Nauka zegara: jak nauczyć dziecko korzystania z zegara?
Naukę korzystania z zegara można rozpocząć już u trzyletnich dzieci. Najlepiej rozpocząć ją od nauczenia dziecka rozróżniania pór dnia i czynności, które się w nich wykonuje. Zrozumienie pojęcia czasu jest trudne dla małego dziecka. Podpowiadamy, jak nauczyć malucha rozpoznawania godzin na zegarze poprzez zabawy i ćwiczenia.
Jeśli twoje dziecko zaczęło zadawać już pytania w stylu: „o której będzie obiad?”, „czy mogę posprzątać za 5 minut?”, „za ile wrócimy do domu?”, to znaczy, że możesz zacząć mu tłumaczyć, jak upływa czas.
Aby nauka zegara przebiegała sprawnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Wykaż się cierpliwością, pojęcie czasu jest dla dziecka tak abstrakcyjne, że czasem trzeba trochę dłużej poczekać, aż maluch zrozumie, co dokładnie pokazują wskazówki na zegarze.
Nauka korzystania z zegara wskazówkowego dla dzieci
Na początku nauki warto pokazać dziecku, jak upływa czas na przykładzie domowych czynności wykonywanych o różnych porach dnia. W tym celu możesz wydrukować kilka obrazków i próbować ułożyć je z dzieckiem w kolejności od tych, które robimy tuż po wstaniu z łóżka, aż do wieczornych rytuałów i położenia się spać.
Następnie można wprowadzić prawdziwy zegar ze wskazówkami i liczbami oznaczającymi godziny (zrób to dopiero, gdy dziecko pozna wszystkie cyfry).
Zegar edukacyjny dla dziecka powinien być duży, precyzyjnie wykonany i czytelny. Inny może odwracać uwagę od tego, co najważniejsze, czyli zrozumienia, dlaczego wskazówki cały czas się przesuwają.
Nauka odczytywania zegara dla dzieci – sposoby
Oprócz tego, że będziesz z dzieckiem eksplorować zegar i ustawiać na nim różne godziny, możesz też wprowadzić pojęcie upływającego czasu w zwykłych, codziennych czynnościach lub zabawach. Podane przez nas proste metody oswajania dziecka z czasem pozwolą maluchowi lepiej zrozumieć, dlaczego raz jest ranek, a raz wieczór, dlaczego wskazówki na zegarze przesuwają się i dlaczego trzeba tyle czekać, nim ugotuje się makaron.
Choć pojęcie czasu jest trudne dla małych dzieci, można wprowadzać je już u trzylatków, stopniowo zwiększając zakres przekazywanej wiedzy .
Sposoby oswajania dziecka z czasem:
- Komunikowanie dziecku, jak długo zajmuje przejście czy przejechanie z punktu A do punktu B, np. z domu do przedszkola, z domu do sklepu lub do babci.
- Mówienie, ile czasu dziecko spędzało na danej czynności, np. na zabawie na placu zabaw, budowaniu klockami, jedzeniu obiadu.
- Zabawa w zastyganie – potrzebny będzie zegar ze stoperem. Poproś dziecko, by wygodnie usiadło i nie ruszało się przez minutę. Następnie odmierz 60 sekund na zegarze. Chwila w zastygnięciu może być też dłuższa, możecie trenować tę umiejętność i próbować wytrzymać nieruchomo np. do 5 minut.
Zobacz też: Fajne zegarki dla dzieci do 100 zł
Uczenie się godzin na zegarze – ćwiczenia
W nauce rozpoznawania godzin na zegarze i utrwalaniu zdobytej wiedzy pomogą przygotowane przez nas obrazki. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować go lub zapisać w oryginalnym rozmiarze.
Nauka godzin – zegar do uzupełnienia dla dzieci
Na obrazku dziecko musi dopasować „klocki z cyframi”. Wycięte elementy trzeba odpowiednio przyporządkować do pustych miejsc w zegarze. Godziny ułożą się wtedy w prawidłowy sposób na tarczy zegara.
Nauka odczytywania zegara dla dzieci – zabawa liczbami
Zegar przedstawiony na obrazku nie jest kompletny. Na jego tarczy brakuje godzin. Zadanie polega na dopasowaniu brakujących godzin w odpowiednie miejsca. Dodatkowa trudność wiąże się z tym, że wśród liczb znajdują się takie, które mogą wprowadzić dziecko w błąd, np. 40.
Część zadania dla starszych dzieci: liczby umieszczone w sześciokącie służą do ćwiczenia dodawania. W każdym pustym miejscu na zewnętrznej osi musi znaleźć się liczba większa o 5 od poprzedniej.
Nauka zegara wskazówkowego dla dzieci – która godzina?
Na obrazku widoczne są zegary, które dziecko musi połączyć z odpowiednią liczbą – tą, którą wskazują wskazówki zegara.
Zobacz też:
- Nauka szybkiego czytania? Tak, byle nie za wcześnie!
- Jak przygotować dziecko do nauki pisania?
- Gry matematyczne dla maluchów: garść pomysłów