nimfa kleszcza
Adobe Stock
Edukacja

Nimfa kleszcza: co to jest, jak wygląda, jak ją usunąć

Nimfa kleszcza jest bardzo mała – wielkością przypomina ziarnko maku. Trudno ją zauważyć, jednak jest niebezpieczna. Nimfa kleszcza w skórze może jednak przenosić różne groźne choroby. Sprawdź, jak wygląda i w jaki sposób usunąć wbitą nimfę kleszcza.
Nimfa kleszcza to jedna z postaci, jaką przyjmuje kleszcz w swoim cyklu życiowym. Jest to postać pośrednia między larwą a dorosłym kleszczem. Nimfy kleszcza, podobnie jak dorosłego osobnika, nie można bagatelizować, ponieważ poprzez ukąszenie może ona przenosić groźne choroby, np. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Nimfę kleszcza zazwyczaj można spotkać wiosną w okolicznościach przyrody, dlatego wychodząc na łąkę lub do lasu, trzeba zachować ostrożność. 

Spis treści: 
  1. Co to jest nimfa kleszcza?
  2. Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia
  3. Nimfa kleszcza - kiedy atakuje?
  4. Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby
  5. Nimfa kleszcza - jak usunąć?

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

Co to jest nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza jest maleńka i wielkością przypomina ziarnko maku – ma ona ok. 1,5 milimetra długości i jest koloru brązowo-czarnego. Powstaje z opitej krwią larwy, która odpada od żywiciela. W środowisku larwa przekształca się w nimfę, która wspina się na trawy i niską roślinność o wysokości do 1 metra. Tam czeka na żywiciela. Gdy go znajdzie, pije jego krew, odpada i przekształca się w postać dorosłą kleszcza.

Nimfa kleszcza może być tak samo niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak postać dorosła. Dużo trudniej ją jednak zauważyć na ciele ze względu na niewielkie rozmiary. Potrafi wejść pod skórę, a wtedy wygląda jak ciemna kropka zrobiona długopisem. Wczepiona w powierzchnię ciała wygląda jak niewielki strupek w kształcie łezki. Najedzona nimfa kleszcza zwiększa swoje rozmiary do mniej więcej 3 milimetrów.

Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia

Charakterystyczny wygląd nimfy kleszcza możesz zobaczyć na tych zdjęciach: 

nimfa kleszcza
commons.wikimedia

nimfa kleszcza
commons.wikimedia

nimfa kleszcza
commons.wikimedia

Nimfa kleszcza - kiedy atakuje?

Nimfa kleszcza atakuje zazwyczaj wiosną, gdy jeszcze nie zdąży przeobrazić się w dojrzałego kleszcza. Można ją spotkać wśród traw oraz niskich krzaków:

  • w lesie,
  • w parku,
  • na łące.


Nimfa kleszcza jest aktywna w temperaturze 8°C, dlatego nawet przy chłodnej pogodzie należy się odpowiednio przed nią zabezpieczyć.

Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby

Szacuje się, że ok. 10-15 proc. kleszczy na każdym etapie rozwoju jest nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów. Czy nimfa kleszcza zaraża chorobami? Tak, w wyniku ukąszenia larwy czy nimfy kleszcza oraz jego postaci dorosłej człowiek może zakazić się:


U zaatakowanych przez kleszcze psów może rozwinąć się groźna dla ich zdrowia babeszjoza.

Warto wiedzieć, że chorobotwórcze mikroby przedostają się do ciała żywiciela nimfy kleszcza dopiero po upływie ok. 12 godzin od ukąszenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko stosować repelenty na kleszcze, ale też po spacerze rozebrać się, wejść pod prysznic i tam dokładnie sprawdzić, czy nie ma nimfy kleszcza w np. zgięciach łokci, w pachwinach, za kolanami. 

Nimfa kleszcza – jak usunąć?

Gdy nimfie uda się wczepić w ciało, można ją delikatnie usunąć plastikową pęsetą – metalowa może przeciąć owada. Dobrze sprawdzą się też dostępne w aptekach pompki do odsysania, które wykorzystuje się także przy użądleniach przez pszczoły i osy.

Jeśli nimfy nie da się usunąć albo weszła pod skórę, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Miejsce usunięcia kleszcza czy jego nimfy trzeba obserwować tym uważniej, im więcej czasu upłynęło od wczepienia się owada w ciało. Obrzęk i zaczerwienienie powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdyż mogło dojść do zakażenia. W celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia lekarz zleci test na boreliozę.

Więcej o kleszczach:

kleszcze, mity na temat kleszczy, jak wyciągnąć kleszcza, borielioza, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby odkleszczowe
Fotolia
Aktualności
Czy kleszcze spadają z drzew? Groźne mity o sprawcach boreliozy
Najlepszym sposobem ochrony przed kleszczami jest bardzo dobra wiedza na ich temat. Niestety na temat tych pajęczaków krąży również wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, w które nie należy wierzyć.

Kleszcze czyhają na swoje ofiary na gałęziach drzew Mit: Ktoś cię przestrzegał, by nie spacerować pod drzewami, bo kleszcze tylko czekają, aby rzucić się z góry na ludzi? A może myślisz, że czapka jest świetnym rozwiązaniem, które ochroni cię przed desantem kleszczy ? Nic bardziej mylnego. Tych pajęczaków nie spotkasz raczej wysoko nad głową tylko pod stopami i w zaroślach do wysokości 1– 1,5 metra nad ziemią. Cierpliwie czekają na swoich przyszłych żywicieli w poszyciu leśnym, trawie lub na krzewach.  Polecamy:  Jak rozpoznać ugryzienie kleszcza i rumień wędrujący? W odpowiednim ubraniu kleszcze nam nie zagrożą Prawda/Mit: Długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpetki i zakryte buty na pewno utrudnią kleszczom przyczepienie się do skóry, ale nie stanowią dla nich bariery nie do przejścia. Dowodem są choćby leśnicy, którzy do pracy w lesie noszą odpowiednią odzież, a mimo to wielu z nich choruje na boreliozę. Przed wyjściem na spacer w miejsca, gdzie można spotkać kleszcze , warto spryskać się środkiem, który je odstraszy, a po powrocie do domu dokładnie umyć całe ciało pod prysznicem (najlepiej szorując je myjką). Na tym jednak nie koniec. Całą odzież, którą mieliśmy na sobie, najlepiej wyprać. Kleszcze mogą na niej przeczekać nawet kilka dni i wbić się w skórę, gdy ponownie założymy jedno z noszonych wcześniej ubrań. Jasne ubranie pomaga chronić się przed kleszczami Prawda: Rzecz jednak nie w tym, że jasne kolory odstraszają kleszcze . Na białej koszulce czy szarych spodniach łatwiej wypatrzyć intruza i strzepnąć go jeszcze podczas pobytu w lesie czy na łące, zanim ukryje się w zakamarkach naszego ciała, w których skóra jest cieńsza i tym samym łatwiejsza do przebicia. Kleszcza w skórze trudno przegapić Mit: Momentu, gdy kleszcz wbija się w skórę, możemy nie poczuć, ponieważ ślina tych pajęczaków...

kleszcz
fotolia.com
Zdrowie
Kleszcze atakują we wrześniu. Przygotuj się!
Wrzesień jest miesiącem podwyższonej aktywności kleszczy, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny przygotował szereg porad i film, który w prosty sposób objaśnia, jak postępować w przypadku ukąszenia. Zobacz!

Informacji o tym, jak usunąć kleszcza i jak potem postępować krąży po internecie mnóstwo. Niestety, bywa, że są one sprzeczne. Jeżeli wciąż nie wiesz, które są prawdziwe, posłuchaj specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego!  Choć wiele treści merytorycznych (wiedza medyczna, informacje od specjalistów) wyraźnie informuje  o tym, że nie należy niczym spryskiwać ani smarować miejsca ukąszenia przed pozbyciem się kleszcza, to bardzo dużo osób nie tylko tak postępuje, ale też rekomenduje innym ten sposób działania. Celem naszej kampanii jest informowanie, jak postępować w przypadku ukąszenia oraz uświadomienie, jakie są z tym związane zagrożenia i niebezpieczeństwa , dlatego zdecydowaliśmy się przygotować krótki filmik instruktażowy – komentuje Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. Zobacz film:   Jak usunąć kleszcza? Kleszcze żerują od przełomu marca i kwietnia aż do listopada. Dwa szczyty ich aktywności przypadają na maj/czerwiec i wrzesień/październik. Największe zagęszczenie kleszczy obserwuje się w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim oraz małopolskim. Gdy dojdzie do ukąszenia, nie smaruj kleszcza tłuszczem ani nie polewaj alkoholem. Kleszcza wyciąga się w następujący sposób: mocno uchwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry;  wyciągaj go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia (dbaj o całkowite usunięcie pasożyta z częścią głowową!); po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę oraz umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem;  w przypadku jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem! po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce/a pasożytowania na skórze przez 30 dni; w przypadku pojawienia się zmiany skórnej tzw. " rumienia wędrującego ", innych zmian skórnych lub gorączki > 38 st. C niezwłocznie...

Spacer z dzieckiem w parku
Fotolia
Aktualności
Uwaga, kleszcze! Tych miejsc unikaj podczas spaceru z dzieckiem!
Kleszczy przybywa i z roku na rok rośnie liczba chorych na boreliozę. W jakie miejsca lepiej nie chodzić z dzieckiem? Sprawdź listę niebezpiecznych miejsc!

Sanepid ostrzega: ryzyko ukąszenia przez kleszcze w mieście jest równie wysokie, jak na terenach podmiejskich. Nawet w Warszawie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe jest ogromne. Jakich miejsc lepiej unikać podczas spaceru z dzieckiem? Miejsca w Warszawie, w których występują kleszcze Naukowcy z SGGW ostrzegają, że z każdym rokiem przybywa kleszczy i coraz częściej są one nosicielami boreliozy . W województwie mazowieckim kleszcze zakażone bakterią mogą stanowić nawet 40% wszystkich pajęczaków! Tereny o bardzo wysokim ryzyku występowania kleszczy w stolicy to m.in.: Las Bielański, Las Młociny, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Ogród Zoologiczny i Kampinoski Park Narodowy. Tereny o niskim i średnio-niskim ryzyku to m.in.: Las Wawerski, Las Sulejówek-Grabina, ogród w Łazienkach Królewskich, Pole Mokotowie, Ogród Krasińskich, plac zabaw w Lasku Bielańskim, Las Jana III Sobieskiego. Jeśli wybierasz się na spacer do któregoś z tych miejsc, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu się przed kleszczami: Załóż ubranie ochraniające całe ciało, w jasnych, ale nie jaskrawych kolorach. Zastosuj preparaty odstraszające kleszcze . Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj skórę całego ciała, także na głowie. Jeśli znajdziesz kleszcza, jak najszybciej go usuń. Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Wysterylizuj pęsetę do usuwania kleszczy. Złap kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry. Delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę. Po wyjęciu kleszcza połóż go na jasnym blacie lub kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości. Miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym. Umyj ręce w wodzie z antybakteryjnym mydłem . Pamiętaj! Nie usuwaj kleszcza gołymi rękami, nie wykręcaj go, ani nie stosuj żadnych środków, takich jak masło,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak