Jak hamować na rolkach: kluczowa dla bezpieczeństwa umiejętność
Najczęściej początkujący zastanawiają się jak hamować na rolkach. Ruszanie i jazda są o wiele prostsze. Podpowiadamy, jak wykonać trzy techniki hamowania na rolkach.
Początkujący amatorzy rolek oraz uczące się dzieci zwykle dość szybko opanowują samą jazdę. Jednak skuteczne hamowanie, które jest podstawą bezpieczeństwa na rolkach, sprawia im trudność. Podpowiadamy, jak hamować na rolkach – technika dla początkujących i zaawansowanych.
Jak hamować na rolkach – technika dla początkujących
Osoby początkujące powinny korzystać z rolek wyposażonych w hamulec. Jest to gumowa kostka umieszczona w uchwycie znajdującym się za piętą jednej z rolek. Na ogół można hamulec przełożyć z buta prawego na lewy i odwrotnie – niektórzy wolą hamować prawą, inni lewą nogą.
Hamowanie na rolkach z hamulcem nie jest trudne, ale wymaga nieco wprawy. Poniżej instrukcja krok po kroku, co zrobić, aby użyć hamulca:
- przenieś niemal cały ciężar ciała na nogę z rolką bez hamulca,
- ugnij nieco kolano obciążonej nogi,
- drugą nogę wysuń w przód i unieś czubek buta, aby hamulec złapał kontakt z podłożem,
- dociskaj hamulec do podłoża aż do zatrzymania się.
Poniżej zobaczysz zdjęcie pokazujące, jak ustawić nogi podczas takiego hamowania.
fot: Adobe Stock
Warto pamiętać, że najskuteczniejsze hamowanie odbywa się na asfaltowym, dość gładkim podłożu. Im bardziej podłoże nierówne, tym hamowanie może być mniej skuteczne.
Stan hamulca trzeba regularnie sprawdzać, gdyż gumowa kostka ulega ścieraniu się. Po pewnym czasie nie będzie już gwarantowała skutecznego hamowania i trzeba będzie ją wymienić. Mniej skutecznie hamują kostki wykonane z twardych tworzyw. Lepsze są miękkie gumy, ale szybciej ulegają ścieraniu się.
Zobacz: Jak wybrać rolki dla dziecka
Pamiętaj, że ten sposób hamowania nie pozwala gwałtownie się zatrzymać. Dlatego prędkość jazdy nie może być zbyt duża, bo uniemożliwi szybkie wytracenie prędkości w sytuacji awaryjnej. Zaletą tego sposobu jest to, że rodzic, uczący dziecko, może cały czas trzymać je za rękę.
Jak hamować na rolkach – technika dla średniozaawansowanych I
Sposób ten nosi nazwę techniki T. Można ją stosować na rolkach z hamulcem lub bez niego. Aby wytracić w ten sposób prędkość należy:
- stanąć na jednej nodze,
- wyraźnie ugiąć kolano obciążonej nogi,
- drugą nogę cofnąć i ustawić pod kątem prostym do kierunku jazdy za rolka przedniej nogi; czubek buta na zewnątrz,
- opuścić cofniętą nogę tak, aby boczna część wszystkich kółek dotknęła podłoża,
- dociskać do niego kółka aż do wytracenia prędkości.
Technika ta wymaga utrzymywania tylnej rolki pod kątem prostym do kierunku jazdy. Jeśli się to nie uda, osoba jadąca zacznie się obracać. Trening tego sposobu hamowania na rolkach warto zacząć od niewielkich prędkości tak, aby nauczyć się unikania niekontrolowanych obrotów.
Jak hamować na rolkach – technika dla średniozaawansowanych II
Kolejny sposób to zatrzymywanie się przez obrót. Technika bezpieczna przy niezbyt dużych prędkościach. Im wyższa prędkość, tym szybsze wejście w obrót i większe ryzyko upadku. Aby zahamować w ten sposób należy:
- zrobić dość szeroki rozkrok,
- przenieść większość ciężaru ciała na jedną nogę i jednocześnie kierować czubek roki do środka. W ten sposób zostanie zapoczątkowany ruch obrotowy. Warto szeroko rozłożyć ręce.
- drugą rolkę trzeba kierować także czubkiem na zewnątrz,
- po wykonaniu obrotu o 270 stopni prędkość zostaje wytracona i mocna się zatrzymać.
Zaletą tej techniki jest to, że pozwala zatrzymać się na krótszym dystansie niż technika T lub z zastosowaniem hamulca, choć wiele zależy od prędkości.
Więcej o nauce sportów:
- Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze
- Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci
- Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach
- Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na snowboardzie