczyń, liczebność grupy, warunki lokalowe, predyspozycje własnego dziecka i koszty, jakie musisz ponieść na opłaty. Przedszkola publiczne Bardzo się ostatnio zmieniły. Często oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych , obok tradycyjnej rytmiki i plastyki także zajęcia z angielskiego czy naukę tańca. Do maluchów przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Dzieci są dzielone na grupy wiekowe, zwykle cztery. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci , w praktyce bywa różnie. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na przedszkole państwowe , gdy: dziecko skończy 3 lata, z obserwacji wiesz, że nie ma kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, doskonale radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i ubieraniem, potrafi samo sobie zorganizować zabawę. Pamiętaj, że w przedszkolu najważniejsze jest fachowe przygotowanie personelu – pani powinna być mądra, zaradna i kochana. Przedszkole niepubliczne Niektóre mają określony profil: artystyczne, wegetariańskie, dla alergików, sportowe, muzyczne. Możesz więc poszukać takiego, w którym twoje dziecko będzie mogło najpełniej rozwijać swoje możliwości. Grupy są małe, 10-15 dzieci. Często grupa jest tylko jedna i są w niej dzieci w różnym wieku. Proponują więcej zajęć dodatkowych niż przedszkola publiczne. Kadra jest elastyczna i zazwyczaj chętnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rodziców i dzieci (rodzaj diety, późniejsze przyprowadzanie dziecka, niepełny wymiar godzin). Słabą stroną są często warunki lokalowe (mało przestrzeni) i brak przyprzedszkolnego ogródka. Wybierz przedszkole prywatne, jeśli: malec ma niespełna trzy lata, źle funkcjonuje w dużej grupie rówieśników, chcesz posłać go tylko na trzy-pięć godzin dziennie, jesteś przekonana o indywidualnej fachowej opiece...

dzieci w przedszkolu
Fotolia
Mama
Grzechy zbyt ambitnych rodziców
Rodzice często chcą, by ich dzieci były lepsze, staranniej wykształcone od rówieśników – to ma zapewnić im sukces w życiu, ale zabiera szczęśliwe dzieciństwo. Nie wpadnij w tę pułapkę! O najczęstszych błędach popełnianych przez rodziców przedszkolaków mówi psycholożka Beata Płażewska.

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci rozwijały talenty, świetnie się uczyły, odnosiły sukcesy. Nie ma w tym nic złego, ale trzeba pamiętać, że i w tej kwestii potrzebny jest umiar. A o to czasem trudno. Angielski, zajęcia teatralne, tenis, balet, karate dla przedszkolaków... Wybór zajęć dodatkowych jest bardzo bogaty, a rywalizacja zaczyna się często już wśród kilkulatków. Pozwolić maluchowi bawić się klockami, gdy syn znajomych chodzi w tym czasie na informatykę? Jak nie zapisać córki na angielski, skoro jej koleżanki uczą się go od dawna? Łatwo tu o błędne decyzje. O najczęstszych grzechach popełnianych przez ambitnych rodziców opowiada psycholog Beata Płażewska. Krytykowanie „nicnierobienia” Beztroskie „nicnierobienie”, wygłupy z kolegami, taplanie się w kałużach, zabawa w dom, sklep czy wyścigi, podwórkowe narady, kłótnie o to, kto strzelił najbardziej efektownego gola, rozkręcanie aut, paradowanie w szpilkach mamy, rozmowy o niczym, zwyczajne bycie blisko rodziców... Tego wszystkiego dzieci potrzebują jak powietrza. Niektórym rodzicom ciężko zaakceptować fakt, że nie każda czynność musi rozwijać tę czy inną umiejętność. Ale… czy rzeczywiście nie rozwija? Nawet pozornie bezsensowne zabawy dają czasem więcej niż prowadzone przez fachowców kursy. Żadne warsztaty i zajęcia dodatkowe nie zastąpią wiedzy wyniesionej z podwórka. Bawiąc się i kłócąc z dziećmi, malec uczy się żyć wśród ludzi. Zawiera pierwsze przyjaźnie, uczy się rozumieć innych i wspólnie z nimi coś przeżywać, ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, wygrywać, przegrywać, ustępować, a gdy trzeba, walczyć o swoje. Bawiąc się w dom czy wyciągając z szafy najlepszy krawat taty, przymierza się do różnych ról, a opowiadając niestworzone historie, rozwija wyobraźnię. Nawet nuda bywa pożyteczna – malec ma szansę samodzielnie wymyślić sobie jakieś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj