To nie jest dobre przedszkole tylko przechowalnia – 5 rzeczy, które powinny cię niepokoić
Najpierw walczysz o miejsce w przedszkolu, a potem okazuje się, że zamiast wymarzonej placówki twoje dziecko trafiło do przepełnionego przedszkola wypełnionego zepsutymi zabawkami.
1 z 5
Przepełnione przedszkole - czy to dobre przedszkole?
1. Ponad 25 dzieci w grupie – przepełnione przedszkole - to może być niebezpieczne!
Przepisy wyraźnie określają liczbę dzieci przypadających na jednego opiekuna. Jeśli widzisz, że w grupie jest więcej dzieci, powinnaś donieść o tym fakcie do kuratorium.
Przy tak dużej ilości przedszkolaków nauczyciel nie jest w stanie upilnować wszystkich maluchów, nie mówiąc już o indywidualnym podejściu do dziecka.
Zobacz też: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
2 z 5
Dobre przedszkole a nuda
2. Tony kolorowanek
Twoje dziecko przynosi z przedszkola ogromną ilość kolorowanek dla dzieci? Może jest miłośnikiem kolorowania?
Jeśli jednak sytuacja powtarza się każdego dnia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kreatywność przedszkolanki wyczerpała się i przedszkolak nie ma nic innego do robienia.
Dzieci najbardziej lubią malować, rysować, a na końcu dopiero kolorować.
Kolorowanie gotowych, wydrukowanych obrazków jest odtwórcze i warto, żeby było sporadycznym dodatkiem do przedszkolnych zajęć, a nie głównym "wypełniaczem" czasu dziecka.
Czytaj też: Zabawy w rysowanie.
3 z 5
Ból brzuszka objawem przedszkolnych problemów
3. Boli mnie brzuszek – uwaga w przedszkolu dzieje się coś złego!
Dzieci w wieku przedszkolnym "odreagowują" problemy objawami somatycznymi. Najczęstszym z nich jest ból brzuszka, zaburzenia snu, nocne lęki, częste przeziębienia u dziecka.
Jeżeli twoje dziecko co rano przed wyjściem do przedszkola skarży się na ból brzuszka, powinnaś się tym zainteresować.
Porozmawiaj z jego opiekunką, przedszkolnym psychologiem.
Niepokojąca dziecko sytuacja nie musiała się przytrafić bezpośrednio jemu. Wystarczy, że maluch był obserwatorem jakiegoś przykrego wydarzenia, żeby pojawił się w nim lęk.
Jeśli oprócz objawów chorobowych dziecko nie chce rozmawiać na temat przedszkola – należy reagować!
Czytaj więcej: Ból brzuszka u dziecka. Czy to stres, czy może choroba?
4 z 5
Kłamstwa opiekunek
4. A ja ci mówię, że było inaczej – kto kłamie?
Czasem do rodzica docierają dwie zupełnie różne wersje wydarzeń, jedna od przedszkolnego opiekuna, druga od dziecka. Komu wierzyć?
Dzieci w tym wieku uwielbiają fantazjować. Jeśli jednak maluch po raz kolejny mówi ci, że robił zupełnie coś innego, niż twierdzi przedszkolanka – zainteresuj się tym.
Dziecko nie ma powodu, żeby kłamać. Ufaj swojej intuicji i swojemu przedszkolakowi.
Lepiej nawet niepotrzebnie interweniować, niż zignorować niepokojące symptomy.
Zobacz też: Dlaczego dzieci kłamią.
5 z 5
Dziecko idealne?
5. Wszystko jadło, ładnie spało – dziecko idealne?
Po raz kolejny odbierając dziecko z przedszkola słyszysz, że twój przedszkolak pięknie spał, grzecznie się bawił i zjadł cały obiad? Kiedy jednak zdążycie dojść do domu, dziecko jest już głodne.
Każde przedszkolak ma czasem gorszy dzień, ma potrawy, których nie lubi i zabawę, w którą nie chce grać. Codzienne opowieści opiekunki o naszym "idealnym dziecku" nie powinny nas zbytnio cieszyć. Mogą one świadczyć o niewystarczającym zainteresowaniu dzieckiem.
Porozmawiaj z innymi rodzicami. Jeśli mama Jasia, Zosi i Franka również słyszy takie same informacje zwrotne – zareagujcie.
Opiekunowie zawsze powinni mówić rodzicom prawdę. Musisz wiedzieć, ile twoje dziecko zjadło, czy nie wydarzyło się coś złego, co danego dnia przedszkolakowi się szczególnie udało lub dlaczego twój przedszkolak płakał popołudniu.
Dobra i szczera komunikacja na linii opiekun – rodzic zapewni dziecko właściwe pole do rozwoju.
Sprawdź, jak wychować geniusza.