13 najlepszych zabaw dla dzieci na urodziny (te pomysły to pewniak!)
Twój maluch cały rok czeka na ten dzień - dzień swoich urodzin. Spraw, aby było to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie. Oto propozycja 13 zabaw dla dzieci na urodziny. Spodobają się dzieciakom w różnym wieku.
- Ewa Janczak-Cwil
W przyjęciu urodzinowym dziecka najważniejsza jest dobra zabawa. Zorganizowanie takiego spotkania z pewnością wymaga od rodziców więcej pracy, bo właściwie trzeba wszystko samemu przygotować. Ale też frajda może być z tego ogromna. Dla tych przeżyć warto na kilka godzin oddać dom we władanie rozbrykanych maluchów i przygotować dla nich atrakcyjne zabawy dla dzieci na urodziny!
Spis treści:
- Zabawy dla dzieci na urodziny
- Animacje dla dzieci na urodziny
- Śmieszne zabawy dla dzieci
- Jak zaplanować urodzinowe zabawy?
Zabawy dla dzieci na urodziny
Na przyjęcie warto przygotować kilka różnych zabaw. Może się bowiem okazać, że niektóre szybciej znudzą dzieci i trzeba im będzie zaproponować coś innego. Idealny zestaw zabaw dla dzieci na urodziny to mieszanka zabaw mniej i bardziej aktywnych ruchowo. Dlatego sprawdzą się zarówno spokojniejsze zabawy z rysowaniem jak i animacje dla dzieci, wymagające od nich zaangażowania ruchowego.
Króliczki (zabawa dla 3-4 latków)
Dzieci przy dźwiękach muzyki kicają po podłodze. Kiedy muzyka milknie, wołamy: "Lisek na łące!". Króliki muszą zastygnąć w bezruchu, dopóki nie odwołamy niebezpieczeństwa. Te "króliki", które się poruszą, wypadają z gry.
Koncert na garnki i bębenki
To zabawa idealna na pierwsze przyjęcie urodzinowe. Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów - garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki. Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może się skończyć ogólnym płaczem wystraszonych hałasem dzieci.
Zobacz także
Jakie to zwierzę (zabawa dla 2-3 latków)
Chowamy się za przymkniętymi drzwiami i kolejno naśladujemy głosy różnych zwierząt. Dzieci odgadują do kogo należą. Można naśladować różne zwierzęta, zarówno te domowe, jak i dzikie.
Makaronowe wygibasy (od 1 roku życia)
Ugotuj trzy opakowania spaghetti i wymieszaj z połową szklanki oleju roślinnego. Całość umieść w dziecięcym brodziku i pozwól maluchom na zabawę w tak przygotowanej mieszance.
Poszukiwacze skarbów (zabawa dla dzieci od 3-4 roku życia)
Ukryj w domu skarb, np. pudełko pełne słodyczy, dziecięcej biżuterii czy innych upominkowych drobiazgów. Narysuj obrazki, gdzie maluchy powinny szukać kolejnych wskazówek - również w formie rysunku.
Urodzinowy pociąg
Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, na której rysuje jeden wagonik pociągu. Solenizant ma za zadanie narysować lokomotywę. Kiedy dzieci skończą swoje prace, rysunki przykleja się do ściany, tworząc w ten sposób długą ciuchcię.
Animacje dla dzieci na urodziny
Animacje to zabawy, które mogą trwać tak długo, jak dzieciom sprawiają radość, bo zabawa nie ma z góry zaplanowanego zakończenia. Aby wprowadzić dzieciaki w dobry nastrój, warto włączyć w tle dziecięcą muzykę.
Spadochron (zabawa dla 2-3 latków)
Użyj dużego prześcieradła i wraz z innymi rodzicami unieście go do góry, tak aby maluchy mogły się pod nim schować. Turlajcie po wierzchu piłkę, róbcie fale albo maszerujcie wkoło, trzymając skraj materiału.
Parada muzykantów (zabawa dla dzieci od 1,5 roku życia)
Poprzebieraj dzieci za zwierzaki, klauny lub wróżki i ustaw je gęsiego w pochodzie maszerującym po całym domu, przy dźwiękach muzyki. Daj dzieciom do rąk instrumenty muzyczne, mogą to być garnki, pokrywki kuchenne, drewniane łyżki, którymi będą wystukiwać melodię. Zagraj dzieciom wyraźny rytm, a potem poproś je o maszerowanie w tym tempie.
Magiczny dywan (zabawa od 2 roku życia dziecka)
Rozłóż na podłodze duży koc i posadź na nim kilkoro dzieci. Niech mocno chwycą się jego brzegów, a ty pociągnij je po podłodze w jakieś „niezwykłe miejsce”. Wasz magiczny dywan może być łódką unoszącą się na wzburzonych falach oceanu. Wołajcie : „Ahoj” i „Tak jest, panie kapitanie”, wypatrujcie rekinów. Wasz zaczarowany dywan może też być statkiem kosmicznym lądującym na Planecie Lodów Śmietankowych.
Zabawa w przebieranki
Dzieci uwielbiają się przebierać. W sklepach z odzieżą używaną możesz znaleźć mnóstwo niedrogich dodatków do wykorzystania w trakcie tej zabawy, np. duży, miękki nos klauna lub plastikowe okulary z nosem, wąsami i brodą. Farbą do tkanin namalujcie na starych skarpetkach wzór odcisku łapy jakiegoś zwierzaka i nałóż je dzieciom na rączki. W ten sposób mogą się bawić, że są rodziną tygrysów (zabawa dla 3-4 latków).
Śmieszne zabawy dla dzieci
Poniżej kilka propozycji, które powinny przyprawić dzieciaki o wybuchy śmiechu. Pamiętaj jednak, żeby za wszelką cenę nie zmuszać dzieci do zabawy, która im wydała się mniej śmieszna niż tobie.
Lustro (od 3 roku życia)
Zrób karteczki z imionami dzieci obecnych na imprezie. Niech każde z nich wylosuje sobie parę. Po kolei pary wychodzą na środek. Jedno z dzieci ma być lustrem drugiego. Chodzi o to, aby jedno robiło miny, figury i gesty, a drugie starało się je naśladować. Zrób dwie rundy zabawy, aby każde z dzieci mogło być lustrem i osobą przed nim stojącą.
Kalambury (od 6 roku życia)
Im dzieci starsze, tym trudniejsze hasła można im dać do pokazania lub narysowania. Poniżej kilka ciekawych propozycji haseł, które mogą sprawić, że pantomima lub rysunki będą naprawdę zabawne:
- wąż
- złość
- dentysta
- smak
- uszy słonia
- ogona diabła
- ognisko
- dobra zabawa
- Pinokio
- Shrek
Gorący kartofel (dla dzieci od 5 roku życia)
Ustaw dzieci w kole i przygotuj spory (ale umyty!) kartofel oraz 2 piłki (mogą być tenisowe) podobnej wielkości do ziemniaka. Podaj jednemu dziecku ziemniaka, a dwu innym po piłeczce. Zadaniem dzieci jest rzucać piłki i ziemniaka do osoby stojącej po prawej stronie. Ziemniak i piłki mają krążyć. Po chwyceniu piłki dziecko musi zrobić przysiad, a po wstaniu rzucić ją dalej. Ziemniak jest „gorący”, więc trzeba go jak najszybciej rzucić dalej bez robienia przysiadu.
Jak zaplanować urodzinowe zabawy
W czasie każdej imprezy dla najmłodszych najważniejsze jest, żeby dzieci nie zaczęły się nudzić. Dzięki przygotowaniu urodzinowych zabaw z pewnością nie grozi im to. Zanim jednak goście przybędą do domu, warto przygotować plan, dzięki któremu nie będziesz musiała na poczekaniu, w popłochu wymyślać atrakcji dla maluchów. Dlatego:
- zabawy dostosuj do miejsca, w którym będzie odbywało się przyjęcie; np. puszczanie baniek mydlanych lepiej sprawdzi się w ogrodzie niż w mieszkaniu; w domu z kolei lepiej przygotować zabawy wymagające rysowania lub lepienia;
- dopasuj gry do wieku dzieci;
- przygotuj zabawy, dzięki którym dzieci szybko się zintegrują, czyli różnego rodzaju zadania grupowe, podczas których jest rywalizacja i emocje;
- porozmawiaj z dzieckiem na temat przygotowywanych zabaw; poproś je o pomysły i zapytaj się, czy ma jakieś szczególne oczekiwania;
- z wyprzedzeniem przygotuj niezbędne akcesoria;
- dzieci lubią konkursy - przygotuj dla nich drobne nagrody np. małe pluszaki, książeczki.
Pamiętaj! Nie rób niczego na siłę. Licz się z tym, że z licznych przygotowanych przez ciebie atrakcji, dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną lub dwie z nich.
Zobacz też: