pierwszy dzień w przedszkolu
Adobe Stock
Wychowanie

Pierwszy dzień w przedszkolu: jak go przeżyć, rady dla rodziców

Pierwszy dzień w przedszkolu wymaga dobrego zaplanowania i przygotowania dziecka. Ważne jest, by spędzić go spokojnie, bez pośpiechu i nerwów, i to zaczynając od pobudki. Podpowiadamy, jak zostawić dziecko w przedszkolu, by nie było to trudnym przeżyciem ani dla niego, ani dla jego rodziców.

Pierwszy dzień w przedszkolu to olbrzymie przeżycie dla całej rodziny. Zanim nadejdzie, warto z dzieckiem o nim porozmawiać, opowiedzieć, jak będzie wyglądał, czego maluch może się spodziewać, ile czasu spędzi w przedszkolu. Dobrze jest też wspólnie wybrać ubrania, przygotować kapcie i inne potrzebne rzeczy. Można też z dzieckiem ustalić, którą zabawkę zechce ze sobą zabrać (najlepiej przytulankę), aby dodawała mu otuchy z dala od domu. Ale to nie wszystko, ważna jest nawet godzina, na którą tego dnia ustawisz sobie pobudkę.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak przeżyć pierwszy dzień dziecka w przedszkolu?

W niektórych krajach, m.in. w Szwecji, dzieciom rozpoczynającym przedszkolną edukację towarzyszą rodzice. Obecność mamy lub taty w pierwszych dniach zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch szybko oswaja się z nową sytuacją. Nie ma niepotrzebnego stresu ani łez. W wielu polskich przedszkolach również jest to możliwe. Jeśli więc możesz poświęcić kilka lub kilkanaście dni, idź do przedszkola wspólnie z dzieckiem. Cenne będzie już to, że zostaniesz z nim na godzinę lub dwie.

Zapytaj wcześniej przedszkolu, do którego będzie chodziło twoje dziecko, jakie zasady obowiązują w placówce ze względu na epidemię koronawirusa. Upewnij się, czy rodzic może przebywać na terenie przedszkola, czy dziecko będzie mogło przynieść z domu ukochaną maskotkę.

Pierwszy dzień w przedszkolu – rady dla rodziców

Oto wskazówki, które ułatwią planowanie przedszkolnego debiutu dziecka. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pobudka malucha, droga do przedszkola, a także czas spędzony w placówce. 

Pobudka przed pierwszym dniem w przedszkolu

Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Zarezerwuj więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Wyprawka dla przedszkolaka powinna być skompletowana już poprzedniego dnia. Wychodząc z domu, warto zabrać ukochaną przytulankę twojej pociechy (jeśli przedszkole na to pozwala). Dzięki niej maluch będzie czuł się raźniej w obcym miejscu.

 

Pierwsze odprowadzenie dziecka do przedszkola

Prowadząc dziecko pierwszy raz do przedszkola, warto je wspierać i dodawać pewności siebie. Powiedz, że czujesz dumę ze swojego przedszkolaczka, uprzedź, kiedy go odbierzesz, wytłumacz, jak minie dalsza część dnia. Warto też dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje dziecko na to, że nieprzyjemne uczucia, które zapewne przez pierwsze dni będą się pojawiać zwłaszcza podczas rozstania, są czymś naturalnym i przemijającym.

Pierwsze rozstanie z dzieckiem w przedszkolu

Jeszcze raz zapewnij dziecko, że po nie przyjdziesz i wytłumacz, kiedy to się stanie. Nie mów jednak: „Przyjdę o drugiej”, bo to dla dziecka nic nie znaczy, lepiej powiedz: „Przyjdę po obiedzie” i koniecznie dotrzymaj słowa. Żegnając się z dzieckiem, musisz trzymać fason, nie możesz okazywać zdenerwowania i ukradkiem wycierać łez. To bardzo ważne, bo niepokój dorosłego udziela się dziecku i budzi w nim lęk przed tym, co czeka go w obcym miejscu. Dobrze jest, jeśli przez pierwsze dni dziecko jest odprowadzane do przedszkola przez tego rodzica, który jest bardziej stanowczy i opanowany. Spokój bardziej pomoże dziecku niż zdenerwowanie.

Odbieranie dziecka po pierwszym przedszkolnym dniu

Na początku najlepiej nie zostawiać dziecka na cały dzień. Trzylatki i czterolatki przez pierwsze dni nie powinny przebywać w przedszkolu dłużej niż przez 3-4 godziny. W następnych dniach można ten pobyt stopniowo wydłużać. Starsze dzieci mogą od razu zostać dłużej, ale na początku lepiej odebrać je trochę wcześniej, np. przed leżakowaniem.

Pierwszy powrót z przedszkola do domu

W drodze do domu po pierwszym dniu w przedszkolu nie zadręczaj dziecka pytaniami: „No i jak było?”, „Czy byłeś grzeczny”. Podaruj też sobie: „Co było na obiadek?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać, daj mu odpocząć. Gdy jednak chce mówić, wysłuchaj je uważnie. Być może maluch będzie się żalił, że tęsknił, że mu było źle, że pani jest niemiła – nie zaprzeczaj tym odczuciom, ale też nie roztkliwiaj się nad nimi. Na początku ma prawo być mu trudno.

Rodzinne popołudnie po przedszkolnym debiucie

Niech przedszkolny debiut będzie dniem szczególnym aż do samego wieczora – może urządzicie rodzinne święto, pójdziecie razem na lody, wybierzecie się do kina, zagracie w planszówkę? Warto pochwalić przedszkolaka przed babcią lub ciocią, ale tak, by dziecko mogło słyszeć, jacy jesteście z niego dumni.

Pierwszy dzień w przedszkolu: co zabrać?

Zwykle w przedszkolu można dowiedzieć się, co dziecku będzie potrzebne na początku. Jeżeli idziecie razem na 3-4 godziny, niezbędne będą kapcie na zmianę oraz ulubiona przytulanka. Jeśli dziecko ma od razu skoczyć na głęboką wodę i zostać pierwszego dnia w przedszkolu dłużej, może przydać mu się poduszka i kocyk.

Pełna wyprawka do przedszkola jest nieco bogatsza i zależy od ustaleń, jakie poczyni się z dyrektorem placówki. Najczęściej dziecko musi mieć worek na kapcie oraz pościel do przedszkola i piżamkę. Można do ekwipunku przedszkolaka dodać ubranka na zmianę (zwłaszcza bieliznę). Często placówka prosi o bloki rysunkowe, kredki, plastelinę i inne drobne przedmioty, które posłużą do różnych zajęć. Bardzo ważne jest, aby ubierać dziecko odpowiednio do pogody i tak, aby poprzez liczbę warstw ubrań można było regulować ilość ciepła – innego stroju potrzebują dzieci mało aktywne, innego takie, które szaleją na placu zabaw.

Warto być w kontakcie z nauczycielem przedszkolnym i na bieżąco dowiadywać się, czy coś jest potrzebne.


Zobacz też:

dziecko, klocki, zabawa, ksiażka
fotolia
Edukacja
Czy twoje dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola? - test
przedszkolaki
fotolia.com
Edukacja
Pierwszy dzień w przedszkolu - relacje mam
Pierwszy dzień w przedszkolu to nie bułka z masłem. Dla kogo jest trudniejszy: dla świeżo upieczonych przedszkolaków, czy może raczej dla… rodziców?

Jak może wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu ? Przeczytajcie relacje mam, które przedszkolny debiut swoich pociech mają już za sobą. Polecamy także: Będzie dobrze! Rady na pierwsze dni w przedszkolu Magda Kantorska :"Siedziałam w domu jak na szpilkach" Karol (3 i pół roku) poszedł do przedszkola 2 tygodnie temu. Przez kilka dni chodziliśmy tam popołudniami, a ja zostawałam na zajęciach razem z nim. We wtorek miał zostać na 2 godziny sam. Śniadanie zjadł w domu. Umowa była taka, że przyjdę po niego przed zupką. Chociaż wiedział, że dziś zostanie w przedszkolu beze mnie, nie obyło się bez płaczu . Nie chciał się ode mnie odkleić, ale panie zaprowadziły go do sali. Siedziałam w domu jak na szpilkach. Może płacze? Może wpadł w histerię? Zastanawiałam się, czy zadzwonić. Po godzinie dostałam MMS-a ze zdjęciami: Karol świetnie się bawił . Kilka razy pytał, kiedy przyjdę, ale kiedy przyszłam zgodnie z umową (przed zupką) był tak zajęty, że zauważył mnie dopiero po kilku minutach. Nie chciał powiedzieć jak było. Po przedszkolu zabrałam go na lody. Szokiem było dla mnie to, że musiałam tak po prostu go zostawić. Myślałam, że może posiedzę z nim chwilę, żeby się oswoił. Panie stwierdziły jednak, że tak byłoby pewnie codziennie. Teraz też szybko wychodzę. Jeśli Karol płacze, jedna z pań siedzi z nim chwilkę na ławce. To sprawdza się najlepiej.    Magdalena Mielczyk: "Pierwszego dnia odprowadził go tata. Ja szłam kilka kroków za nimi" Mój Antek pierwszy raz poszedł do przedszkola rok temu. Miał wtedy niecałe 3 lata. Zanim tam trafił, zamartwiałam się przez całe wakacje . Jak sobie poradzi? Czy nie będzie za mną płakał? Czy nie będzie się bał zostać sam? Itp, itd. Wiedziałam, że bardzo rwie się do dzieci, do towarzystwa. Gdy podczas spacerów mijaliśmy przedszkole w naszej okolicy, zaglądał...

podstawa programowa przedszkole
Fotolia
Edukacja
Podstawa programowa: przedszkole 2021/2022
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. To inaczej cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa 2021/2022 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu 2021/2022 to dokument, który wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola na lata 2021/2022? Spis treści: Podstawa programowa: przedszkole 2021/2022 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Fizyczny rozwój dziecka Emocjonalny rozwój dziecka Społeczny rozwój dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2021/2022 - cały dokument MEN Podstawa programowa: przedszkole 2021/2022 Podstawa programowa na lata 2021/2022 do przedszkola to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. To, co jest w niej nowością w porównaniu do wcześniejszej wersji, to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy zarówno spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z podstawą programową 2021/2022 nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy używać swojej wyobraźni. Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka We wskazaniach podstawy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj