
Kupiłaś piórnik, kredki i farby, podręcznik, może nawet tornister. Z takimi gadżetami zaczęła się szkolna kariera twojego dziecka. Kariera na szkolnym „poziomie zero”.
Czy na pewno wiesz, co kryje się za słowami „przygotowanie do nauki w szkole”, skoro po pierwszych tygodniach widzisz, że zajęcia w zerówce z prawdziwą szkołą nie mają wiele wspólnego? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają rodzice.
Dlaczego sala zerówki nie wygląda jak klasa?
Przygotowanie do nauki szkolnej nie musi odbywać się w klasycznych szkolnych ławkach. Wystarczą stoliki jak w przedszkolu i wygodny dywan. Na tym poziomie rozwoju dziecko może skupić uwagę mniej więcej przez 30 min, potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconych form zajęć – zajęcia statyczne powinny być przeplatane ruchowymi, które świetnie wpływają na rozwój, np. doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię. Rysowanie przy stolikach, słuchanie opowieści pani w kółku na dywanie, tańce w rytm piosenki – to tylko kilka sposobów na pracę z dziećmi. Siedzenie w ławkach byłoby nie tylko monotonne, ale też niezdrowe i dla ciała, i dla umysłu.
Na czym tak naprawdę polega przygotowanie do szkoły?
Nie tylko na nauce literek i cyferek. Zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy, sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych – to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery. Zerówka służy też wyrównaniu różnic edukacyjnych. Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola, i te, które dotąd były w domu. Wspólnie uczą się samodzielności, pracy w grupie, nabierają wiary we własne możliwości i porównują, co potrafią rówieśnicy.
Sprawdź w teście, czy dziecko jest gotowe do szkoły.
Dlaczego dzieci w zerówce nie muszą odrabiać prac domowych?
W zerówce zdarzają się zadania domowe typu: przynosimy kasztany, pocztówki z innych miast, książkę o zwierzętach (to wyrabia obowiązkowość). Materiały są potem wykorzystywane na zajęciach. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku w zapamiętaniu, że ma coś przynieść, i wspieraniu go, np. w zbieraniu kasztanów, szukaniu pocztówek. To wstęp do prac domowych w pierwszej klasie. Pani może też zadać „normalne” lekcje (zdarza się to czasem w szkolnej zerówce), ale tylko sporadycznie i niedużo, jako wprawkę dla przyszłego pierwszaka.
Czy w zerówce w przedszkolu maluch nauczy się tyle samo, co w szkolnej zerówce?
Program nauczania przedszkolnego jest taki sam i dla szkoły, wymagania wobec dzieci są identyczne, tak samo jak podręczniki. Na rynku jest ich kilka, nauczyciel dokonuje wyboru, zwykle po zapoznaniu z książkami rodziców. W przedszkolu proces przygotowania do szkoły jest rozłożony na etapy i tak samo jest z podstawą programową przedszkoli – od maluchów przez średniaki do sześciolatków. To korzystne rozwiązanie i nie można powiedzieć, że np. zerówka szkolna jest lepsza. Zwłaszcza że częściej trafiają do niej dzieci, które do przedszkola nie chodziły i nie mają za sobą procesu edukacji przedszkolnej. Poza tym w szkolnej zerówce dzieci spędzają pięć godzin dziennie, a w przedszkolu nawet osiem. Jest więcej czasu na utrwalanie umiejętności.
Zerówkowicze bawią się jak przedszkolaki. Dlaczego?
Na tym etapie dzieci poprzez zabawę najlepiej poznają świat. W przypadku pięcio i sześciolatków są to już zabawy innej kategorii – dydaktyczne, które nie tylko służą rozrywce, ale też zdobywaniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności, np. gry planszowe, przy których dzieci poznają cyfry i ćwiczą liczenie.