maluch, przedszkolak, przedszkole, dziecko, szkoła, dziewczynka, malowanie
Edukacja

Zerówka czy pierwsza klasa - mamy sześciolatków i siedmiolatków- przeczytajcie

Wciąż zastanawiasz się zerówka czy pierwsza klasa. Przeczytaj, dlaczego edukacja na poziomie "0" jest ono tak ważna i jak możesz w niej pomóc dziecku?

Kupiłaś piórnik, kredki i farby, podręcznik, może nawet tornister. Z takimi gadżetami zaczęła się szkolna kariera twojego dziecka. Kariera na szkolnym „poziomie zero”. 

Czy na pewno wiesz, co kryje się za słowami „przygotowanie do nauki w szkole”, skoro po pierwszych tygodniach widzisz, że zajęcia w zerówce z prawdziwą szkołą nie mają wiele wspólnego? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają rodzice.

Dlaczego sala zerówki nie wygląda jak klasa?

Przygotowanie do nauki szkolnej nie musi odbywać się w klasycznych szkolnych ławkach. Wystarczą stoliki jak w przedszkolu i wygodny dywan. Na tym poziomie rozwoju dziecko może skupić uwagę mniej więcej przez 30 min, potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconych form zajęć – zajęcia statyczne powinny być przeplatane ruchowymi, które świetnie wpływają na rozwój, np. doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię. Rysowanie przy stolikach, słuchanie opowieści pani w kółku na dywanie, tańce w rytm piosenki – to tylko kilka sposobów na pracę z dziećmi. Siedzenie w ławkach byłoby nie tylko monotonne, ale też niezdrowe i dla ciała, i dla umysłu.

Na czym tak naprawdę polega przygotowanie do szkoły?

Nie tylko na nauce literek i cyferek. Zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy, sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych – to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery. Zerówka służy też wyrównaniu różnic edukacyjnych. Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola, i te, które dotąd były w domu. Wspólnie uczą się samodzielności, pracy w grupie, nabierają wiary we własne możliwości i porównują, co potrafią rówieśnicy.

Sprawdź w teście, czy dziecko jest gotowe do szkoły.
 

Dlaczego dzieci w zerówce nie muszą odrabiać prac domowych?

W zerówce zdarzają się zadania domowe typu: przynosimy kasztany, pocztówki z innych miast, książkę o zwierzętach (to wyrabia obowiązkowość). Materiały są potem wykorzystywane na zajęciach. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku w zapamiętaniu, że ma coś przynieść, i wspieraniu go, np. w zbieraniu kasztanów, szukaniu pocztówek. To wstęp do prac domowych w pierwszej klasie. Pani może też zadać „normalne” lekcje (zdarza się to czasem w szkolnej zerówce), ale tylko sporadycznie i niedużo, jako wprawkę dla przyszłego pierwszaka.

Czy w zerówce w przedszkolu maluch nauczy się tyle samo, co w szkolnej zerówce?

Program nauczania przedszkolnego jest taki sam i dla szkoły, wymagania wobec dzieci są identyczne, tak samo jak podręczniki. Na rynku jest ich kilka, nauczyciel dokonuje wyboru, zwykle po zapoznaniu z książkami rodziców. W przedszkolu proces przygotowania do szkoły jest rozłożony na etapy i tak samo jest z podstawą programową przedszkoli – od maluchów przez średniaki do sześciolatków. To korzystne rozwiązanie i nie można powiedzieć, że np. zerówka szkolna jest lepsza. Zwłaszcza że częściej trafiają do niej dzieci, które do przedszkola nie chodziły i nie mają za sobą procesu edukacji przedszkolnej. Poza tym w szkolnej zerówce dzieci spędzają pięć godzin dziennie, a w przedszkolu nawet osiem. Jest więcej czasu na utrwalanie umiejętności.

 

Zerówkowicze bawią się jak przedszkolaki. Dlaczego?

Na tym etapie dzieci poprzez zabawę najlepiej poznają świat. W przypadku pięcio i sześciolatków są to już zabawy innej kategorii – dydaktyczne, które nie tylko służą rozrywce, ale też zdobywaniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności, np. gry planszowe, przy których dzieci poznają cyfry i ćwiczą liczenie.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Disney Uczy
mat. prasowe
Patronaty
Zajęcia edukacyjne dla czterolatka
U czterolatków rozwój zarówno intelektualny jak i psychofizyczny przebiega bardzo intensywnie. Maluchy w tym wieku poznają otoczenie, uczą się i nabywają umiejętności poprzez działanie i doświadczanie, dlatego warto odpowiednio stymulować aktywność dziecka, aby harmonijnie wspierać rozwój najważniejszych umiejętności.

Czterolatek uczy się podczas zabawy Na tym etapie to zabawa jest dla malucha podstawową formą aktywności. Możemy więc dziecku zaproponować zajęcia, które będą rozwijać podstawowe umiejętności. Pomocne w tym będą książki edukacyjne. Ciekawy wybór znajdziemy w ofercie wydawnictwa AMEET. W ramach serii Disney Uczy powstały książki przygotowane z myślą o czterolatkach, są to: Disney Uczy. Ćwiczę liczby, Disney Uczy. Ćwiczę kolory i kształty, Disney Uczy. Zabawy z cyframi, Disney Uczy. Zabawy z literami. Poznawanie, ćwiczenie i doskonalenie - nauka kolorów i kształtów Disney Uczy. Ćwiczę kolory i kształty to książka edukacyjna wspierająca rozwój podstawowych umiejętności przedszkolaków. Podczas rozwiązywania zadań dzieci nauczą się rozpoznawać kolory i kształty, a także przygotują się do nauki pisania, ćwicząc kreślenie kształtów po śladzie. Dodatkowo na małego ucznia czeka w książce dyplom mistrza kolorów i kształtów. Disney Uczy. Zabawy z cyframi oraz Disney Uczy. Ćwiczę liczby to wprowadzenie czterolatka w świat cyfr. Podczas zajęć z pierwszą książką przedszkolaki poznają kształty i cyfry, nauczą się liczyć w zakresie od 1 do 10 i będą ćwiczyć pisanie cyfr. Dzięki drugiemu tytułowi dzieci poznają liczby do 20, nauczą się przeliczać zbiory, a także przygotują się do dalszej nauki pisania, poprawiając cyfry po śladzie. Z kolei Disney Uczy. Zabawy z literami wprowadzi czterolatki w świat liter. Podczas zajęć z książką przedszkolaki poznają alfabet, nauczą się rozróżniać małe i wielkie litery oraz przygotują do nauki pisania. Taka praca będzie dodatkowo znakomitym treningiem umiejętności manualnych oraz ćwiczeniem spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Uczą koncentracji i skupienia - przez zabawę!...

Sześcioklasista
Fotolia
Przedszkolak
Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół. Statystyki szokują.
Rodzice nie akceptują reformy i nie puszczą swoich dzieci do I klasy.

Cały czas rośnie liczba odroczeń, które rodzice sześciolatków dostarczają do szkół. Jak wynika z sondy przeprowadzonej w największych miastach dla "DGP": w Krakowie już 30 proc. sześciolatków dostarczyło do szkoły odroczenie od obowiązku szkolnego , w Opolu - 20 proc., we Wrocławiu - 15 proc., w Warszawie i Łodzi - 10 procent. Jedno jest pewne: liczba dzieci, które uznano za niegotowe do nauki jest bardzo wysoka i zdecydowanie wyższa niż w zeszłym roku. A poradnie psychologiczno - pedagogiczne mają pełne ręce roboty i cały czas wydają zaświadczenia, dzięki którym dzieci będą mogły zostać w przedszkolu lub szkolnej zerówce. Polecamy: Czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? - test Nasze dzieci nie dorosły do szkoły Rodzice nie akceptują reformy i uważają, że ich dzieci nie są gotowe , żeby we wrześniu pójść do szkoły. Rodziców przeraża to, że ich dzieci będą siedziały w przepełnionych klasach, ponieważ we wrześniu do szkoły pójdą zarówno sześciolatki, jak i połowa siedmiolatków, czyli półtora rocznika dzieci. Zgodnie z przepisami w klasach może być maksymalnie 25 uczniów, ale przepisy nic nie mówią o ilości klas w szkołach. A sprawdzono, że w niektórych szkołach potrafi być aż 18 klas. – Nie zamierzamy budować dodatkowych szkół, bo wielki boom potrwa tylko trzy lata. Później sytuacja się unormuje i znów będziemy mieli demograficzny dołek – mówi Grażyna Ulanowska-Zdobylak z opolskiego wydziału oświaty. Jak zapewnia Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacyjnej, rodzice mogą zmienić swoją decyzję w każdym momencie: – Mimo odroczenia zgłosić dziecko do I klasy lub mimo zgłoszenia do I klasy w dowolnym momencie przed rozpoczęciem roku szkolnego przebadać dziecko. Zobacz na polki.pl: 5 rad, jak wspierać sześciolatka w pierwszej klasie!

uczeń, szkoła, pisanie, dziewczynka, ołówek
Edukacja
Czasem lepiej zaczekać ze szkołą
Zdarza się, że dziecko, mimo że zgodnie z rocznikiem powinno już iść do szkoły, nie jest jeszcze na to gotowe. W takiej sytuacji warto rozważyć kwestię, która fachowo nazywa się „odroczony obowiązek szkolny”.

Michał jesienią skończy siedem lat. Chodzi do przedszkolnej zerówki. Jest nadpobudliwy , nie umie bawić się z dziećmi. Ma kłopoty z zapisywaniem literek, pracami plastycznymi, a także z koncentracją (nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie kończy rozpoczętych zadań). Bardzo źle znosi porażki, krzyczy, gdy coś mu się nie uda. Bywa agresywny. Nauczycielki w przedszkolu dużo z nim pracują i podkreślają, że Michał jest bystrym chłopcem. Niestety, zapewne komplikacje okołoporodowe spowodowały rozmaite problemy (Michał urodził się przed czasem, był niedotleniony, przechodził długą rehabilitację). Wychowawczyni w przedszkolu zasugerowała rodzicom, aby chłopiec został w przedszkolu rok dłużej. Żeby mógł pod okiem przedszkolnych nauczycielek, które orientują się w jego trudnościach, w przyjaznej atmosferze znanego sobie miejsca poćwiczyć umiejętności potrzebne u progu szkoły. Żeby nauczył się koncentrować uwagę, stał się odporniejszy na porażki, zaczął lepiej radzić sobie w grupie i miał większe szanse, że w szkole zostanie przez rówieśników zaakceptowany. Żeby trochę dorósł. Kiedy warto posłać dziecko później do szkoły? Przypadek Michała to przykład, kiedy, dlaczego i po co czasem warto odroczyć obowiązek szkolny. To daje jeszcze rok na pokonywanie trudności , ćwiczenie rączek i paluszków, umiejętności skupiania się . Pozwala dojrzeć do szkoły emocjonalnie i społecznie. To sprawia, że w pierwszej klasie malec ma większe szanse na sukces. Dzięki temu maleje ryzyko, iż szkoła stanie się dla niego – i dla rodziców – drogą przez mękę. Malec łatwiej znajdzie kolegów, szybciej nauczy się czytać, nie będzie wciąż strofowany za to, że nie słucha pani, nie skupia się na lekcjach, źle pisze... Podejrzewasz, że was też może dotyczyć podobny problem? Najpierw zastanów się, czy: twoje dziecko znacznie odbiega umiejętnościami od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak