ubranie do przedszkola
AdobeStock/svetamart
Edukacja

Jak ubierać dziecko do przedszkola, żeby czuło się dobrze? Ubrania do przedszkola na pierwszy raz i na co dzień

Ubrania do przedszkola powinny być dobrze przemyślane. Czy ubierając dziecko do przedszkola, zadbać tylko o jego wygodę? Czy od małego uczyć fajnego sposobu ubierania, aby maluch nie odstawał od rówieśników? Podpowiadamy, w co ubrać dziecko do przedszkola po raz pierwszy i na co dzień.

Wielu rodziców zastanawia się, w co ubrać dziecko do przedszkola. Wybierając ubranka, weź pod uwagę przede wszystkim wygodę maluszka – aby nic go nie uwierało i nie krępowało ruchów. Dobrze też mieć takie ubrania, w których dziecko może się pobrudzić podczas malowania farbami lub w trakcie innych aktywności. Zastanów się także, jakie ubrania do przedszkola będą wspierać samodzielność dziecka – powinny być łatwe do zdjęcia i założenia. 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Ubrania do przedszkola to nie tylko moda, ale przede wszystkim wygoda. Warto sobie uzmysłowić, że dziecko chodzi do przedszkola, aby dobrze się rozwijać, a temu służą zabawa, nauka, aktywność fizyczna, zabawy plastyczne. Dobry ubiór sprawi, że dziecko będzie czuło się swobodnie podczas biegania, skakania, malowania.

Najlepsze ubrania do przedszkola:

  • spodnie i spódniczki na gumkę, które można szybko założyć i zdjąć;
  • odzież z miękkich, elastycznych materiałów, które dostosowują się do ruchów dziecka (wygodnie się w nich nie tylko siedzi, ale też czołga czy przeciska przez tunele na zjeżdżalni);
  • rzeczy, które nie krępują ruchów zarówno w trakcie zabawy, jak i podczas korzystania z toalety (zapięcia na guziki lepiej sobie darować);
  • odzież z naturalnych materiałów, np. z bawełny, w których skóra może oddychać;
  • rzeczy, które umożliwiają dziecku dostosowanie się do odczuwanej temperatury, np. poprzez rozpięcie bluzy czy założenie dodatkowego sweterka.

Nie ubieraj dziecka do przedszkola:

  • zbyt grubo, w ubrania, z których nie da się rozebrać (np. tylko bluzkę z długim rękawem, w samą ciepłą kurtkę, bez bluzy);
  • zbyt ciasno, np. w golfy;
  • w ubrania z drapiących, sztucznych materiałów;
  • w ubrania z dużą liczbą guzików, suwaków, które trudno samodzielnie zdjąć lub założyć;
  • w ubrania, których będzie żal, gdy się zniszczą.

Jak ubrać dziecko do przedszkola pierwszy raz?

Pierwszy dzień w przedszkolu to zwykle duże święto, więc ubranie też powinno podkreślać jego wyjątkowość. Podczas rozpoczęcia roku w przedszkolu raczej nie obowiązują białe koszule oraz granatowe spódniczki lub spodnie – jak w szkole. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ubrać dziecko w eleganckie biało-ciemne kolory. Jak zawsze pamiętaj o wygodzie maluszka – sztywny garnitur czy tiulowa suknia może sprawić, że dziecko będzie się czuło skrępowane.

Na pierwszy raz w przedszkolu ubierz dziewczynkę np. w szarą lub granatową sukienkę, białe rajstopy i baleriny. Chłopcu załóż np. ciemne spodnie i białą koszulkę polo albo koszulę w kratę.

Ubranie dziecka do przedszkola a indywidualność

Warto kupować dziecku ubrania w różnych kolorach i fasonach oraz pozwalać maluchowi tworzyć z nich zestawy. Zdaniem dr Joanny Urbańskiej, psychologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pomaga to kształtować indywidualność (dziecko zaczyna mieć swój ulubiony styl), a także własną tożsamość. Starajmy się przy tym unikać stereotypów – kiedy córeczka ma ochotę chodzić w spodniach, nie wciskajmy jej w sukienkę!

Ważne: ubranie do przedszkola powinno być też dostosowane do okazji. Strój odświętny jest czymś innym niż strój na gimnastykę, a ubranie do przedszkola różni się od domowej piżamy. Jeśli dziecko bez względu na okazję zawsze biega po domu w rajstopkach, później może źle się czuć w sukience czy spodniach. I odwrotnie, maluch ubierany w koszulkę i eleganckie spodenki lub sukienkę może zachowywać się sztywno, nie będzie spontanicznie skakać czy turlać się po podłodze, w obawie, by nie pobrudzić stroju. Dobierajmy więc ubranie do okoliczności, ale też do aktywności, jaką dziecko będzie podejmować.

Jak ubrać dziecko do przedszkola jesienią i zimą?

Ważne, by ubranie dziecka było dopasowane do pogody – zwłaszcza jesienią i zimą, gdy na dworze jest chłodniej. Postaraj się zadbać, by maluch, wychodząc na spacer, miał odpowiednią kurtkę, buty, ciepłą czapkę, rękawiczki i szalik. Jesienią kurtka powinna być odporna na deszcz i wiatr.

Pamiętaj, że w zimniejsze miesiące w sali przedszkolnej też może być nieco chłodniej. Koniecznie naszykuj bluzę (jeśli nie będzie potrzebna, zostawicie ją w szatni). Pod spód załóż dziecku T-shirt z krótkim lub długim rękawem. Mając możliwość zdjęcia bluzy lub sweterka, maluch nie zmarznie, ale również się nie przegrzeje.

Wiosną i latem wystarczy koszulka z krótkim rękawem, spodnie i ewentualna bluza, wczesną wiosną konieczna będzie jeszcze kurtka.

Zobacz także: 

jak podpisać ubranka do przedszkola
Fotolia/ kolaż MTJ
Zakupy
Jak podpisać ubranka do przedszkola i się nie namęczyć? [5 sposobów, w tym 2 NIEZAWODNE]
Oznaczenie ubranek do przedszkola to tylko jedna z wielu rzeczy, które mogą wydawać się trudne i skomplikowane, gdy dziecko zostaje przedszkolakiem. Ale można to zrobić szybko i trwale! Jak podpisać ubranka i worek do przedszkola i żłobka? Lepiej wybrać marker, wszywki czy naklejki? Sprawdzamy skuteczność i ceny.

Oznaczanie rzeczy dziecka do przedszkola   lub żłobka jest ważne z wielu względów: przede wszystkim maluch sam nie jest w stanie rozpoznać, które rzeczy są jego. Nawet jeśli rozpoznaje ubrania i zabawki, czasami nauczycielkom ciężko szybko się tego dowiedzieć. A dzieci w grupie zwykle jest dużo i nie ma na to czasu. Trudno oczekiwać od przedszkolanek, że zapamiętają wszystkie ubranka, buty, kapcie i inne gadżety dzieci, które się mieszają, gubią, mogą być u kilkorga dzieci takie same. Oznaczanie rzeczy do przedszkola to po prostu konieczność. Jak podpisywać ubranka, by potem nie żałować? Spis treści: Jak oznaczyć rzeczy do przedszkola? Naklejki na ubrania do przedszkola Naprasowanki i naszywki z imieniem do przedszkola Marker do podpisywania ubrań do przedszkola Worki do przedszkola z imieniem Jak oznaczać rzeczy do przedszkola? Podpisywanie ubrań i przedmiotów dziecka warto zaplanować na sam początek roku szkolnego: można z tego zrobić ważny element przygotowania wyprawki do przedszkola . Wystarczy podpisać to, co zanosi się do przedszkola, a resztę oznaczać na bieżąco. Można podpisywać ubranka, dodatki i zabawki dziecka na kilka sposobów. Każdy rodzic wybierze dla siebie to, co mu pasuje, ale chyba wszyscy na końcu dochodzą do podobnych wniosków. Oto przegląd wszystkich metod oraz zalety i wady każdej z nich wraz z praktycznymi komentarzami.  Pewnie wielu rodzicom jako pierwsze przychodzi na myśl, żeby podpisać ubranka czy worek do przedszkola długopisem – to szybkie, skuteczne, wygodne i bardzo tanie. Niestety niezbyt trwale. Długopis często się spiera, brudzi, rozmazuje i trzeba to ciągle ponawiać, pamiętać o tym, sprawdzać. Na butach i syntetycznych powierzchniach czasami trudno w ogóle coś napisać. Długopis nie nadaje się na wszystkie metki. Jeśli jednak nie chcesz, by ubranka były podpisane trwale, bo na...

Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
AdobeStock
Edukacja
Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?
Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.

Jako rodzic 3-latka pewnie denerwujesz się na równi z dzieckiem i zastanawiasz się, czy to na pewno dobry moment, by posłać malucha do przedszkola. Spokojnie, wbrew pozorom łatwo sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na taką zmianę. Gotowość przedszkolna to ważne umiejętności, które pomogą maluszkowi zaadaptować się w grupie innych przedszkolaków i w pełni korzystać z przedszkolnych zajęć. Sukces w przedszkolu zwykle osiągają te dzieci, których rodzice mogą twierdząco odpowiedzieć na wymienione niżej pytania. Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? Rodzice często nie wiedzą dokładnie, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola. Odpowiadamy: już 3-latek może osiągnąć tzw. gotowość przedszkolną. Zastanów się i uczciwie odpowiedz na poniższe pytania: Czy twoje dziecko nie nosi już pieluch? Choć nie wszystkie dzieci wyrastają z pieluch w tym samym czasie, trzy-, czterolatki, a nawet część dwulatków umie sobie już bez nich poradzić. I to bez względu na to, czy chodzą do przedszkola, czy nie. Jeśli twoje dziecko jest odpieluchowane  i przyzwyczajone do korzystania z nocnika, próbuj zachęcić je do używania sedesu (pamiętaj o zakupie odpowiedniej nakładki), aby umiało sobie w przyszłości poradzić w przedszkolnej łazience. Przygotuj się również, że na początku przedszkolnej kariery z powodu stresu dziecku czasem mogą zdarzać się awarie.   Czy dziecko umie sobie czasem poradzić bez pomocy dorosłych? Im bardziej samodzielny jest przedszkolny debiutant, tym lepiej. Opiekunki starają się pomagać we wszystkich czynnościach, ale niemożliwe jest, aby obsłużyły naraz wszystkie dzieci. Maluch, który sam je zupę, zamiast czekać, aż go ktoś nakarmi, czuje się przy stole pewniej i przede wszystkim nie wstaje od niego głodny. Podobnie dziecko, które próbuje samo myć ręce lub zęby (o to też dbają maluchy w przedszkolu),...

jak zachęcić dziecko do przedszkola
AdobeStock
Edukacja
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola: jak je zachęcić? (porady psychologa)
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Z pewnością wiedziałaś, że początki przedszkola mogą nie być łatwe, ale na taki dramat i wielkie łzy nie byłaś przygotowana. Co robić? Jak to przetrwać? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Dziecko, które nie chce chodzić do przedszkola, lepiej nadal tam posyłać. A że maluch się buntuje? No cóż, trzeba znaleźć sposób, by ułatwić mu oswojenie się z tą sytuacją. Jaki? Wiele zależy od tego, w którym momencie zaczął protestować.  „Nie będę się ubierał”, „Nie chcę”, „Zostaw”, „Nie pójdę” – wobec takiego oporu czujesz się bezsilna i trudno ci być konsekwentną. Czasem więc maluchowi odpuszczasz. Jednak konsekwencja to podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić. Tylko jak to zrobić? – Gdyby chodziło o podanie dziecku lekarstwa, nie miałybyśmy wątpliwości, jak postąpić – podpowiada psycholog Beata Chrzanowska-Pietraszek. – Mimo oporów malucha konsekwentnie dawałybyśmy mu leki. Bo wiemy, że to dla niego dobre i mu potrzebne. Tak samo jest z przedszkolem. Jak reagować w zależności od sytuacji, w której dziecko przeżywa kryzys, wyjaśniamy wspólnie z ekspertem. Spis treści: Jak namówić dziecko do chodzenia do przedszkola, kiedy dopiero zostało przedszkolakiem? Jak zachęcić dziecko do przedszkola? Dziecko nie chce chodzić do przedszkola i płacze Dziecko nie chce chodzić do przedszkola Jak zachęcić dziecko do przedszkola: wyjaśnij ewentualne problemy Kiedy jest za wcześnie na przedszkole? Jak przekonać dziecko do przedszkola: tego nie rób! Jak zachęcić dziecko do jedzenia w przedszkolu: wskazówki Jak namówić do chodzenia do przedszkola dziecko, które dopiero zostało przedszkolakiem? Dziecko dopiero rozpoczęło swoją przygodę z przedszkolem, a już protestuje? To całkiem normalna reakcja zwana okresem adaptacyjnym . Każdy człowiek – mały także – przeżywa ogromny stres w momencie zmiany swojej sytuacji życiowej. Pomyśl, że dziecko czuje się tak jak ty, gdy właśnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak